Prof. Szeremietiew: Uderzenie taktyczną bronią jądrową na Ukrainie? To byłoby coś w rodzaju katastrofy w Czarnobylu

– To jest to pytanie: do czego Putin posunie się w swoim pragnieniu odniesienia zwycięstwa? I kiedy zrozumie, że naprawdę już przegrał? On wie, że użycie nawet taktycznej broni jądrowej będzie oznaczało dla Rosji samobójstwo – mówi w rozmowie z Tysol.pl prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony, profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. Rozmawiał Robert Wąsik.
prof. Romuald Szeremietiew Prof. Szeremietiew: Uderzenie taktyczną bronią jądrową na Ukrainie? To byłoby coś w rodzaju katastrofy w Czarnobylu
prof. Romuald Szeremietiew / fot. Adrian Grycuk - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Tysol.pl: – Panie profesorze, od rana w całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, są doniesienia o bombardowaniach ze strony Rosji, zabitych i rannych cywilach. Czy ten atak faktycznie jest tak intensywny i groźny?

Prof. Romuald Szeremietiew: – Każdy atak na Bogu ducha winnych ludzi jest groźny. I to Rosja praktykuje cały czas, tutaj nic nowego się nie stało: kolejne rakiety spadły na ukraińskie domy i zginęli niewinni ludzie. To stałe działanie Rosji, którego prawo międzynarodowe zabrania. Rosjanie łamią wszystkie reguły, ale nie ma tutaj nic ponad to, co widzieliśmy już do tej pory.

– Czy te ataki mają na celu jakieś konkretne założenia dot. niszczenia ukraińskiej logistyki, wojska, energetyki?

– Nie. One mają na celu mniej więcej to, co próbował osiągnąć Hitler, wysyłając rakiety V-1 i V-2 na Londyn. On zakładał, że ma cudowną broń, przy pomocy której zniszczy wolę oporu po stronie Brytyjczyków. Putin, dopuszczając się kolejnych zbrodni na cywilach, wychodzi z założenia, że złamie Ukraińców i Ukraina skapituluje. On już wie, że z armią ukraińską sobie nie poradzi. Dlatego próbuje innych metod.

– Czy to zemsta za atak na most Krymski?

– Nie. Widzieliśmy to samo, zanim doszło do ataku na most Kerczeński. Putin wciąż myśli, że mordując Ukraińców, złamie morale. Zapewne zostało mu jeszcze trochę rakiet, więc je wysyła. To żałosne.

– Czego jeszcze możemy się spodziewać ze strony Rosji?

– Nie wiem, jakimi jeszcze możliwościami ogniowymi dysponuje Rosja, i na ile wystarczy im zasobów, i na jak długo, by przeprowadzać tego typu zbrodnicze operacje. Nie ma odpowiedzi na takie pytania.

Użycie przez Rosję taktycznej broni jądrowej

– W ostatnim czasie sporo się mówi o wykorzystaniu przez Rosję tzw. taktycznej broni jądrowej. Czy to zagrożenie faktycznie jest realne?

– To jest to pytanie: do czego Putin posunie się w swoim pragnieniu odniesienia zwycięstwa? I kiedy zrozumie, że naprawdę już przegrał? On wie, że użycie nawet taktycznej broni jądrowej będzie oznaczało dla Rosji samobójstwo. To jest coś, czego Zachód na pewno nie zniesie. Już teraz widać, że państwa sprzyjające Rosji na Zachodzie – np. Niemcy czy Francja – mają olbrzymi kłopot z powodu tej współpracy. A teraz wyobraźmy sobie, że dochodzi do wybuchu jądrowego. Czy wtedy Francuzi bądź Niemcy będą mogli dalej mówić, że trzeba z Rosją rozmawiać? Nie, to jest mało prawdopodobne. 

– Czym tak naprawdę jest taktyczna broń jądrowa? Ludzie ją najczęściej kojarzą z bombą atomową, jaka ostatnim razem została użyta podczas II wojny światowej, np. w Hiroszimie. Rozumiem, że taktyczna broń jądrowa to jednak coś innego.

– Tak, jej moc może być różna. Można umieścić głowicę jądrową np. w pocisku artyleryjskim. Siła takiego wybuchu ma znaczenie raczej lokalne. Oczywiście pojawiają się wszystkie te elementy, które są nam znane w przypadku wybuchu bomby atomowej, natomiast na mniejszym obszarze, o mniejszym zasięgu. Coś w rodzaju katastrofy w Czarnobylu, to mniej więcej coś takiego. Już przeżyliśmy to jako Europa.

– Katastrofa w Czarnobylu to jednak punkt w historii, który nawet dzisiaj budzi wśród ludzi lęk. Tak że nie wiem, czy pan profesor uspokoił naszych czytelników…

– Nie zamierzam nikogo uspokajać. Rozumiem lęki. Życie funduje nam różnego rodzaju niebezpieczeństwa i wypadki, ale staramy się w sposób racjonalny oceniać to, co się dzieje. W mojej ocenie nie ma racjonalnych przesłanek mówiących, że Rosja zdecyduje się na uderzenie taktyczną bronią jądrową.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne

Będziemy pokazywali, że Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni. Oni muszą ponieść ciężkie straty reputacyjne - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odnosił się do egzekwowania zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową.

Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama Wiadomości
Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama

29 listopada w Pałacu Buckingham małżonka króla Karola III Camilla zorganizowała spotkanie, które dotyczyło przemocy wobec kobiet.

Szokujące słowa Macrona: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji Wiadomości
Szokujące słowa Macrona: "Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji"

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.

 ETS to złodziejski system Wiadomości
"ETS to złodziejski system"

Poselski projekt ustawy o zawieszeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS) trafił do Sejmu. Na jego temat w wywiadzie z Radiem Maryja wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości – Michał Woś.

Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli Wiadomości
Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli

Do skandalu doszło na Łotwie w związku z działalnością na terytorium tego państwa opozycyjnej rosyjskiej telewizji "Dożd". Chodzi dokładnie o słowa dziennikarza stacji, który miał stwierdzić, że kanał udziela pomocy zmobilizowanym Rosjanom w zdobyciu "sprzętu i podstawowych wygód na froncie".

50 lat postępu. Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider Wiadomości
"50 lat postępu". Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider

Siły Powietrzne USA przedstawiły swój najnowszy bombowiec nuklearny stealth B-21. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja od 30 lat.

Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę Wiadomości
Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.

[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe