Gorbaczow przyjął potajemnie chrzest katolicki? Zaskakujące doniesienia

Na wieść o śmierci polityka Michael Kelly zamieścił on na Twitterze krótki wpis następującej treści:
“W 2008 [Gorbaczow] odwiedził grób św. Franciszka z Asyżu. Przebywając [tam] 30 minut, powiedział tajemniczo (cryptically), że Franciszek – święty patron pokoju – odegrał «fundamentalną» rolę w jego życiu. #RIP [Niech odpoczywa w pokoju]”.
Pod tekstem dziennikarz zamieścił zdjęcie Gorbaczowa idącego w towarzystwie dwóch franciszkanów.
Mikhail Gorbachev, born under Stalinism, was secretly baptised. In 2008 he visited the tomb of St Francis of Assisi. Staying for 30 minutes, he cryptically said Francis - patron saint of peace - played a “fundamental” role in his life. #RIP pic.twitter.com/v0dtB6kEwH
— Michael Kelly ن (@MichaelKellyIC) August 30, 2022
Według autora wpisu możliwość nawrócenia się nieżyjącego już polityka rosyjskiego na chrześcijaństwo wynikała nie tylko z faktu, że był on "architektem" przywrócenia wolności religijnej na ziemiach opanowanych przez sowiecką dyktaturę komunistyczną w ciągu prawie wieku, ale także ze względu na jego osobistą więź duchową (sintony) ze św. Janem Pawłem II.
15 marca 2008 M. Gorbaczow odwiedził wraz z córką Iriną grób założyciela Zakonu Braci Mniejszych. Brytyjska gazeta "The Times", powołując się na bezpośrednich świadków, stwierdziła wówczas, że można było go zobaczyć modlącego się w tym miejscu. Wkrótce potem rosyjska agencja Interfax przekazała światu pewne rozważania polityka na temat jego religijności, zważywszy na coraz liczniejsze komentarze w tej sprawie.
Po pierwsze, on sam przyznał, że istotnie był w Asyżu, ale – jak zaznaczył – nie jako “pielgrzym”, lecz w charakterze zwykłego “turysty”. Po drugie, wyjaśnił, że nie składał "żadnych oświadczeń na temat stopnia świętości tego czy innego świętego". I wreszcie po trzecie, podkreślił: “Aby uniknąć nieporozumień, chcę zapewnić, że byłem i jestem ateistą", nie przestając nazywać “wymysłami” wiadomości o jego nawróceniu. Jednakże faktem jest, iż pierwszy i jedyny prezydent ZSRR dał się poznać z postawy pojednawczej wobec religii i wyrażania “głębokiego szacunku” wobec wszystkich wyznań religijnych.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że odegrał on kluczową rolę w uchwaleniu przez Radę Najwyższą ZSRR w 1990 ustawy o wolności religijnej, która tym samym zrywała z całymi dziesięcioleciami oficjalnych prześladowań wierzących.
Spotkanie z Janem Pawłem II
Rok wcześniej, jesienią 1989, już po upadku Muru Berlińskiego, Gorbaczow spotkał się ze św. Janem Pawłem II, po czym oświadczył, iż było to spotkanie "wojującego marksisty z wojującym katolikiem". Było to wydarzenie pod każdym względem historyczne – pierwsze spotkanie przywódcy sowieckiego z papieżem.
W rok po pobycie w Asyżu były już prezydent zabrał głos w sprawie procesu kanonizacyjnego papieża-Polaka, który był już wówczas ogłoszony sługą Bożym i niebawem miał zostać beatyfikowany. Gorbaczow powiedział wtedy: “Moim zdaniem powinien on być kanonizowany. Był wspaniałą osobowością, wielkim humanistą, dla mnie największym”.
kg (KAI/ACIPrensa) / Dublin/Asyż