„Unikajcie tego, jak tylko możecie”. Zełenski zaapelował do rodaków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do mężczyzn, którzy mieszkają na tymczasowo zajętych terenach południa i wschodu Ukrainy, by podjęli próby wyjazdu. Chodzi o uniknięcie wcielenia do rosyjskiej armii. Polityk przestrzegł swoich rodaków.
Wołodymyr Zełenski „Unikajcie tego, jak tylko możecie”. Zełenski zaapelował do rodaków
Wołodymyr Zełenski / / Flickr/President Of Ukraine

– Szczególnie chcę dzisiaj zwrócić się do naszych ludzi na czasowo okupowanych terenach południowej i wschodniej Ukrainy. Okupanci będą próbowali werbować was do swojej armii. Tak samo, jak to było w Doniecku i Ługańsku. Unikajcie tego, jak tylko możecie. Spróbujcie opuścić okupowane terytorium – zalecił Zełenski. 

Zełenski: Chrońcie swoje życie

– Jeśli nie możecie tego zrobić i znajdziecie się w rosyjskich strukturach wojskowych, spróbujcie przy pierwszej okazji złożyć broń i przejść na pozycje ukraińskie. A co najważniejsze, chrońcie swoje życie. I pamiętajcie, aby pomóc innym naszym bliskim. Naszym wspólnym zadaniem jest wytrwanie. Musimy stawić czoła tym odmieńcom. Rosja przez pół roku unikała nawet słowa wojna, karała za jego użycie swój naród procesami karnymi, a teraz sama ogłasza stan wojenny na okupowanym terytorium. Dziękuję wszystkim, którzy walczą i pracują dla Ukrainy! Dziękuję wszystkim, którzy pomagają naszej obronie! – powiedział Zełenski, a następnie podziękował Ukraińcom za walkę w obronie najważniejszych wartości.

– I chciałbym osobno podziękować za to, że to właśnie Ukraińcy zostali laureatami specjalnego wyróżnienia Parlamentu Europejskiego – Nagrody im. Sacharowa. Nagroda ta przyznawana jest corocznie tym, którzy wnieśli największy wkład w obronę demokracji, praw człowieka i wartości europejskich. To naprawdę ważne, że Ukrainki i Ukraińcy – miliony naszych rodaków, którzy tak dzielnie bronią wolności, są w tym roku nagrodzeni w Europie – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Orędzie Władimira Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę wprowadzenie stanu wojennego. Chodzi o cztery obwody Ukrainy nielegalnie zaanektowane przez Rosję (Doniecka i Ługańska Republika Ludowa, a także obwody zaporoski i chersoński). 

– Teraz musimy sformalizować ten stan w ramach rosyjskiej legislacji. Dlatego podpisałem dekret wprowadzający stan wojenny w tych czterech podmiotach Federacji Rosyjskiej – powiedział Putin w ostatnim orędziu. 

Putin przyznał szefom regionów dodatkowe uprawnienia w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Oświadczył również, że w regionach Rosji powinny powstać dowództwa obrony terytorialnej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe