Histeria niemieckich mediów: „Polski rząd wypowiada wojnę von der Leyen”

Niemiecka agencja RND informuje w środę o twardym kursie, jaki polski rząd ma obrać w związku z ciągłym odmawianiem przez KE wypłacenia Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Padły słowa o „brutalnej retoryce” władz w Warszawie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Histeria niemieckich mediów: „Polski rząd wypowiada wojnę von der Leyen”
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Flickr/Renew Europe/CC BY 2.0

Agencja RedaktionsNetzwerk Deutschlands w swojej publikacji skupiła się na niedawnej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika „Sieci”. Szef rządzącej partii mocno wypowiedział się na temat tzw. kamieni milowych, których wypełnienie jest warunkiem wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii. 

„Zasugerował, że istnieje spisek przeciwko Polsce. Cel: Polska powinna podporządkować się Niemcom” – interpretuje RND słowa szefa PiS.

Przypomniano, że teoretycznie nastąpiło już porozumienie pomiędzy KE a polskim rządem ws. wypłaty środków. Główną osią sporu miała być reforma sądownictwa; polski rząd wprowadził ustawy wychodzące naprzeciw oczekiwaniom KE, ale Ursula von der Leyen przekazała, że zmiany nie są wystarczające, aby środki mogły zostać odblokowane.

„Narodowokonserwatywny rząd w Warszawie widzi to inaczej. Uważa, że wraz z nową ustawą spełniono warunki wypłaty pieniędzy” – komentuje RND.

„Brutalna retoryka”

Zdaniem agencji relacje Komisji Europejskiej z polskim rządem mogą jeszcze się pogorszyć. W tym kontekście zacytowano sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który zapowiedział, że „jeśli KE spróbuje docisnąć Polskę do ściany, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale, i odpowiedzieć ogniem zaporowym”. Wskazano, że polityk mówił o możliwości wetowania przez Polskę inicjatyw UE oraz tworzeniu koalicji w celu odwołania przewodniczącej KE. 

Publikację podsumowano komentarzem niemieckiego europosła Moritza Koernera, należącego do liberalnej FDP.

– Brutalna retoryka Kaczyńskiego ma odwrócić uwagę od tego, że polski rząd do tej pory nie wypełnił uzgodnionych kamieni milowych, od których zależy wypłata pieniędzy na odbudowę (…). Komisja musi pozostać twarda. Dopóki nie zostanie przywrócona zniszczona przez partię PiS niezawisłość sądownictwa, żadne pieniądze nie mogą popłynąć – podsumował Koerner.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe