"Możliwe, że polscy astronauci polecą na Księżyc". Dyrektor NASA z wizytą w Polsce

Alexander MacDonald – dyrektor finansowy NASA odwiedził Polskę. W trakcie spotkania, które odbyło się na Forum Ekonomicznym w Karpaczu potwierdził niedawne słowa szefa Polskiej Agencji Kosmicznej – Grzegorza Wrochna.
/ tysol.pl/ważne/grafika

NASA stara się prężnie działać wraz ze swoimi partnerami z Europy. Do tego grona należy także Polska, która wraz z NASA i innymi partnerami jest zaangażowana w program Artemis w związku, z którym wykonano bardzo ważny krok.

Całe przedsięwzięcie zakłada między innymi start rakiety Space Launch System z Przylądka Canaveral na Florydzie. Do tej pory projekt dotykały problemy natury technicznej i przez to misja była przekładana dwukrotnie.

– NASA pracuje, aby wrócić na Księżyc już od dłuższego czasu. Były różne plany i projektowaliśmy różne rakiety. Teraz na platformie startowej na Florydzie stoi największa rakieta znana człowiekowi. Gdy uporamy się z przeciekiem, polecimy w stronę Księżyca – zapewnił dyrektor NASA.

 – Jeśli okaże się, że zadziałają rakieta, a także powłoka ochronna w kapsule Orion, za około dwa lata, wyślemy na Księżyc astronautów – dodał.

Polscy astronauci na Księżycu?

MacDonald odniósł się także do tematu polskich astronautów, który na początku tego roku poruszył Grzegorz Wrochna w jednym z wywiadów

 – Rozpoczęliśmy rozmowy z NASA na temat tego, co konkretnie w tym programie moglibyśmy robić. Z pewnością na Księżyc poleci polska aparatura. Myślimy nawet o samodzielnej misji technicznej. Nie wykluczamy także, chociaż tego nie obiecuję, że wśród astronautów pracujących na Księżycu, znajdą się Polacy – mówił szef POLSY.

Na temat polskiego udziału MacDonald powiedział:

– Astronauci nie zostali jeszcze wybrani, ale, jako że NASA współpracuje m.in. z ESA przy budowie Gateway, jest bardzo możliwe, że w przyszłości europejscy astronauci – w tym także polscy – mogą polecieć w ramach misji Artemis. Nie składam dziś żadnych obietnic, mówię tylko, że to możliwe – powiedział.

– Dotarliśmy do momentu, gdy jesteśmy gotowi wrócić na Księżyc jako ludzkość. Nie przestaniemy, nawet jeśli będą problemy. Nie ma możliwości, że NASA zawiedzie – zapewnił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe