Koncern Zuckerberga ma rozpocząć masowe zwolnienia. „Mogą być większe niż te na Twitterze”

Jak informuje „The Wall Street Journal”, spadkobierca Facebooka – należąca do Marcka Zuckerberga Meta Platforms – przygotowuje się do powiadomienia o zwolnieniach na dużą skalę. Planowane cięcia mają dotyczyć wielu tysięcy pracowników.
Mark Zuckerberg Koncern Zuckerberga ma rozpocząć masowe zwolnienia. „Mogą być większe niż te na Twitterze”
Mark Zuckerberg / fot. Anthony Quintano - Wikipedia CC BY-SA 2.0

Zwolnienia w Meta Platforms mają rozpocząć się już w tym tygodniu. Zarząd wydał polecenie pracownikom, żeby zrezygnowali z wyjazdów służbowych poza tymi, które są naprawdę niezbędne. 

Większa skala zwolnień niż w przypadku Twittera

W publikacji podano, że zwolnienia obejmą większą ilość osób niż w przypadku Twittera, gdzie redukcja etatów sięgnęła mniej więcej połowy firmy, czyli około 3 tys. pracowników. 

Oczekuje się, że zwolnienia dotkną wielu tysięcy pracowników, a ogłoszenie ma nastąpić już w środę. Meta zatrudnia ponad 87 000 pracowników. (…) Planowane zwolnienia byłyby pierwszą szeroką redukcją zatrudnienia w 18-letniej historii firmy

– czytamy. Rzecznik firmy odmówił komentarza w tej sprawie, przypominając jedynie niedawne oświadczenie Marka Zuckerberga, że w najbliższym czasie firma „skupi inwestycje na niewielkiej liczbie priorytetowych obszarów wzrostu”.

Kłopoty koncernu Zuckerberga

Akcje Meta Platforms spadły w tym roku o ponad 70%. Firma tłumaczy to pogarszającymi się trendami makroekonomicznymi, ale inwestorów niepokoją przede wszystkim duże wydatki koncernu, a także rosnące zagrożenia dla głównej działalności firmy w zakresie mediów społecznościowych. Wzrost tego biznesu na wielu rynkach zatrzymał się w obliczu silnej konkurencji ze strony TikToka, a wymóg Apple Inc. dotyczący zgody użytkowników na śledzenie ich urządzeń ograniczył zdolność platform społecznościowych do kierowania reklam.

We wrześniu inwestor Meta Platform – firma inwestycyjna Altimeter Capital – w liście otwartym skierowanym do Marka Zuckerberga przekazała, że Meta powinna zredukować liczbę pracowników i ograniczyć swoje ambicje dotyczące zbudowania metaversum. List odzwierciedlał rosnące niezadowolenie wśród akcjonariuszy. 

Jednak większość rosnących kosztów Meta wynika z dużego zaangażowania Zuckerberga w tzw. Reality Labs, czyli oddział firmy odpowiedzialny za zestawy słuchawkowe do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Zuckerberg przedstawił metawersum jako konstelację powiązanych ze sobą wirtualnych światów, w których ludzie będą pracować, bawić się, mieszkać i robić zakupy. 

Od początku ubiegłego roku wysiłek ten kosztował firmę 15 miliardów dolarów. Jednak pomimo dużych inwestycji użytkownicy nie przyjęli nowinek z dużym entuzjazmem. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej Wiadomości
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas ECR Party Warsaw Summit. Podkreślał też, że wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność.

Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać Wiadomości
Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać

Legendarny brazylijski piłkarz Pele otrzymuje opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia w związku z nowotworem okrężnicy przestała przynosić oczekiwane rezultaty - poinformowała w sobotę gazeta "Folha de Sao Paulo".

Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku? Wiadomości
Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna Wiadomości
Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna

– Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas warszawskiego spotkania partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza Wiadomości
Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza

Przeszło dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z koalicji rządzącej – wynika z badania przeprowadzonego przez ARD Deutschlandtrend.

Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. Byłem bardzo rozczarowany Wiadomości
Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. "Byłem bardzo rozczarowany"

Reprezentacja Polski ostatecznie wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Jednak od początku nie brak z wielu stron komentarzy, że styl gry biało-czerwonych jest delikatnie mówiąc – męczący. Teraz głos na temat naszej reprezentacji zabrał Lothar Matthaeus.

Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe