"Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania". Przełom. Kościół organizuje szkolenie dla biur pielgrzymkowych

- Trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne – powiedziała Family News Service dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW po pierwszym ogólnopolskim szkoleniu dla organizatorów pielgrzymek. W spotkaniu 23 listopada udział wzięli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych.
bp Krzysztof Zadarko i dr hab. Barbara Strzałkowska
bp Krzysztof Zadarko i dr hab. Barbara Strzałkowska / Family News Service

Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z działającym od października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego kierunkiem Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej w Warszawie zostało zorganizowane pierwsze wspólne Szkolenie podmiotów kościelnych i biur podróży w zakresie organizacji ruchu pielgrzymkowego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Impulsem do działania był tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji, w którym zginęło 12 osób. Autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni. Kontrola mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wykazała, że firma, która organizowała wyjazd dopuściła się poważnych zaniedbań i od lat działa bez odpowiednich zezwoleń.

Szkolenie

W szkoleniu wzięło udział ponad sto osób z całej Polski. Byli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych. Głównym celem spotkania było podnoszenie świadomości organizatorów pielgrzymek w zakresie przepisów prawa turystycznego, które od kilkunastu lat obowiązują w Polsce.

- Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania, a na organizatorach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność, w niektórych przypadkach nawet karna, o cywilnej nie wspominając – mówi prof. Strzałkowska. I dodaje, że osoby duchowne często nie zdają sobie z tego sprawy.

Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudził wykład z prawa turystyki, który wygłosił Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w ministerstwie. Jak mówi prof. Strzałkowska, fachowe rady prelegenta były niezwykle cenne i pouczające dla uczestników szkolenia.

Pytania i wnioski

Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń. Kościelni organizatorzy pielgrzymek najczęściej dopytywali o warunki, na jakich parafia czy wspólnota może zorganizować legalny wyjazd pielgrzymkowy. Ustawodawca przewidział taką możliwość, pod warunkiem, że wyjazdy pielgrzymkowe będą skierowane do zamkniętej grupy osób, będą organizowane okazjonalnie  i całkowicie pro bono.

Z kolei przedstawiciele biur pielgrzymkowych uczulali uczestników spotkania na problem wyjazdów organizowanych wbrew obowiązującym przepisom prawa. Podkreślano, że takie praktyki psują rynek i dlatego nie może być na nie cichego przyzwolenia. - W Kościele powinniśmy spełniać najwyższe standardy, także jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów prawa państwowego – podkreśla dr hab. Strzałkowska.

- Najważniejszy wniosek ze spotkania jest jeden: trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa – wskazuje organizatorka szkolenia. Biblistka podkreśla, że taka świadomość jest w Kościele, ale po dzisiejszym szkoleniu jest większa. Jak dodaje, strona kościelna i państwowa chcą współpracować i planowane są kolejne szkolenia, które w przyszłości mają być organizowane cyklicznie.

 

Family News Service


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe