Włodzimierz Czarzasty: Komisja Europejska nie jest fair

Współprzewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty był gościem Radia Wrocław. Wicemarszałek Sejmu wypowiedział się między innymi na temat Komisji Europejskiej.
 Włodzimierz Czarzasty: Komisja Europejska nie jest fair
/ PAP/Tomasz Gzell/Włodzimierz Czarzasty

– Uważam, że Komisja Europejska w tej sprawie, w stosunku do Polski jest nie fair. Mówię to jasno i mówiłem to od wielu miesięcy. Uważam, że na każdego, nie dla każdego, ale na każdego Ukraińca, Ukrainkę w Polsce, powinna Komisja Europejska dawać nam 500 euro miesięcznie - mówił jeden z liderów Lewicy.

Czarzasty o Komisji Europejskiej

Włodzimierz Czarzasty w Radiu Wrocław był pytany między innymi o konflikt na Ukrainie. Wicemarszałek Sejmu był pytany o rozwój wydarzeń, którego się spodziewa w związku z tym tematem.

– Tego nie wie nikt. Myślę, że to prezydent Stanów Zjednoczonych, który chyba wie najwięcej, po prostu tego nie wie. Trzymam kciuki za Ukraińców, giną nadal, odzyskują tereny. Potencjał jednak Ukrainy, w stosunku do Rosji, jest o wiele mniejszy. Dobrze, że stoimy przy Ukrainie. Dobrze, że NATO stoi przy Ukrainie, że Stany Zjednoczone stoją przy Ukrainie. Wie pan, no w tej chwili są ataki na infrastrukturę, tę całą energetyczną.  Żeby była jasność, co to oznacza? To oznacza, że jeżeli ta struktura zostanie w znacznej części zniszczona, to może być tak, że będzie następna fala Ukraińców, którzy będą mieli 20 stopni mrozu w domach, a mają dzieci małe - mówił Czarzasty.

W trakcie rozmowy polityk Lewicy odniósł się także do sprawy środków dla Polski, które byłyby przeznaczone na obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski w związku z wojną na terytorium ich kraju.

— Rozmawiamy. Rozmawialiśmy o tym również na wczorajszej radzie bezpieczeństwa narodowego, którą pan prezydent Duda zwołał. Tutaj jest potrzebna olbrzymia pomoc państwa w tej sprawie, jeżeliby taka fala nastąpiła. Olbrzymia pomoc Unii Europejskiej. Zresztą uważam, że Komisja Europejska w tej sprawie, w stosunku do Polski jest nie fair. Mówię to jasno i mówiłem to od wielu miesięcy. Uważam, że na każdego, nie dla każdego, ale na każdego Ukraińca, Ukrainkę w Polsce, powinna Komisja Europejska dawać nam 500 euro miesięcznie. My w tej chwili mamy na swoim terenie dwa miliony Ukraińców. Jeden milion, który był, który pracuje w Polsce i jeden milion ten, który przyjechał. Tyle zostało z tych osób, które przyjechały, część wróciła. Ale może być następna fala i obawiam się, że polskie społeczeństwo, które jest bardzo, bardzo, bardzo gościnne i bardzo wiele zrobiło, może nie dać rady po prostu ogarnąć tego wszystkiego - powiedział jeden z liderów Lewicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO] Wiadomości
Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie brakowało burzliwych emocji. Polityk KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów oraz uzupełnienie porządku obrad. Chodzi o informacje ministra obrony narodowej w sprawie przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.

Minister sprawiedliwości Niemiec: „Nord Stream 2 to był nasz wkład w wybuch wojny” Wiadomości
Minister sprawiedliwości Niemiec: „Nord Stream 2 to był nasz wkład w wybuch wojny”

Szef niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości Marco Buschmann podczas spotkania ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 publicznie stwierdził, że współpraca z Rosją przy budowie gazociągu Nord Stream 2 była wkładem Niemiec w wybuch wojny na Ukrainie.

Wiadomości
Apteczki pierwszej pomocy – co powinno znajdować się na wyposażeniu?

Mimo tego, że nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka pierwszej pomocy, to jednak można wskazać szereg produktów, które doskonale sprawdzą się zarówno na akcji ratunkowej, jak i w niewielkiej, mobilnej apteczce turystycznej. Jakie to akcesoria? O czym jeszcze trzeba pamiętać przed zakupem?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe