Mateusz Kosiński w PR24 o przekopie Mierzei: Elbląg zawsze był częścią Wybrzeża

- Przekop Mierzei Wiślanej był w rozmowach wśród społeczności Elbląga i całego regionu takim Świętym Graalem. To historyczna chwila dla tego miasta, dla regionu - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, pochodzący z Elbląga dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Mateusz Kosiński, Tygodnik Solidarność  Mateusz Kosiński w PR24 o przekopie Mierzei: Elbląg zawsze był częścią Wybrzeża
Mateusz Kosiński, Tygodnik Solidarność / zrzut z ekranu

Już jutro odbędzie się uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Tym samym zakończy się pierwszy etap budowy inwestycji. Planowo całość prac zakończy się w przyszłym roku. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski zapewnił, że przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja realizowana w zgodzie z naturą. Budowa przejścia, śluzy oraz infrastruktury towarzyszącej kanałowi trwała ponad dwa lata. Koszt całego projektu, to około dwóch miliardów złotych.

Na antenie Polskiego Radia o przekopie Mierzei mówił redaktor Tygodnika "Solidarność". Jak wskazał Mateusz Kosiński "Elbląg jest mi bliski i bardzo cieszę się na jutrzejsze wydarzenie". - Jest to historyczna chwila dla tego miasta, dla regionu. Powinna odbyć się prawdziwa fiesta wokół tego - ocenił.

Zaznaczył, że "przekop Mierzei Wiślanej był w rozmowach wśród społeczności Elbląga i całego regionu takim Świętym Graalem". - Trochę nie wierzono, że to się może spełnić, jednak spełnia się i ten piękny sen się dzieje - powiedział. 

Jak dodał, "Elbląg to miasto, które już od czasów PRLu mentalnie należy do Wybrzeża". - Dziś administracyjnie leży w granicach województwa warmińsko-mazurskiego, ale czuje się częścią Wybrzeża, jest silnie uprzemysłowione - wskazał.

Cała rozmowa dostępna tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe