Minister zdrowia: „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”

Obecnie toczą się prace nad tzw. międzynarodowym traktatem antypandemicznym. Światowa Organizacja Zdrowia, wraz z rządami państw i międzynarodowymi organizacjami, w tym Bill & Melinda Gates Foundation, Clinton Health Access Initiative czy International Planned Parenthood Federation, pracuje nad rozwiązaniami, które mogą znacznie poszerzyć jej kompetencje. Instytut Ordo Iuris zwrócił się do polskiego Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o udzielenie informacji na temat udziału przedstawicieli władz RP w tych pracach oraz stanowiska resortu odnośnie przygotowywanego traktatu. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, „wnioski WHO są zbieżne z priorytetami Polski”, a „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”. Ponadto, Polska zgodziła się na niemal wszystkie propozycje Organizacji w ankiecie dotyczącej kluczowych elementów przygotowywanego traktatu. Postulaty te odnoszą się m.in. do globalnego zarządzania i koordynacji czy wprowadzenia ogólnoświatowych mechanizmów oceny przygotowania do pandemii.
 Minister zdrowia: „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”
/ fot. PAP/Marcin Obara

PODPISZ APEL O ZABLOKOWANIE TRAKTATU WHO - LINK

Pierwsze spotkanie Międzynarodowego Organu Negocjacyjnego (INB) w sprawie „traktatu antypandemicznego” miało miejsce 24 lutego 2022 r. Określono na nim metodykę pracy. Następnie odbyły się kolejne spotkania, podczas których dyskutowano o potencjalnych elementach merytorycznych instrumentów międzynarodowych oraz wybrano interesariuszy, którzy mogą uczestniczyć w dyskusji. 12 kwietnia zorganizowano za to wysłuchanie publiczne, w którym uczestniczył Instytut Ordo Iuris. Projekt porozumienia ma zostać opublikowany po zakończeniu konsultacji, planowanym na październik 2022 r. Z kolei na 76. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia zostanie przedstawione sprawozdanie z postępu prac, tak aby dokument został przyjęty na 77. Zgromadzeniu w 2024 r.

Instytut Ordo Iuris skierował do Ministerstwa Zdrowia wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie udziału jego przedstawicieli w negocjacjach nad traktatem.  Na pytanie o stanowisko resortu w sprawie toczących się prac, MZ odpowiedziało, że zostało ono wyrażone przez ministra Adama Niedzielskiego podczas Drugiej Sesji Specjalnej Światowego Zgromadzenia Zdrowia, zorganizowanej na przełomie listopada i grudnia 2021 r., Minister podkreślił wówczas, że „wnioski WHO są zbieżne z priorytetami Polski”. Adam Niedzielski wezwał też państwa członkowskie do „kontynuowania w przyszłości dyskusji, które będą konstruktywne, inkluzywne i oparte na konsensusie, w celu wzmocnienia globalnej gotowości”. Minister zdrowia podkreślał też, iż „Polska jest przekonana, że WHO musi mieć swój udział we wzmacnianiu globalnej gotowości i pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego” oraz że „Polska wspiera wysiłki” mające na celu przyjęcie globalnego porozumienia.

Resort udostępnił również sprawozdanie ze spotkania INB, odbywającego się 24 lutego. Podkreślono w nim m.in., że istnieje powszechny konsensus co do przyjęcia traktatu, jednak ustalenie jego ostatecznego brzmienia może przysporzyć wielu trudności ze względu na znaczne rozbieżności w stanowiskach poszczególnych państw.

Instytut otrzymał także kwestionariusz dotyczący kluczowych elementów przygotowywanego traktatu. Polska zgodziła się w nim na 54 z 57 z postulatów WHO. Propozycje te dotyczą m.in. „sprawiedliwego statusu genderowego, geograficznego i socjalno-ekonomicznego” w ogólnoświatowym procesie decyzyjnym. WHO postuluje również wdrożenie „globalnego i lokalnego zarządzania i koordynacji” oraz „globalnych mechanizmów wzajemnej oceny przygotowania” do pandemii. Postulaty dotyczą także „koordynacji prowadzonej przez WHO wraz z agendami ONZ i innymi organizacjami międzyrządowymi”.

Ponadto, ankieta WHO odnosi się również do kwestii komunikacyjnych, takich jak walka z „infodemią” (czyli procesami dezinformacyjnymi), zarządzanie informacją publiczną czy „komunikacją ryzyka”. Propozycje zakładają ponadto zaangażowanie w cały proces „podmiotów niepaństwowych” czy sektora prywatnego.

Polska przystała na niemal wszystkie z propozycji Organizacji. Skierowała także własne uwagi do proponowanych rozwiązań. Dotyczą one m.in. szczepień w „populacjach wrażliwych” oraz zaangażowania w „redukcję ryzyka transmisji infekcji” instytucji takich jak wojsko czy policja. Polska proponuje też przygotowanie planów zarządzania dla regionów o niskim poziomie wyszczepienia, a także wypracowanie przez laboratoria wspólnej formuły testowania. Wśród zagadnień poruszonych przez Rzeczpospolitą znalazła się także kwestia promocji szczepień czy kontroli dostarczanych informacji. Polska zaproponowała również m.in. gromadzenie przez instytucje danych dotyczących kwestii epidemicznych i przekazywanie ich do jednostki nadzorczej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Bild: Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole z ostatniej chwili
"Bild": Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole

Coraz więcej rodziców w Niemczech zwraca się do poradni, ponieważ ich wyznające chrześcijaństwo dzieci chcą przejść na islam, "aby nie być już outsiderami w szkole" - informuje we wtorek portal tabloidu "Bild", powołując się na urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów z ostatniej chwili
Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.

Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania z ostatniej chwili
Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania

Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego oraz szpiegowanie chińskiej opozycji w Niemczech - przekazał prokurator generalny.

Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza z ostatniej chwili
Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza

Media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację.

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl tylko u nas
PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.

„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO] z ostatniej chwili
„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO]

We wtorek sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych przesłuchiwała byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Po skandalicznym pytaniu, jakie zadał przewodniczący komisji Dariusz Joński, Mariusz Kamiński zdecydował się opuścić posiedzenie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS z ostatniej chwili
Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu będzie zatwierdzał listy kandydatów ugrupowania na wybory do PE; rejestracja list być może nastąpi w tym tygodniu. Ponadto w środę na wyjazdowym posiedzeniu zbierze się klub PiS - wynika z informacji PAP uzyskanych w ugrupowaniu.

Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę

Ostatnio media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox”. Wiadomo już, co się stało.

REKLAMA

Minister zdrowia: „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”

Obecnie toczą się prace nad tzw. międzynarodowym traktatem antypandemicznym. Światowa Organizacja Zdrowia, wraz z rządami państw i międzynarodowymi organizacjami, w tym Bill & Melinda Gates Foundation, Clinton Health Access Initiative czy International Planned Parenthood Federation, pracuje nad rozwiązaniami, które mogą znacznie poszerzyć jej kompetencje. Instytut Ordo Iuris zwrócił się do polskiego Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o udzielenie informacji na temat udziału przedstawicieli władz RP w tych pracach oraz stanowiska resortu odnośnie przygotowywanego traktatu. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, „wnioski WHO są zbieżne z priorytetami Polski”, a „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”. Ponadto, Polska zgodziła się na niemal wszystkie propozycje Organizacji w ankiecie dotyczącej kluczowych elementów przygotowywanego traktatu. Postulaty te odnoszą się m.in. do globalnego zarządzania i koordynacji czy wprowadzenia ogólnoświatowych mechanizmów oceny przygotowania do pandemii.
 Minister zdrowia: „WHO musi pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego”
/ fot. PAP/Marcin Obara

PODPISZ APEL O ZABLOKOWANIE TRAKTATU WHO - LINK

Pierwsze spotkanie Międzynarodowego Organu Negocjacyjnego (INB) w sprawie „traktatu antypandemicznego” miało miejsce 24 lutego 2022 r. Określono na nim metodykę pracy. Następnie odbyły się kolejne spotkania, podczas których dyskutowano o potencjalnych elementach merytorycznych instrumentów międzynarodowych oraz wybrano interesariuszy, którzy mogą uczestniczyć w dyskusji. 12 kwietnia zorganizowano za to wysłuchanie publiczne, w którym uczestniczył Instytut Ordo Iuris. Projekt porozumienia ma zostać opublikowany po zakończeniu konsultacji, planowanym na październik 2022 r. Z kolei na 76. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia zostanie przedstawione sprawozdanie z postępu prac, tak aby dokument został przyjęty na 77. Zgromadzeniu w 2024 r.

Instytut Ordo Iuris skierował do Ministerstwa Zdrowia wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie udziału jego przedstawicieli w negocjacjach nad traktatem.  Na pytanie o stanowisko resortu w sprawie toczących się prac, MZ odpowiedziało, że zostało ono wyrażone przez ministra Adama Niedzielskiego podczas Drugiej Sesji Specjalnej Światowego Zgromadzenia Zdrowia, zorganizowanej na przełomie listopada i grudnia 2021 r., Minister podkreślił wówczas, że „wnioski WHO są zbieżne z priorytetami Polski”. Adam Niedzielski wezwał też państwa członkowskie do „kontynuowania w przyszłości dyskusji, które będą konstruktywne, inkluzywne i oparte na konsensusie, w celu wzmocnienia globalnej gotowości”. Minister zdrowia podkreślał też, iż „Polska jest przekonana, że WHO musi mieć swój udział we wzmacnianiu globalnej gotowości i pozostać liderem w zakresie globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego” oraz że „Polska wspiera wysiłki” mające na celu przyjęcie globalnego porozumienia.

Resort udostępnił również sprawozdanie ze spotkania INB, odbywającego się 24 lutego. Podkreślono w nim m.in., że istnieje powszechny konsensus co do przyjęcia traktatu, jednak ustalenie jego ostatecznego brzmienia może przysporzyć wielu trudności ze względu na znaczne rozbieżności w stanowiskach poszczególnych państw.

Instytut otrzymał także kwestionariusz dotyczący kluczowych elementów przygotowywanego traktatu. Polska zgodziła się w nim na 54 z 57 z postulatów WHO. Propozycje te dotyczą m.in. „sprawiedliwego statusu genderowego, geograficznego i socjalno-ekonomicznego” w ogólnoświatowym procesie decyzyjnym. WHO postuluje również wdrożenie „globalnego i lokalnego zarządzania i koordynacji” oraz „globalnych mechanizmów wzajemnej oceny przygotowania” do pandemii. Postulaty dotyczą także „koordynacji prowadzonej przez WHO wraz z agendami ONZ i innymi organizacjami międzyrządowymi”.

Ponadto, ankieta WHO odnosi się również do kwestii komunikacyjnych, takich jak walka z „infodemią” (czyli procesami dezinformacyjnymi), zarządzanie informacją publiczną czy „komunikacją ryzyka”. Propozycje zakładają ponadto zaangażowanie w cały proces „podmiotów niepaństwowych” czy sektora prywatnego.

Polska przystała na niemal wszystkie z propozycji Organizacji. Skierowała także własne uwagi do proponowanych rozwiązań. Dotyczą one m.in. szczepień w „populacjach wrażliwych” oraz zaangażowania w „redukcję ryzyka transmisji infekcji” instytucji takich jak wojsko czy policja. Polska proponuje też przygotowanie planów zarządzania dla regionów o niskim poziomie wyszczepienia, a także wypracowanie przez laboratoria wspólnej formuły testowania. Wśród zagadnień poruszonych przez Rzeczpospolitą znalazła się także kwestia promocji szczepień czy kontroli dostarczanych informacji. Polska zaproponowała również m.in. gromadzenie przez instytucje danych dotyczących kwestii epidemicznych i przekazywanie ich do jednostki nadzorczej.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe