Ekspert o ataku na Krym: „Militarnie – jedna z kluczowych pozycji. Ale o wiele ważniejsza politycznie”

Na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło we wtorek do serii wybuchów. Eksplozje miały miejsce w wielu lokalizacjach, m.in. magazynie z amunicją i na pasie startowym. O bardzo dużym znaczeniu politycznym i militarnym tego uderzenia pisze Sergej Sumlenny, ekspert ds. wschodnich i były dyrektor kijowskiego oddziału niemieckiej fundacji im. Heinricha Bölla.
Eksplozje na lotnisku wojskowym na Krymie Ekspert o ataku na Krym: „Militarnie – jedna z kluczowych pozycji. Ale o wiele ważniejsza politycznie”
Eksplozje na lotnisku wojskowym na Krymie / PAP/EPA/Press Office of Head of Crimea HANDOUT

Czytaj więcej: [wideo] Tak wygląda Krym po wczorajszych eksplozjach. Wstrząsające zniszczenia na rosyjskim lotnisku wojskowym

Zdaniem Sergeja Sumlenny'ego znaczenie uderzenia na lotnisko w Nowofedoriwce na Krymie jest trudne do przecenienia. 

„Militarnie jest to jedna z kluczowych pozycji dla rosyjskich ataków lotniczych na południe Ukrainy. Zniszczenie tego lotniska z prawdopodobnie kilkudziesięcioma samolotami jest ogromne. Ale o wiele ważniejsze jest politycznie” – wskazuje ekspert. Podkreślił, że Ukraina zrealizowała „megacel”.

„Ukraińcy zaatakowali Krym: «święte trofeum» Rosji i «niezwyciężoną twierdzę». Atak odbył się w świetle dnia z widocznymi niszczycielskimi skutkami. Dlatego tak cenna jest reakcja rosyjskich turystów: są przytłoczeni” – wskazuje Sumlenny. 

„Dalej, Ukraina zlikwidowała bazę Sił Powietrznych. Siły Powietrzne to nie jakiś wypełniony Buriatami barak piechoty, ale w większości etniczno-rosyjskie elitarne oddziały. Wśród kampanii prezydenckiej Putina w 2012 roku rysownik Zasztopik, który tworzył również komiksy pedofilskie, bawił się motywami pilotów odrzutowców; opracowany przez Zasztopika przekaz Kremla był jasny: rosyjskie odrzutowce i piloci (w 100% aryjscy) są najlepsi na świecie, a Putin dał im szansę na ponowne latanie «z pełnym zestawem amunicji!». Upokarzającą alternatywną przyszłością była służba u czarnoskórego oficera USA. Teraz więc widać, jaka eksplozja jądrowa dzieje się w głowach rosyjskich turystów” – tłumaczy ekspert. Zaznaczył, że Rosjanie będą ukrywać informacje o ataku, co jeszcze bardziej pogorszy sprawę.

„Oczywiście media RU będą ukrywać to info. To pogorszy sprawę: plotki będą się rozchodzić i będą niesamowite. Ukraińcy uderzają w mit rosyjskiej potęgi w jej ciemne serce. Sława Ukrainie” – podsumował Sumlenny.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe