Holenderski dziennik: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji”

Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
Przekop Mierzei Wiślanej Holenderski dziennik: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji”
Przekop Mierzei Wiślanej / Screen z kanału YouTube / Tom

„To wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności” – dziennik przypomina też słowa prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystego otwarcia.

„De Telegraaf” podkreśla, że Polska wybrała szczególną datę na otwarcie przekopu. „17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę, dzieląc ten kraj z nazistowskimi Niemcami, które zaatakowały z zachodu dwa i pół tygodnia wcześniej” – przypomina gazeta.

Polska buduje niezależność od Rosji

„W 83. rocznicę sowieckiego ataku na Polskę zrywamy ostatnie kajdany zależności” – cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego poczytny dziennik.

To, że Rosja wykorzystuje własne przejście przez Mierzeję Wiślaną do wywierania presji na Polskę, stało się jasne na początku tego stulecia, napisał „De Telegraaf”.

„W latach 2006-2010 Rosja zakazała wszelkiego ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym, co wiązało się z ogromnymi wydatkami dla Elbląga” – czytamy w dzienniku.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe