Rutte ma powody do obaw. Holendrzy chcą rezygnacji rządu i rozpisania nowych wyborów

Jedynie 15 procent mieszkańców Niderlandów popiera gabinet premiera Marka Ruttego – wynika z sondażu programu telewizyjnego EenVandaag. Ponad dwie trzecie respondentów chce rezygnacji rządu i rozpisania nowych wyborów.
Mark Rutte Rutte ma powody do obaw. Holendrzy chcą rezygnacji rządu i rozpisania nowych wyborów
Mark Rutte / fot. PAP/EPA/BART MAAT

Lektura najnowszego sondażu VenVandaag z pewnością nie będzie miła dla szefa holenderskiego rządu. Jedynie 15 proc. respondentów popiera jego gabinet, a tylko 16 procent z nich uważa, że dotrwa on do końca kadencji.

Holendrzy chcą wcześniejszych wyborów

65 proc. badanych chce wcześniejszych wyborów. Co ciekawe opowiadają się za tym nie tylko Holendrzy popierający opozycję, ale także 62 proc. wyborców koalicyjnego Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA) i 55 proc. głosujących na współrządzącą Christien Unie (CU).

Sondaż pokazuje także, iż 80 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia siły nabywczej, a 72 proc. uważa, że kryzys energetyczny będzie się pogłębiał.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-16 września br. wśród 31 554 członków panelu opinii EenVandaag i jest ono reprezentatywne dla pięciu zmiennych: wieku, płci, wykształcenia, stanu cywilnego oraz preferencji politycznych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe