"Frustracja". Stany Zjednoczone tracą cierpliwość do Unii Europejskiej?

Trwa ukraińska kontrofensywa na wschodzie Ukrainy. Siły zbrojne Ukrainy wyzwalają kolejne tereny pozostające pod rosyjską okupacją. Jednak ukraińska gospodarka dotknięta wojną jest w coraz gorszym stanie. Tymczasem pomoc deklarowana przez UE
Statua Wolności
Statua Wolności / Pixabay.com

- Napięcie między Stanami Zjednoczonymi a ich zachodnimi sojusznikami rośnie w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą Ukrainy, a amerykańscy urzędnicy coraz częściej namawiają Unię Europejską do zwiększenia pomocy finansowej dla rozdartego wojną kraju.

Sekretarz Skarbu Janet L. Yellen kilkakrotnie w tym tygodniu, podczas spotkań światowych liderów finansowych w Waszyngtonie, wzywała swoich międzynarodowych kolegów do przyspieszenia zarówno tempa, jak i ilości pieniędzy przekazywanych Ukrainie.

- pisze na łamach internetowej wersji Washington Post Jeff Stein w artykule "Stany Zjednoczone są coraz bardziej sfrustrowane opóźnieniem europejskiej pomocy gospodarczej dla Ukrainy"

- Wzywamy naszych partnerów i sojuszników do przyłączenia się do nas poprzez szybkie wypłacenie swoich istniejących zobowiązań dla Ukrainy i poprzez zwiększenie działań - zarówno w celu pomocy Ukrainie w kontynuowaniu podstawowych usług rządowych, jak i pomocy Ukrainie w rozpoczęciu budowy i odbudowy

- miała powiedzieć Sekretarz Skarbu USA Janet L. Yellen na prywatnym spotkaniu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem i komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim.

 

Frustracja USA

Wiem, że są bardzo sfrustrowani - mówi anonimowo Washington Post jeden z amerykańskich urzędników -  Urzędnicy amerykańscy chcą, aby Europa działała znacznie szybciej… Chcą, aby Europa działała znacznie szybciej"

Unia Europejska tłumaczy opóźnienia kosztami przyjmowania ukraińskich uchodźców. Największą liczbę, miliony ukraińskich uchodźców przyjęła Polska, która ponosi ogromne koszty ich utrzymania i nie dostała od UE ani grosza pomocy w tym zakresie.

- Komentarze Yellen w tym tygodniu odzwierciedlają to, jak długo budowana frustracja amerykańskich urzędników dotycząca europejskiej pomocy gospodarczej dla Ukrainy jest teraz widoczna, według Jacoba Kirkegaarda, starszego współpracownika w German Marshall Fund of the United States i w Peterson Institute. Stany Zjednoczone zobowiązały się podobno do przekazywania 1,5 mld dolarów miesięcznie na pokrycie kosztów rządu Ukrainy w przyszłym roku. Komisja Europejska w ostatnich tygodniach złożyła podobne zobowiązanie, ale spotyka się ze sceptycyzmem międzynarodowych ekspertów co do jej zdolności do spełnienia tego zobowiązania, biorąc pod uwagę jej niezdolność do spełnienia swoich celów do tej pory.

- pisze Jeff Stein


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Bardzo mocne słowa Morawieckiego. To chora logika Rosji Wiadomości
Bardzo mocne słowa Morawieckiego. "To chora logika Rosji"

"Putin chce odebrać życie milionom ludzi, by Rosja była wielka. Nie możemy na to pozwolić. Nigdy nie poddamy się temu barbarzyńskiemu reżimowi i zawsze będziemy wspierać Ukrainę" - zapewnił Morawiecki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe