[Nasz Wywiad]Trafił Kosa na prof. Legutkę:Polska wykorzystała to, że inni nie chcieli z Trumpem rozmawiać

- Dobrze się stało, obie strony się wstrzeliły w odpowiedni moment. Nam bardziej na tym zależało, bo jesteśmy w niższej lidze niż Stany Zjednoczone. Pamiętajmy, że Donald Trump od samego początku wypowiadał się krytycznie o projekcie europejskim, chwalił Brexit i wyrażał się z uznaniem o krajach decydenckich, takich jak Polska i Węgry. Reakcja na jego wybór była histeryczna i niektórzy nie chcieli z nim rozmawiać, i zresztą do tej pory nie chcą. Tak więc polski rząd, polska dyplomacja i prezydent wykorzystali ten stan rzeczy, wchodząc w powstałą próżnię polityczną - mówi o wizycie Donalda Trumpa w Polsce europoseł PiS Ryszard Legutko w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
 [Nasz Wywiad]Trafił Kosa na prof. Legutkę:Polska wykorzystała to, że inni nie chcieli z Trumpem rozmawiać
/ screen YouTube
Mateusz Kosiński: Czy o wizycie Donalda Trumpa w Polsce możemy mówić jako o klasycznej sytuacji, gdzie obie strony odnoszą korzyść? Z jednej strony Trump, który był chłodno przyjęty na Zachodzie, u nas w końcu zostanie przywitany tak, jak przystało na prezydenta najpotężniejszego państwa na świecie. Z drugiej – Polska, która nie ma najlepszego image, zwłaszcza wśród państw starej Unii Europejskiej, zyska poparcie potężnego sojusznika. 

Profesor Ryszard Legutko: Dobrze się stało, obie strony się wstrzeliły w odpowiedni moment. Nam bardziej na tym zależało, bo jesteśmy w niższej lidze niż Stany Zjednoczone. Pamiętajmy, że Donald Trump od samego początku wypowiadał się krytycznie o projekcie europejskim, chwalił Brexit i wyrażał się z uznaniem o krajach decydenckich, takich jak Polska i Węgry. Reakcja na jego wybór była histeryczna i niektórzy nie chcieli z nim rozmawiać, i zresztą do tej pory nie chcą. Tak więc polski rząd, polska dyplomacja i prezydent wykorzystali ten stan rzeczy, wchodząc w powstałą próżnię polityczną. Trump, co oczywiste, szuka zwolenników w Europie, chce się kontaktować ze społeczeństwami omijając elity głównego nurtu, które tak niesympatycznie go przywitały. Tak, przyjazd Trumpa jest zdecydowanie korzystny dla obu stron. Polska oczywiście nie jest izolowana, ale prawdą jest, że mamy kłopoty ze strony Unii Europejskiej i niektórych państw. Wspomnę chociażby niepoważne wypowiedzi prezydenta Macrona, ale także w sprawie imigrantów ze strony kanclerz Merkel. Nie mówiąc już o jej, prawdopodobnie, przyszłym koalicjancie, czyli Martinie Schulzu. Polska musi więc działać i być dobrze widoczną. Ci którzy nas krytykują, będą zgrzytać zębami, ale to zgrzytanie powinno nas raczej cieszyć niż smucić.  

A nie jest troszkę tak, że Polska jest drugim wyborem Trumpa? Dopiero po tym, jak został źle przyjęty właśnie na Zachodzie, to skorzystał z zapasowego koła? 

Być może tak, ale to nie ma znaczenia w momencie, kiedy dojdzie do spotkania. Pamiętajmy, że Europa Środkowo-Wschodnia zaczyna być postrzegana jako realny polityczny podmiot. Zaktywizowała się Grupa Wyszehradzka, która ma swoje stanowisko w kilku ważnych kwestiach, przez co stała się przedmiotem krytyki ze strony elit unijnych. Grupa jest widoczna, niektórzy ją krytykują, inni chwalą, wręcz jej sekundują. Jeśli to miałoby być koło zapasowe dla Trumpa, to przez tą wizytą jest ono dopompowane. Mamy również wyraźny sygnał dla elit unijnych, że kraje Europy wschodniej nie dają się zmarginalizować i same szukają sojuszników. To fakt polityczny o sporym znaczeniu. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

To nie jest tylko spotkanie bilateralne polsko-amerykańskie, ale również udział Trumpa w spotkaniu państw Trójmorza. Czy to ma szczególne znaczenie, że jesteśmy gospodarzem takiego spotkania? 

Oczywiście, że tak. To koncepcja polskiego rządu i polskiego prezydenta. To koncepcja śmiała, choć niełatwa w realizacji. Jeśli ma się tutaj wsparcie amerykańskie, jest to dobry sygnał. Pamiętajmy, że Trump dopiero zaczyna pierwszą prezydenturę. Byłoby dobrze, gdyby to jego wsparcie się utrzymywało. 

Spodziewa się Pan Profesor konkretnych deklaracji? Np. w temacie wiz? 

To byłoby bardzo dobre: konkretna i zrozumiała rzecz dla polskiego wyborcy. Kwestie strategiczne, kwestie Trójmorza, to sprawy ciekawe, ale dla wielu raczej odległe. Wizy to coś, co dotyka bardzo wielu Polaków i z pewnością z satysfakcją przyjęliby ich zniesienie. Bariera wizowa dla Polaków jest anachronizmem i prędzej czy później zostanie zlikwidowana. Na razie jednak nie wiemy, czy taka deklaracja padnie akurat teraz.

Trump, również w polityce międzynarodowej, wydawał się wyjątkowym radykałem. Jednak często jest tak, ze po okresie kampanii wyborczej kurs łagodnieje. Czy tak jest w przypadka Trumpa? 

Zawsze w czasie kampanii politycy wypowiadają się ostrzej niż później. Gdy przejmują władzę to spotykają się z oporem istniejącego stanu rzeczy. Trump działa jednak zadziwiająco zgodnie ze swoimi zapowiedziami. Dużo postulatów zostało spełnionych, jakkolwiek wiadomo, że nie wszystko udało się przeprowadzić; przypominam sądowe podważanie jego decyzji. Ale jak na praktykę polityczną Trump jest jednak imponująco konsekwentny. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#​​​​​​​

Przeciwnicy Trumpa, jeszcze w kampanii, ale również na początku prezydentury wieścili, że świat po objęciu przez niego władzy stanie na granicy wojny. Czy faktycznie tak jest? Po tych kilku miesiącach prezydentury żyjemy w świecie bardziej, czy mniej niebezpiecznym? 

To, co nazywa się głównym nurtem, elity w świecie zachodnim, które rządzą od dłuższego czasu, zarówno w Europie jak i w Ameryce, nie wyobrażają sobie, że może istnieć ktoś, kto miałby inne poglądy. Jeśli ktoś się taki pojawia to się go wyśmiewa i obraża. To są ludzie organicznie niezdolni do zaakceptowania różnic w poglądach. Oni uważają, że PiS, Trump czy Fidesz to jest anomalia, którą trzeba zlikwidować. Cała ta histeria, że świat jest na granicy wojny, że pojawia się faszyzm, że jest zagrożenie dla wolności, to jest to wymyślone przez tamtą stronę. Tak naprawdę zakres wolności się zwiększa, zróżnicowanie polityczne się zwiększa, gdy na świecie jest możliwe zwycięstwo Trumpa. Myślę, że nawet przy słabościach Trumpa jest lepiej, niż było poprzednio. Wielkie grupy społeczne, które zostały zepchnięte na margines, teraz pojawiły się w centrum. Podobnie w Polsce, zakres wolności się zwiększył, a nie zmniejszył, mimo kłamliwej propagandy opozycji. Żyjemy w kraju, który pod każdym względem jest zdrowszy, sprawiedliwszy i oferujący więcej wolności, niż podczas rządów PO, jakkolwiek opozycja robi wszystko, by zalać nas wszystkich potopem kłamstwa i brudu.

Kojarzy mi się to z takimi komunistycznymi metodami, z propaganda w PRL-u, gdzie podżegaczem wojennym nazywano Armię Krajową, a później Radio Wolna Europa...

Tak działają wszyscy, którzy są przyzwyczajeni do monopolu swojej władzy. Gdy pojawia się konkurent i odnosi sukcesy, to zawsze musi być szalony, głupi, jest nazywany faszystą, potencjalnym Hitlerem. Mnie to okropnie śmieszy i smuci, gdy widzę w Ameryce tabuny ludzi, o których można powiedzieć wszystko, poza tym, że są mądrzy, naigrawających się z rzekomej głupoty Trumpa. Chciałoby się powiedzieć: człowieku spojrzyj sam w lustro i przyjrzyj się, jak naprawdę wygląda głupota. Zresztą to samo zjawisko, tacy sami ludzie i takie same słowa padają w Polsce. 
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne? z ostatniej chwili
Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne?

Turcja jest niezwykle popularnym kierunkiem wypoczynkowym zarówno Polaków, jak i innych europejskich turystów. Do odwiedzenia Turcji kuszą szczególnie pewna pogoda, przystępne ceny oraz bogata oferta hotelowa. Bliski Wschód nie należy jednak obecnie do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Sytuacja zaognia dodatkowa napięta sytuacja pomiędzy Iranem a Izraelem.

[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo z ostatniej chwili
[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo

W historycznej Sali „Sokoła” w Krakowie trwają organizowane przez wydawnictwo Biały Kruk uroczystości związane z 10-leciem kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład z ostatniej chwili
Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład

Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w sobotę wziął udział w konwencji PiS. Jak przekonywał, Zielony Ład oznacza m.in. wyższe ceny energii, a także wyższe ceny działalności gospodarczej.

Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania z ostatniej chwili
Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania

Ważne jest, aby bardzo dobry wynik w wyborach do PE, uzyskało nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale i cała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która być może będzie współkształtowała układ rządzący, czyli KE - powiedział Mateusz Morawiecki (PiS).

Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek

Katarzyna Cichopek wraz z Maciejem Kurzajewskim prowadzą wspólnie podcast "Serio?". Podczas ostatniej rozmowy Cichopek wyznała, że zmaga się z poważnym problemem.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia mieli zablokować karetkę pogotowia Wiadomości
Aktywiści "Ostatniego Pokolenia" mieli zablokować karetkę pogotowia

- W odniesieniu do sytuacji widocznej na nagraniu i przejazdu karetki zabezpieczone materiały zostaną przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę - zapowiedziała warszawska policja, komentując protest aktywistów Ostatniego Pokolenia, który jak wynika z zamieszczonego przez nich nagrania, zablokował przejazd karetki.

Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Popularna piosenkarka Sanah ma świetną wiadomość dla swoich fanów. W sieci zawrzało.

Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych? Wiadomości
Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych?

Przez ostatni tydzień niemieckie media zajmowały się głównie aferą wokół AfD i kolejnymi szczegółami związanymi z zatrzymanym pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin Ludowych Jiana G., asystenta otwierającego listę wyborczą AfD do Parlamentu Europejskiego deputowanego Maxa Kraha. W czwartek Bundestag podyskutował nad doniesieniami w sprawie AfD, zajął się raportem o stanie Bundeswehry za rok 2023, a pod wieczór media zelektryzowały doniesienia magazynu „Cicero” o aferze w resorcie ministra Robera Habecka, gdzie miano zafałszować dane przemawiające za zasadnością wygaszenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości

- Mając tę świadomość, odpowiedzialność za UE, jej przyszłość, przyszłość Polski w UE, musimy podejmować ten trud, żeby to, co złe, zmienić, by UE mogła się rozwijać. Żebyśmy mogli wszyscy czuć się gospodarzami w europejskim domu - mówiła Beata Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Eurowizja w cieniu terroryzmu: zagrożenie jest bardzo poważne z ostatniej chwili
Eurowizja w cieniu terroryzmu: zagrożenie jest bardzo poważne

W szwedzkim Malmoe, gdzie w dniach 7-11 maja odbędzie się konkurs piosenki Eurowizji, trwają przygotowania mające zapewnić uczestnikom i widzom bezpieczeństwo w związku z zapowiedzią dużych antyizraelskich manifestacji. Do miasta przyjadą też policjanci z Danii i Norwegii.

REKLAMA

[Nasz Wywiad]Trafił Kosa na prof. Legutkę:Polska wykorzystała to, że inni nie chcieli z Trumpem rozmawiać

- Dobrze się stało, obie strony się wstrzeliły w odpowiedni moment. Nam bardziej na tym zależało, bo jesteśmy w niższej lidze niż Stany Zjednoczone. Pamiętajmy, że Donald Trump od samego początku wypowiadał się krytycznie o projekcie europejskim, chwalił Brexit i wyrażał się z uznaniem o krajach decydenckich, takich jak Polska i Węgry. Reakcja na jego wybór była histeryczna i niektórzy nie chcieli z nim rozmawiać, i zresztą do tej pory nie chcą. Tak więc polski rząd, polska dyplomacja i prezydent wykorzystali ten stan rzeczy, wchodząc w powstałą próżnię polityczną - mówi o wizycie Donalda Trumpa w Polsce europoseł PiS Ryszard Legutko w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
 [Nasz Wywiad]Trafił Kosa na prof. Legutkę:Polska wykorzystała to, że inni nie chcieli z Trumpem rozmawiać
/ screen YouTube
Mateusz Kosiński: Czy o wizycie Donalda Trumpa w Polsce możemy mówić jako o klasycznej sytuacji, gdzie obie strony odnoszą korzyść? Z jednej strony Trump, który był chłodno przyjęty na Zachodzie, u nas w końcu zostanie przywitany tak, jak przystało na prezydenta najpotężniejszego państwa na świecie. Z drugiej – Polska, która nie ma najlepszego image, zwłaszcza wśród państw starej Unii Europejskiej, zyska poparcie potężnego sojusznika. 

Profesor Ryszard Legutko: Dobrze się stało, obie strony się wstrzeliły w odpowiedni moment. Nam bardziej na tym zależało, bo jesteśmy w niższej lidze niż Stany Zjednoczone. Pamiętajmy, że Donald Trump od samego początku wypowiadał się krytycznie o projekcie europejskim, chwalił Brexit i wyrażał się z uznaniem o krajach decydenckich, takich jak Polska i Węgry. Reakcja na jego wybór była histeryczna i niektórzy nie chcieli z nim rozmawiać, i zresztą do tej pory nie chcą. Tak więc polski rząd, polska dyplomacja i prezydent wykorzystali ten stan rzeczy, wchodząc w powstałą próżnię polityczną. Trump, co oczywiste, szuka zwolenników w Europie, chce się kontaktować ze społeczeństwami omijając elity głównego nurtu, które tak niesympatycznie go przywitały. Tak, przyjazd Trumpa jest zdecydowanie korzystny dla obu stron. Polska oczywiście nie jest izolowana, ale prawdą jest, że mamy kłopoty ze strony Unii Europejskiej i niektórych państw. Wspomnę chociażby niepoważne wypowiedzi prezydenta Macrona, ale także w sprawie imigrantów ze strony kanclerz Merkel. Nie mówiąc już o jej, prawdopodobnie, przyszłym koalicjancie, czyli Martinie Schulzu. Polska musi więc działać i być dobrze widoczną. Ci którzy nas krytykują, będą zgrzytać zębami, ale to zgrzytanie powinno nas raczej cieszyć niż smucić.  

A nie jest troszkę tak, że Polska jest drugim wyborem Trumpa? Dopiero po tym, jak został źle przyjęty właśnie na Zachodzie, to skorzystał z zapasowego koła? 

Być może tak, ale to nie ma znaczenia w momencie, kiedy dojdzie do spotkania. Pamiętajmy, że Europa Środkowo-Wschodnia zaczyna być postrzegana jako realny polityczny podmiot. Zaktywizowała się Grupa Wyszehradzka, która ma swoje stanowisko w kilku ważnych kwestiach, przez co stała się przedmiotem krytyki ze strony elit unijnych. Grupa jest widoczna, niektórzy ją krytykują, inni chwalą, wręcz jej sekundują. Jeśli to miałoby być koło zapasowe dla Trumpa, to przez tą wizytą jest ono dopompowane. Mamy również wyraźny sygnał dla elit unijnych, że kraje Europy wschodniej nie dają się zmarginalizować i same szukają sojuszników. To fakt polityczny o sporym znaczeniu. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

To nie jest tylko spotkanie bilateralne polsko-amerykańskie, ale również udział Trumpa w spotkaniu państw Trójmorza. Czy to ma szczególne znaczenie, że jesteśmy gospodarzem takiego spotkania? 

Oczywiście, że tak. To koncepcja polskiego rządu i polskiego prezydenta. To koncepcja śmiała, choć niełatwa w realizacji. Jeśli ma się tutaj wsparcie amerykańskie, jest to dobry sygnał. Pamiętajmy, że Trump dopiero zaczyna pierwszą prezydenturę. Byłoby dobrze, gdyby to jego wsparcie się utrzymywało. 

Spodziewa się Pan Profesor konkretnych deklaracji? Np. w temacie wiz? 

To byłoby bardzo dobre: konkretna i zrozumiała rzecz dla polskiego wyborcy. Kwestie strategiczne, kwestie Trójmorza, to sprawy ciekawe, ale dla wielu raczej odległe. Wizy to coś, co dotyka bardzo wielu Polaków i z pewnością z satysfakcją przyjęliby ich zniesienie. Bariera wizowa dla Polaków jest anachronizmem i prędzej czy później zostanie zlikwidowana. Na razie jednak nie wiemy, czy taka deklaracja padnie akurat teraz.

Trump, również w polityce międzynarodowej, wydawał się wyjątkowym radykałem. Jednak często jest tak, ze po okresie kampanii wyborczej kurs łagodnieje. Czy tak jest w przypadka Trumpa? 

Zawsze w czasie kampanii politycy wypowiadają się ostrzej niż później. Gdy przejmują władzę to spotykają się z oporem istniejącego stanu rzeczy. Trump działa jednak zadziwiająco zgodnie ze swoimi zapowiedziami. Dużo postulatów zostało spełnionych, jakkolwiek wiadomo, że nie wszystko udało się przeprowadzić; przypominam sądowe podważanie jego decyzji. Ale jak na praktykę polityczną Trump jest jednak imponująco konsekwentny. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#​​​​​​​

Przeciwnicy Trumpa, jeszcze w kampanii, ale również na początku prezydentury wieścili, że świat po objęciu przez niego władzy stanie na granicy wojny. Czy faktycznie tak jest? Po tych kilku miesiącach prezydentury żyjemy w świecie bardziej, czy mniej niebezpiecznym? 

To, co nazywa się głównym nurtem, elity w świecie zachodnim, które rządzą od dłuższego czasu, zarówno w Europie jak i w Ameryce, nie wyobrażają sobie, że może istnieć ktoś, kto miałby inne poglądy. Jeśli ktoś się taki pojawia to się go wyśmiewa i obraża. To są ludzie organicznie niezdolni do zaakceptowania różnic w poglądach. Oni uważają, że PiS, Trump czy Fidesz to jest anomalia, którą trzeba zlikwidować. Cała ta histeria, że świat jest na granicy wojny, że pojawia się faszyzm, że jest zagrożenie dla wolności, to jest to wymyślone przez tamtą stronę. Tak naprawdę zakres wolności się zwiększa, zróżnicowanie polityczne się zwiększa, gdy na świecie jest możliwe zwycięstwo Trumpa. Myślę, że nawet przy słabościach Trumpa jest lepiej, niż było poprzednio. Wielkie grupy społeczne, które zostały zepchnięte na margines, teraz pojawiły się w centrum. Podobnie w Polsce, zakres wolności się zwiększył, a nie zmniejszył, mimo kłamliwej propagandy opozycji. Żyjemy w kraju, który pod każdym względem jest zdrowszy, sprawiedliwszy i oferujący więcej wolności, niż podczas rządów PO, jakkolwiek opozycja robi wszystko, by zalać nas wszystkich potopem kłamstwa i brudu.

Kojarzy mi się to z takimi komunistycznymi metodami, z propaganda w PRL-u, gdzie podżegaczem wojennym nazywano Armię Krajową, a później Radio Wolna Europa...

Tak działają wszyscy, którzy są przyzwyczajeni do monopolu swojej władzy. Gdy pojawia się konkurent i odnosi sukcesy, to zawsze musi być szalony, głupi, jest nazywany faszystą, potencjalnym Hitlerem. Mnie to okropnie śmieszy i smuci, gdy widzę w Ameryce tabuny ludzi, o których można powiedzieć wszystko, poza tym, że są mądrzy, naigrawających się z rzekomej głupoty Trumpa. Chciałoby się powiedzieć: człowieku spojrzyj sam w lustro i przyjrzyj się, jak naprawdę wygląda głupota. Zresztą to samo zjawisko, tacy sami ludzie i takie same słowa padają w Polsce. 
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe