„Stopy procentowe trzeba będzie podnosić dłużej i wyżej”. Znamienne słowa nowego członka RPP

– Nasza sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych. W jakiej wysokości i w jakim horyzoncie, to jest wszystko do zdecydowania – mówiła na antenie RMF FM nowa członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanna Tyrowicz.
 „Stopy procentowe trzeba będzie podnosić dłużej i wyżej”. Znamienne słowa nowego członka RPP
/ fot. Pixabay

Stopy procentowe trzeba będzie podnosić dłużej i wyżej – jeśli polityka fiskalna będzie tak ekspansywna

– mówiła dziś na antenie RMF FM nowa członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanna Tyrowicz.

Jak podkreśliła, zgodnie z materiałami, które opublikował Narodowy Bank Polski, szczyt inflacji jest dopiero przed nami. – Nasza sytuacja gospodarcza woła o podwyżki stóp procentowych. W jakiej wysokości i w jakim horyzoncie, to jest wszystko do zdecydowania – powiedziała Tyrowicz.

CZYTAJ TAKŻE: Stopy procentowe w górę. Europejski Bank Centralny podjął decyzję

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego przypomniała także, że nadal mamy silnie ujemne realne stopy procentowe. – NBP nie ma swobody, czy chce, czy nie chce podwyższać stopy procentowe – podkreśliła.

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Przypomnijmy, że w środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa NBP wzrosła tym samym do 6,75 proc. Była to 11. z rzędu podwyżka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Stopy procentowe w górę. Jest decyzja RPP

W czwartek, podczas swojej konferencji prasowej, prezes NBP prof. Adam Glapiński stwierdził, że w październiku jest możliwy brak zmian poziomu stóp procentowych lub wzrost jedynie o kolejne 25 punktów bazowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe