Minister obrony Łotwy: „Czy możemy ufać Niemcom?”

– Czy możemy ufać Niemcom? – pytał we wtorek podczas forum Instytutu Koerbera w Berlinie łotewski minister obrony Artis Pabriks, komentując sondaż, z którego wynika, że większość Niemców mówi „nie” roli przywódcy wojskowego w Europie dla ich kraju.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz Minister obrony Łotwy: „Czy możemy ufać Niemcom?”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Większość Niemców nie uważa Rosji za znaczące zagrożenie militarne dla Niemiec, sprzeciwia się roli przywódcy wojskowego w Europie dla ich kraju i preferuje powściągliwość na scenie światowej – wynika z nowego badania opinii publicznej, którego wyniki zostały opublikowane we wtorek w Berlinie podczas forum zorganizowanego przez Instytut Koerbera.

To badanie niewątpliwie pokazuje, że wojna na Ukrainie niewiele zmieniła w tym, jak Niemcy postrzegają Rosję. Jak się okazuje, większość Niemców wciąż nie jest skłonnych do wyjścia z długotrwałej ambiwalencji w sprawach bezpieczeństwa.

Nasze bezpieczeństwo jest kruche (…). Pokój nie spada z nieba

– mówiła niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, starając się wyjaśnić mieszane poglądy opinii publicznej na temat roli Niemiec w świecie.

Podczas gdy Stany Zjednoczone starają się utrzymać jedność w celu wsparcia wysiłków sojuszników, aby dostarczyć broń i inne wsparcie dla Ukrainy, w Berlinie niektórzy urzędnicy widzą, że niemiecka polityka wzbudziła wątpliwości co do determinacji Berlina, gdyby Rosja stanowiła zagrożenie dla sojuszników NATO, takich jak ci w krajach bałtyckich.

Mocne słowa łotewskiego ministra obrony

Czy możemy ufać Niemcom?

– pytał podczas forum łotewski minister obrony Artis Pabriks.

My jesteśmy gotowi na śmierć. Czy wy jesteście?

– dodał polityk. 

Szokujące wyniki sondażu

Według sondażu Koerbera zaledwie 22% niemieckich respondentów określiło zagrożenie, jakie stanowi Rosja, jako „znaczące” w porównaniu do 50%, którzy sklasyfikowali ten kraj jako „niewielkie” zagrożenie militarne. 

25% badanych stwierdziło, że Rosja w ogóle nie stanowi zagrożenia militarnego. Dzieje się to w momencie agresji Rosji na Ukrainę, gróźb ze strony Władimira Putina dot. ataku nuklearnego, brutalnych prześladowań ludności cywilnej na okupowanych przez Rosję terenach. Większość ekspertów nie ma wątpliwości, że Europa stoi w obliczu największego konfliktu na kontynencie od czasów II wojny światowej.

Niemieckie badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i objęło 1088 dorosłych osób.

Podczas gdy status Niemiec jako europejskiej potęgi gospodarczej jest mocno ugruntowany, 68% społeczeństwa nie chce, aby kraj ten odgrywał rolę militarnego lidera na kontynencie – wynika z sondażu Koerbera.

Na pytanie, czy Niemcy powinny mocniej angażować się w kryzysy międzynarodowe, 52% respondentów odpowiedziało, że wolałoby „powściągliwość” niż zaangażowanie.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Najlepszy wynik od wielu miesięcy Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. "Najlepszy wynik od wielu miesięcy"

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów - wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe