„Na początku spieraliśmy się o hełmy”. Melnyk o wsparciu Berlina dla Ukrainy

Dokładnie sześć miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji ustępujący ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk pochwalił niemieckie wsparcie dla swojego kraju. – Niemcy w ciągu pół roku wojny dokonały wielkiego postępu – powiedział w środę w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.
 „Na początku spieraliśmy się o hełmy”. Melnyk o wsparciu Berlina dla Ukrainy
/ Andrij Melnyk / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Bundestagsfraktion Bündnis 90/Die Grünen

Kiedy pomyślę, że na początku spieraliśmy się o hełmy, a dziś Niemcy dostarczają także ciężką broń (...) to jest dobre

- powiedział Melnyk.

W innej rozmowie w ZDF podkreślił, że Ukraina "bardzo docenia nowe zobowiązanie kanclerza", który obiecał kolejne dostawy broni dla Ukrainy. Zwrócił jednak uwagę, że "chodzi głównie o broń, którą będzie można dostarczyć dopiero w przyszłym roku. A jak wiadomo, każdy dzień ma znaczenie, zwłaszcza przed zimą". Ukraińcy mają nadzieję, że "inna broń, którą można szybko dostarczyć, również trafi na Ukrainę" - dodał.

"Wygrana Ukrainy leży też w interesie Niemiec"

Ważne jest, aby Ukraina pokazała, że możemy wygrać tę wojnę militarnie. Tylko wtedy jest szansa na negocjacje w warunkach trwałego pokoju

- zauważył ambasador.

Mam nadzieję, że to wsparcie, którego doświadczamy od początku wojny, także tutaj w Berlinie i w innych stolicach Europy i świata zachodniego - że to wsparcie pozostanie

- mówił Melnyk. "Bo ta wojna toczy się przeciwko Ukrainie. Ale wygrana Ukrainy leży też w interesie Niemiec. I dlatego mam nadzieję, że ludzie tutaj, społeczeństwo, także media, nie odpuszczą w informowaniu o tym i wspieraniu nas".

Mam nadzieję, że Niemcy nadal będą bardzo mocno stać po naszej stronie

- podkreślił Melnyk w ZDF.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe