Węgry tracą unijne pieniądze. Jourova: "Analizujemy sytuację w Polsce"

"By uruchomić taką procedurę (jak dziś wobec Węgier) w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów" - powiedziała Polsat News wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.
Vera Jourova  Węgry tracą unijne pieniądze. Jourova:
Vera Jourova / PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie (państwom UE) uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Oznaczałoby to zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją. Jak podała KE, "ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech".

"Analizujemy sytuację w Polsce"  

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana przez korespondentkę Polsat News w Brukseli Dorotę Bawołek, czy Warszawa podzieli los Węgier.

"Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce, ale by uruchomić taką procedurę, jak dziś wobec Węgier, w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów na występowanie korupcji, konfliktu interesów i tego typu oszustw nieściganych przez prokuraturę, a to jest głównym celem tych przepisów" - powiedziała Jourova.

Na pytanie, dlaczego wobec braku problemu z konfliktem interesów czy korupcją w Polsce, środki z KPO nie zostały jeszcze uruchomione, powiedziała, że "pieniądze z funduszu odbudowy są przyznawane na postawie innych kryteriów". 

Czy zatem długo mamy czekać na pieniądze z KPO? "Nie uczestniczę w tych negocjacjach, dlatego nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ale wiem, że dyskusje trwają" - powiedziała Jourova.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe