„Będzie rosyjska albo niczyja”. Rosjanie grożą wysadzeniem zaporoskiej elektrowni atomowej?

Ukraiński koncern Enerhoatom wystosował apel o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy, a także o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Ponadto oskarżył Rosjan o groźbę zniszczenia elektrowni.
Elektrownia jądrowa w Enerhodarze „Będzie rosyjska albo niczyja”. Rosjanie grożą wysadzeniem zaporoskiej elektrowni atomowej?
Elektrownia jądrowa w Enerhodarze / Wikipedia CC BY-SA 3.0/ fot. Ralf1969

W ocenie Enerhoatomu przemawiają za tym słowa rosyjskiego generała Walerija Wasilijewa, który przewodzi oddziałom okupującym elektrownię. Miał on twierdzić, że „albo będzie to ziemia rosyjska, albo wypalona pustynia”.

– Jak wiecie, podłożyliśmy miny we wszystkich ważnych obiektach elektrowni atomowej Zaporoża. I nie ukrywamy tego przed wrogiem. Ostrzegaliśmy ich. Wróg wie, że ziemia będzie albo rosyjska, albo niczyja. Jesteśmy gotowi na konsekwencje tego kroku. A wy wojownicy – wyzwoliciele, powinniście zrozumieć, że nie ma innej opcji. A w przypadku otrzymania najsurowszego rozkazu musimy go wypełnić z honorem – miał powiedzieć żołnierzom Wasilijew.

Do sprawy odniósł się sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który zaapelował o wpuszczenie ekspertów międzynarodowych do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W czasie konferencji prasowej w Tokio podkreślił, że w przypadku jakiegokolwiek ataku na elektrownię byłoby to „samobójstwo”.

Enerhoatom przekazał, że Rosjanie kolejny raz ostrzelali miasto Enerhodar, a także teren elektrowni.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe