Tragedia w Chersoniu: Ukraiński dyrygent odmówił zagrania dla Rosjan. Został rozstrzelany

46-letni dyrygent z Ukrainy, Jurij Kerpatenko został zastrzelony przez Rosjan po tym, jak odmówił dyrygowania na koncercie w znajdującym się pod okupacją rosyjską Chersoniu. Koncert miał charakter propagandowy i budował przekaz o "poprawie spokojnego życia" w mieście.
Ukraiński dyrygent został rozstrzelany po tym, jak odmówił grania dla Rosjan Tragedia w Chersoniu: Ukraiński dyrygent odmówił zagrania dla Rosjan. Został rozstrzelany
Ukraiński dyrygent został rozstrzelany po tym, jak odmówił grania dla Rosjan / pxfuel.com

O sprawie informuje ukraińskie ministerstwo kultury. Jurij Kerpatenko miał poinformować okupantów, że nie weźmie udziału w koncercie, jaki miał odbyć się w Chersoniu. Żołnierze w odpowiedzi rozstrzelali go w jego własnym domu.

W zamyśle okupantów koncert miał być demonstracją tak zwanej 'poprawy spokojnego życia' w Chersoniu

– podaje ministerstwo.

"Tak właśnie wygląda nasze życie"

Wydarzenie ostatecznie odbyło się 1 października. Miała wystąpić orkiestra kameralna Gileja, której Kerpatenko był głównym dyrygentem. Ponadto pełnił tę funkcję w chersońskim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Mykoły Kulisza.

O sprawie w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował również Wołodymyr Sirenko, dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy.

Otrzymałem bardzo smutną wiadomość o śmierci Jurija Kerpatenko, dyrygenta z Chersonia. Odmówił on współpracy z okupantem więc został rozstrzelany. Tak właśnie wygląda nasze życie, ale walczymy, bronimy się. Chcę podziękować wszystkim Polakom, mówiłem dyrektorowi Filharmonii Narodowej, że Polacy to nasi dobrzy bracia. Bardzo wam dziękuję i kłaniam się nisko za pomoc

– przekazał Sirenko. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Rząd przyjął projekt zamrażający ceny gazu Wiadomości
Rząd przyjął projekt zamrażający ceny gazu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. – podał KPRM w piątkowym komunikacie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe