W. Brytania: Trwają uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Kondukt z ciałem wyruszył do Opactwa Westminsterskiego

Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.
 W. Brytania: Trwają uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Kondukt z ciałem wyruszył do Opactwa Westminsterskiego
/ PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Na czele konduktu idzie orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i członkowie Royal Air Force. Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, zaś za lawetą idzie kolejnych 40, mających za zadanie hamować.

Bezpośrednio za nimi idzie czwórka dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones. 

Londyński Green Park przepełniony

W londyńskim Green Parku, gdzie ludzie dotychczas składali kwiaty w hołdzie zmarłej królowej Elżbiecie II, w ostatnich dniach było bardzo tłoczno. W poniedziałek przed uroczystościami pogrzebowymi brytyjskiej monarchini park jest przepełniony i policja nikogo już nie wpuszcza.

W wagonach metra w czasie podróży ze stacji Euston w północnym Londynie do stacji Green Park niedaleko Pałacu Buckingham nie było tłumów. W oczy rzucał się jedynie mężczyzna w garniturze z przypiętymi na piersi medalami – on z pewnością jechał pożegnać Elżbietę II.

Nic nie zapowiadało tego, co można było zaobserwować przy wyjściu z metra. Tysiące ludzi szybkim krokiem zmierza w kierunku Green Parku i w pewnym momencie odbijają się od kordonu policji i ochrony.

„Green Park jest pełny, nie wejdzie tam pan” – mówi jeden z kilkuset zgromadzonych w tym miejscu policjantów.

Służby kierują nieprzebrane tłumy ludzi do pobliskiego Hyde Parku, gdzie ustawiony jest duży ekran, na którym zgromadzeni będą mogli oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych.

Stacja metra Green Park jest otwarta tylko dla wysiadających; nie będzie można do niej wejść do godzin popołudniowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe