Dało się? Trzaskowski: MPO przygotowuje się do sprzedaży węgla

Jeżeli rządzący dostarczą do Warszawy węgiel odpowiedniej jakości, to my pomożemy ten węgiel sprzedać - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że ratusz prowadzi kwerendę dotyczącą tego, kto takiego węgla by potrzebował; do jego sprzedaży przygotowuje się MPO.
Rafał Trzaskowski Dało się? Trzaskowski: MPO przygotowuje się do sprzedaży węgla
Rafał Trzaskowski / Screen YT

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany w czwartek przez dziennikarzy o ceny energii oraz o to, czy samorządy wiedziały, że cena energii z VAT za MWh wyniesie 966 zł zaznaczył, że ta kwota jest wysoka i "dla niektórych samorządów, zwłaszcza tych mniejszych bardzo trudno będzie spełniać wszystkie funkcje, które samorząd spełniać powinien". "Mam nadzieję, że rządzący wsłuchają się w ten głos i samorządowców, i Senatu" - powiedział.

Dodał, że samorządowcy myśleli, że kwota ponad 700 zł jest kwotą ostateczną. "Okazuje się, że to ma być 1000 zł, to oczywiście sprawia, że coraz trudniejsza staje się sytuacja samorządów. Mam nadzieję, że rządzący jednak tę cenę obniżą, dlatego, że chyba wszystkim powinno zależeć, by szpitale, szkoły i wszystkie inne budynki, za które odpowiada samorząd mogły normalnie funkcjonować" - mówił.

Pytany o to, czy Warszawa jest gotowa do dystrybucji węgla odpowiedział, że absurdem jest, "żeby zrzucać na nasze barki kolejne obciążenia". "Rządzący się obudzili w październiku, że sami nie są w stanie wywiązać się z obowiązku, za który odpowiadają, bo przecież to nie samorząd się zajmuje węglem" - ocenił.

Jednocześnie dodał, że dla samorządów najważniejsza jest pomoc obywatelom i "jeżeli rządzący dostarczą do Warszawy węgiel odpowiedniej jakości, to my oczywiście pomożemy ten węgiel sprzedać i dostarczyć mieszkańcom". "W tej chwili prowadzimy kwerendę kto takiego węgla by potrzebował i MPO przygotowuje się do tego, żeby móc ten węgiel sprzedać" - poinformował.

 

Ustawa

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe umożliwia samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Wcześniej gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę. Węgiel samorządom po cenach preferencyjnych będą sprzedawać PGE Paliwa i Węglokoks. W środę w Senacie zgłoszono szereg poprawek do tej ustawy, m.in., by miejsce składowania węgla nie mogło być oddalone od kupującej gminy o więcej niż 100 km. W czwartek poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.

Posłowie zajmą się także projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców. Głównym celem tego projektu jest wprowadzenie mechanizmu ceny maksymalnej stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Zgodnie z ustawą w rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023. Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W środę w Senacie zaproponowano objęcie ustawą m.in. prywatnej służby zdrowia, samorządowych lotnisk czy ogrodów działkowych. Jedna z poprawek obniża pułap maksymalnych cen prądu. W czwartek poprawki Senatu rozpatrzy Sejm. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ akub/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

Sytuacja jest napięta. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
"Sytuacja jest napięta". Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. "To była akcja na szeroką skalę" - komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe