Baszkirowie wypowiadają wojnę Putinowi. „Władza upadnie w kilka godzin”

– Nasz region jest w czołówce statystyk zabitych i rannych na wojnie w Ukrainie. Z perspektywy Baszkirii ta wojna, niezależnie od tego, kto wygra, nie przynosi nam żadnych korzyści, a jej cel jest nam zupełnie obcy – stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Rusłan Gabbasow, baszkirski działacz.
Rusłan Gabbasow Baszkirowie wypowiadają wojnę Putinowi. „Władza upadnie w kilka godzin”
Rusłan Gabbasow / fot. YouTube

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenie Republiki Baszkortostanu (Baszkirii) podpalono: budynek wojskowej administracji odpowiadającej za przeprowadzanie mobilizacji, siedzibę rządzącej partii Jedna Rosja, a także siedzibę partii komunistycznej popierającą rosyjską inwazję na Ukrainę.

W serwisie Telegram powstał nawet kanał „Komitetu Baszkirskiego Ruchu Oporu”, który wprost wzywa do zbrojnego powstania przeciwko władzy Radija Chabirowa, prezydenta Baszkirii i zwolennika Władimira Putina.

Armia już się tworzy

Serwis Wirtualna Polska przeprowadził rozmowę z Rusłanem Gabbasowem, jednym z baszkirskich działaczy narodowych i przeciwników rosyjskiej napaści na Ukrainę. Aktywista w 2021 r. emigrował z Rosji na Litwę.

– Nasz region jest w czołówce statystyk zabitych i rannych na wojnie w Ukrainie. Z perspektywy Baszkirii ta wojna, niezależnie od tego, kto wygra, nie przynosi nam żadnych korzyści, a jej cel jest nam zupełnie obcy – stwierdził w rozmowie z portalem Gabbasow.

Jego zdaniem w interesie Baszkirów jest odłączenie się od Federacji Rosyjskiej, nawet za cenę podjęcia walki zbrojnej. Jak podkreślił, niezależnie od rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie, w innym przypadku Baszkirię - poprzez m.in. sankcje - czekają lata skrajnej biedy i życia na poziomie Korei Północnej.

– Armia Baszkir już się tworzy i w czasie ogłoszenia godziny X, będzie tą siłą bojową, która złoży ultimatum oddania władzy przez Radija Chabirowa [aktualny prezydent republiki - przyp. red.]. Władza upadnie w kilka godzin, gdy oddziały armii ruszą na stolicę Ufę – stwierdził działacz.

Narastający kryzysGabbasow uważa, że głównym motywem protestu, który mógłby obalić rząd i przybliżyć Baszkirów do odłączenia się od Federacji Rosyjskiej, jest kryzys społeczny spowodowany dużą liczbą ofiar śmiertelnych w wojnie z Ukraina.

– Pogarszająca się sytuacja we wszystkich dziedzinach życia, a przede wszystkim utrata bliskich, staną się w końcu impulsem do rewolucji. O ile oczywiście wcześniej Rosja nie przegra wojny i w wyniku tego zdarzenia, władza się zmieni – powiedział WP.

– Uważam, że światowi przywódcy powinni być na to przygotowani i już teraz powinni pomagać ruchom narodowym i regionalnym, aby upadek Rosji nastąpił jak najbardziej bezboleśnie – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Najlepszy wynik od wielu miesięcy Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. "Najlepszy wynik od wielu miesięcy"

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów - wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe