W Malborku rozebrano pomnik Armii Czerwonej [WIDEO]

Zgodnie z zapowiedzią Instytutu Pamięci Narodowej w Malborku został zlikwidowany Pomnik Armii Czerwonej przy ul. Sikorskiego. Ekipa likwidująca monument z pięcioramienną gwiazdą rozpoczęła prace we wtorek rano.
 W Malborku rozebrano pomnik Armii Czerwonej [WIDEO]
/ fot. Twitter

Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz powiedział PAP we wtorek, że prace ekipy likwidującej Pomnik Armii Czerwonej w Malborku przy ul. Sikorskiego przebiegały zgodnie z planem i monument zniknął z krajobrazu Malborka. Dodał, że to etap likwidacji kilku pomników upamiętniających Sowietów w Polsce.

– Wszystko mieliśmy uzgodnione z lokalnymi władzami samorządowymi. Teraz jesteśmy na etapie uzgodnień, co stanie w tym miejscu – powiedział PAP Leśkiewicz.

Przed likwidacją pomnik został wykreślony z pomorskiej ewidencji zabytków po decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

Film ze zburzenia monumentu opublikował na swoim koncie na Twitterze wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, który wspólnie z prezesem IPN Karolem Nawrockim zabiegał o likwidację obiektu. "Dekomunizacja w praktyce. Dziękuję prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu, bez Twojej determinacji nie udałoby się tego osiągnąć! #Malbork" – napisał wiceminister.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe