158. rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Współtwórcy niepodległej Polski

9 sierpnia 1864 r. urodził się Roman Dmowski - polityk, dyplomata i współtwórca niepodległej Polski.
 158. rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Współtwórcy niepodległej Polski
/ fot. wikipedia.org/ Domena publiczna

Roman Dmowski urodził się na terenie dzisiejszej dzielnicy Warszawy - Kamionku. Studiował biologię na rosyjskim uniwersytecie w Warszawie, gdzie uzyskał w 1891 r. stopień doktora nauk przyrodniczych.

W 1907 r. został posłem do II Dumy rosyjskiej i przewodniczącym Koła Polskiego. W sierpniu 1917 r. utworzył w Paryżu Komitet Narodowy Polski.

W 1919 r. wraz z Ignacym Janem Paderewskim brał udział w negocjacjach z wielkimi mocarstwami, które ostatecznie doprowadziły do podpisania Traktatu Wersalskiego, uznającego prawo Polaków do niepodległego państwa. 28 czerwca tego samego roku wspólnie z Paderewskim podpisał w imieniu odrodzonej Rzeczypospolitej Traktat Wersalski.

W latach 1919-1922 Dmowski był posłem na Sejm, a w 1922 r. przeniósł się do swego majątku pod Poznaniem, odsuwając się na pewien czas od polityki. Od 27 października do 14 grudnia 1923 r. był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa.

Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe