Powstanie Muzeum Historii Polski. Przekazano teren pod budowę

Skarb Państwa przekazał Muzeum Historii Polski nieruchomość o pow. 4,5 ha., na której trwa budowa muzeum. Nabycie własności nieruchomości jest jednym z etapów przygotowań Muzeum do rozpoczęcia działalności w nowopowstającym budynku na warszawskiej Cytadeli.
 Powstanie Muzeum Historii Polski. Przekazano teren pod budowę
/ Pietruszka/PAP/Muzeum Historii Polski

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w piątek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Podpisujemy dzisiaj akt notarialny o niebagatelnym znaczeniu, przekazujemy teren dzisiejszej inwestycji - Muzeum Historii Polski. Muzeum, które jest już dzisiaj na końcowym etapie inwestycyjnym, natomiast dopięciem tej całej inwestycji jest uczynienie samego Muzeum właścicielem terenu" - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak mówił, jest to 4,5 ha. w centrum miasta o wartości blisko 100 mln zł.

Zaznaczył, że podjęto decyzję o przekazaniu tego tereniu "nieodpłatnie". "Wiemy, jaką rolę będzie pełniło to Muzeum" - zaznaczył.

"Z naszej strony, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, mogliśmy uporządkować sytuację prawną, doprowadzić do tego, że teren, który dzisiaj jest w dyspozycji Muzeum, na którym trwa ta inwestycja, stanie się własnością Muzeum, będzie podlegał pod Ministerstwo Kultury, jako nadzorującego Muzeum" - wyjaśnił Buda.

Muzeum Historii Polski

Dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba powiedział, że Muzeum czekało na tę chwilę 16 lat. "Po to, żeby móc już w pełni formalnie zaistnieć w tym miejscu, by móc prowadzić ten proces już na własny rachunek i w pełni odpowiadać za tę nieruchomość. Nie jest tak, że do tej pory Muzeum inwestowało bez podstaw prawnych, natomiast rzeczywiście ten tytuł od dzisiaj jest w pełni zasłużony i daje szansę na to, żeby Muzeum mogło realizować swoje plany w sposób jednoznaczny i z perspektywą następnych lat" - wskazał Czuba.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski mówił, że bardzo cieszy się z tego, że MHP jest już właścicielem działki, na której powstaje muzeum.

Zwrócił uwagę, że oprócz wymiaru formalnego podpisania aktu notarialnego ma też wymiar symboliczny.

"Po raz pierwszy teren Cytadeli Warszawskiej przechodzi na własność instytucji cywilnej. Cytadela była dotąd obiektem wojskowym, a my w tej chwili stajemy się właścicielem, jako instytucja cywilna i jest to też takie symboliczne otwarcie Cytadeli dla miasta Warszawy, dla zwiedzających, którzy już w przyszłym roku będą przychodzili do naszego Muzeum i będą mogli korzystać z tego obiektu i działki" - powiedział Kostro.

Prace przy budowie stałej siedziby Muzeum Historii Polski są zaawansowane. Ukończona jest już wschodnia elewacja budynku, trwają prace nad elewacją od strony północnej i południowej. Roboty wykończeniowe realizowane są również wewnątrz gmachu, natomiast na dachu wykonywane są nasadzenia roślin.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premia się należy. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
"Premia się należy". Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy - dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy "maszynami bez mózgów oraz mordercami".

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO] Wiadomości
Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO]

Jak donosi „The Sun”, podczas meczu Argentyny z Australią doszło do nietypowej sytuacji na trybunach. Bohaterem zdarzenia był Mateo, jeden z synów Messiego. Chłopiec nie zachował się najlepiej. Na szczęście jego mama Antonela błyskawicznie zareagowała na to, co robił.

Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych Wiadomości
Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych

„Niedaleko miejscowości Konya w centralnej części kraju doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego F-5” – informuje turecki dziennik „Sabah”.

„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach Wiadomości
„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk udał się na dwudniową wizytę do Berlina. Podczas rozmowy z agencją prasową dpa podniósł, jak wielkie znaczenie ma dla Polski temat niemieckich reparacji wojennych. – Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski – stwierdza. 

Koreańskie czołgi i armatohaubice już w Polsce. Szef MON: To pierwsza partia Wiadomości
Koreańskie czołgi i armatohaubice już w Polsce. Szef MON: To pierwsza partia

– Negocjacje ze stroną koreańską rozpoczęliśmy w maju, w lipcu podpisaliśmy umowy, a dziś koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 są już na polskiej ziemi. To pierwsza partia – w przyszłym roku kolejne dostawy – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe