Niepokojące informacje ws. eksplozji NS2. Zagrożony import energii Polska–Szwecja

Czy w wyniku uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 doszło także do naruszenia podmorskiego kabla elektrycznego SwePol Link, który odpowiada za import energii ze Szwecji do Polski? Ma to zostać zbadane w najbliższym czasie przez Szwedów.
 Niepokojące informacje ws. eksplozji NS2. Zagrożony import energii Polska–Szwecja
/ Wyciek z Nord Stream / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

„Wybuchy Nord Stream mogą mieć dużo szersze implikacje”

Jeden z wybuchów miał miejsce 500 metrów od łącznika, którym Polska importuje energię elektryczną ze Szwecji. Przypominam, że w ubiegły piątek mieliśmy ogłoszony przez PSE „stan zagrożenia” i brak rezerw w systemie energetycznym. O sprawie informują szwedzkie media.

Kabel podmorski SwePol Link był wyłączony z powodu prac konserwacyjnych od 12 września. Miał wrócić do pracy 9 października. Zobaczymy, czy wróci…

– komentuje niepokojące informacje dot. uszkodzenia kabla ekspert ds. energetyki Piotr Maciążek. Głos w sprawie zabrał również red. naczelny Biznes Alert Wojciech Jakóbik.

Jedna z eksplozji powodujących wyciek Nord Stream 2 nastąpiła 500 metrów od kabla SwePol Link łączącego Polskę i Szwecję, pozwalającego im wymieniać się energią. Eksperci sprawdzą, czy nie został uszkodzony, bo miał remont

– poinformował publicysta. Dodał, że z powodu remontu kabel i tak nie słał energii, więc dopiero się okaże po testach specjalistów, czy będzie zdolny do dostaw.

Jest komentarz Polskich Sieci Elektroenergetycznych 

– SwePol Link od 12 września jest wyłączony ze względu na planowane wcześniej prace eksploatacyjne. Zgodnie z harmonogramem powinien wrócić do pracy 9 października – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

– Skrzyżowanie kabla z gazociągiem Nord Stream przebiega na szwedzkiej części połączenia. Jego właścicielem jest Svenska Kraftnat. PSE są w kontakcie z szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla – poinformowano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-Czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20:00.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
„Sytuacja jest napięta”. Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. – To była akcja na szeroką skalę – komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe