Niemcy: Rząd zgodził się zapłacić około 1,2 mld euro dla ocalałych z Holokaustu

Niemcy zgodziły się zapłacić ofiarom Holokaustu około 1,2 mld euro, poinformowała w czwartek Claims Conference, organizacja zajmująca się obsługą roszczeń w imieniu Żydów, którzy cierpieli pod rządami nazistów.
 Niemcy: Rząd zgodził się zapłacić około 1,2 mld euro dla ocalałych z Holokaustu
/ PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Oświadczenie miało miejsce w czasie, gdy Niemcy obchodzą 70. rocznicę podpisania porozumienia o odszkodowaniach, które umożliwiło ocalałym z Holokaustu otrzymanie odszkodowań - tzw. porozumień luksemburskich

- poinformowała agencja AP.

W czwartek niemiecki rząd zaprosił setki gości - w tym ocalałych z Holokaustu i członków Claims Conference - na ceremonię w berlińskim Muzeum Żydowskim, aby upamiętnić 70. rocznicę zawarcia porozumienia i podkreślić szczególną odpowiedzialność, jaką kraj ten ponosi.

"Porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie i doprowadziły do rekompensat finansowych w wysokości ponad 80 miliardów euro, które Niemcy wypłaciły do końca 2021 roku"

- powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który również uczestniczył w uroczystości.

Suma ma być wypłacona w 2023 roku i ma być przeznaczona na opiekę domową i odszkodowania dla ocalałych z Holokaustu żyjących na całym świecie -wyjaśnia AP. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe