Chrześcijaństwo w defensywie

Chrześcijaństwo w defensywie

Trzy dni w Bośni i Hercegowinie. Głównie w Hercegowinie – przede wszystkim w Mostarze, nad którym widnieje wielki krzyż, a chrześcijanie stanowią tam nieco ponad połowę ludności. Oczywiście głównie katolicy – Chorwaci. Polityka – polityką, ale znalazłem czas, aby po raz pierwszy w życiu pojechać do Medjugorie (po chorwacku oznacza to „między górami”).

Zapamiętam pierwszy wjazd do Mostaru - przed kilkunastoma laty. Byłem wtedy w delegacji Parlamentu Europejskiego, w której była jeszcze portugalska socjalistka i brytyjski konserwatysta. Gdy lewicowa deputowana zobaczyła górujący nad miastem krzyż, westchnęła głośno: „Marks miał rację! Religia to opium dla ludu”. W pierwszej chwili pomyśleliśmy z Geoffrey’em, że pani profesor, była ambasador Portugalii w Indonezji żartuje. Ale ona mówiła to serio. Lewica chyba zawsze pozostanie taka sama…

 

Z Mostaru samochodem do stolicy BiH - Sarajewa. Tego samego, gdzie w 1914 roku dokonał żywota nie tylko austriacki arcyksiążę Franciszek Ferdynand, ale także politycznie wiek XIX. Prawosławny Serb Gawriło Princip zabijając katolickiego następcę tronu i jego żonę pewnie nie wiedział, że władze spodziewały się zamachu, ale nie zrobiły wiele, aby go uniemożliwić. Na wojnie zależało Niemcom, a spora część elit w Wiedniu też chciała przesilenia. Serb nie wiedział też, że od jego zamachu faktycznie, choć nie formalnie, rozpoczęła się wojna, którą najpierw nazwą „Wielką”, aby po ćwierć wieku zmienić nazwie na „I wojna światowa” – ta II okaże się znacznie większa…

Serb Gawriło może chociaż wiedział jaka jest statystyka przynależności religijnej mieszkańców Sarajewa z początku XX wieku. Kilkanaście godzin przed moim wyjazdem do stolicy BiH wysyła mi ją chorwacki polityk. Przed nieco ponad wiekiem w Sarajewie największą grupę wyznaniową stanowili co prawda muzułmanie - 18 460 osób na niespełna 52 tysiące mieszkańców, ale tuż tuż za nimi byli katolicy, przede wszystkim Chorwaci – prawie 18 tysięcy - choć pewnie też cesarscy urzędnicy, czy wojskowi: Austriacy i Węgrzy. Prawosławnych, głównie Serbów było niemal 8,5 tysiąca, a Żydów blisko 6,5 tysiąca.

Minął wiek i dwie dekady. Dziś 95% mieszkańców Sarajewa stanowią Bośniacy – muzułmanie. A sto lat temu z okładem stanowili 35,5%. To wiele mówi. Bardzo wiele.

Niedługo po pobycie w Bośni i Hercegowinie jestem w Libanie. Rozmawiam z synem prezydenta Amina Dżemajela i bratankiem zamordowanego prezydenta Baszira Dżemajela, ale też bratem zamordowanego ministra przemysłu Pierre Dżemajela - przywódcą partii chrześcijan - maronitów KATAEB Sami Dżemajelem, który mówi mi, że w ostatnich trzech dekadach z Libanu, gdzie zawsze mieszkali nasi bracia w wierze, wyemigrowało 1,6 miliona chrześcijan...

 

Chrześcijaństwo się cofa. Islam w ofensywie.

 

*tekst ukazał się w wsiecihistorii.pl (maj 2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe