Gorbaczow przyjął potajemnie chrzest katolicki? Zaskakujące doniesienia

Zmarły 30 sierpnia w wieku 92 lat były przywódca sowiecki i rosyjski Michaił Gorbaczow został potajemnie ochrzczony jako katolik w czasie pobytu w Asyżu w 2008 roku. Jest o tym przekonany wydawca irlandzkiego dziennika "Irish Catholic News" – Michael Kelly.
Michaił Gorbaczow Gorbaczow przyjął potajemnie chrzest katolicki? Zaskakujące doniesienia
Michaił Gorbaczow / Wikipedia - Duma.gov.ru CC BY 4.0/ CC BY-SA 4.0

Na wieść o śmierci polityka Michael Kelly zamieścił on na Twitterze krótki wpis następującej treści:

“W 2008 [Gorbaczow] odwiedził grób św. Franciszka z Asyżu. Przebywając [tam] 30 minut, powiedział tajemniczo (cryptically), że Franciszek – święty patron pokoju – odegrał «fundamentalną» rolę w jego życiu. #RIP [Niech odpoczywa w pokoju]”.

Pod tekstem dziennikarz zamieścił zdjęcie Gorbaczowa idącego w towarzystwie dwóch franciszkanów.

 


 

Według autora wpisu możliwość nawrócenia się nieżyjącego już polityka rosyjskiego na chrześcijaństwo wynikała nie tylko z faktu, że był on "architektem" przywrócenia wolności religijnej na ziemiach opanowanych przez sowiecką dyktaturę komunistyczną w ciągu prawie wieku, ale także ze względu na jego osobistą więź duchową (sintony) ze św. Janem Pawłem II.

15 marca 2008 M. Gorbaczow odwiedził wraz z córką Iriną grób założyciela Zakonu Braci Mniejszych. Brytyjska gazeta "The Times", powołując się na bezpośrednich świadków, stwierdziła wówczas, że ​​można było go zobaczyć modlącego się w tym miejscu. Wkrótce potem rosyjska agencja Interfax przekazała światu pewne rozważania polityka na temat jego religijności, zważywszy na coraz liczniejsze komentarze w tej sprawie.

Po pierwsze, on sam przyznał, że istotnie był w Asyżu, ale – jak zaznaczył – nie jako “pielgrzym”, lecz w charakterze zwykłego “turysty”. Po drugie, wyjaśnił, że nie składał "żadnych oświadczeń na temat stopnia świętości tego czy innego świętego". I wreszcie po trzecie, podkreślił: “Aby uniknąć nieporozumień, chcę zapewnić, że byłem i jestem ateistą", nie przestając nazywać “wymysłami” wiadomości o jego nawróceniu. Jednakże faktem jest, iż pierwszy i jedyny prezydent ZSRR dał się poznać z postawy pojednawczej wobec religii i wyrażania “głębokiego szacunku” wobec wszystkich wyznań religijnych.

Nie ulega przy tym wątpliwości, że odegrał on kluczową rolę w uchwaleniu przez Radę Najwyższą ZSRR w 1990 ustawy o wolności religijnej, która tym samym zrywała z całymi dziesięcioleciami oficjalnych prześladowań wierzących.

Spotkanie z Janem Pawłem II

Rok wcześniej, jesienią 1989, już po upadku Muru Berlińskiego, Gorbaczow spotkał się ze św. Janem Pawłem II, po czym oświadczył, iż było to spotkanie "wojującego marksisty z wojującym katolikiem". Było to wydarzenie pod każdym względem historyczne – pierwsze spotkanie przywódcy sowieckiego z papieżem.

W rok po pobycie w Asyżu były już prezydent zabrał głos w sprawie procesu kanonizacyjnego papieża-Polaka, który był już wówczas ogłoszony sługą Bożym i niebawem miał zostać beatyfikowany. Gorbaczow powiedział wtedy: “Moim zdaniem powinien on być kanonizowany. Był wspaniałą osobowością, wielkim humanistą, dla mnie największym”.

kg (KAI/ACIPrensa) / Dublin/Asyż
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe