„Niech popatrzy, co się dzieje w jego państwie, Niemczech”. Czesław Nowak mocno odpowiada dyrektorowi ECS

Gościem Radia Gdańsk był Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”, które zrzesza byłych członków Solidarności, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz więźniów politycznych okresu powojennego. Tematem rozmowy były m.in. kontrowersyjne słowa, jakie niedawno wypowiedział Basil Kerski, szef Europejskiego Centrum Solidarności.
Czesław Nowak „Niech popatrzy, co się dzieje w jego państwie, Niemczech”. Czesław Nowak mocno odpowiada dyrektorowi ECS
Czesław Nowak / Wikipedia - Artur Andrzej / CC BY-SA 4.0

– Instytut Dziedzictwa Solidarności ma w końcu swoją siedzibę – po trzech latach od powołania przez ministra kultury i NSZZ „Solidarność”. Cieszy się pan z tego? – pytała Olga Zielińska.

Czytaj więcej: Nowa siedziba Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku

– Bardzo się cieszę. Chciałbym jeszcze, aby pan minister doprowadził do zmiany statusu ECS, ponieważ obecnie obowiązująca umowa marginalizuje i Stowarzyszenie „Godność”, i Solidarność, i samego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Za dużą władzę ma miasto i za dużą władzę ma marszałek województwa pomorskiego. Obecnie to oni decydują o wszystkim, co dotyczy Europejskiego Centrum Solidarności – odpowiedział Czesław Nowak.

Kontrowersyjne słowa dyrektora ECS

– Wydaje mi się, że my w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości, do demokracji – oznajmił pod koniec listopada dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski. – Bo to jest jak w życiu dorosłym: trzeba się nawzajem szanować, spierać, a zdrowy jest dystans, indywidualizm – dodał. O komentarz do tych słów poproszono Czesława Nowaka.

– Chciałbym zadać pytanie i panu Kerskiemu, i przewodniczącemu Solidarności, i pani prezydent: jeśli oni odwołują się do Solidarności, mówią, że Gdańsk jest miastem Solidarności, to kto z nich należy do Solidarności jako takiej? Bo ja ich nie widzę na uroczystościach i rocznicach. Jeśli się mówi Solidarność i ją reprezentuje, to trzeba sprawdzić, czy faktycznie dana osoba jest członkiem Solidarności. Czy pan Kerski należał kiedyś do Solidarności, czy nie? To podstawowa sprawa – stwierdził szef Stowarzyszenia „Godność”. Przypomniał, że pan Kerski jest obywatelem Niemiec. 

Ostatnio czytałem, że w Niemczech nasilają się antysemickie ekscesy. Dlaczego więc pan Kerski nie powie, że to Niemcy nie dorośli do demokracji, skoro tam jeszcze trzeba synagogi ochraniać? Niech raczej zajmie się swoim państwem, gdzie ma dom. Niech popatrzy, co w Niemczech się dzieje. Niby kolebka demokracji, a do takich ekscesów dochodzi. Ja bym sobie nie życzył z jego strony takich wypowiedzi, bo za krótko mieszka w Polsce i zbyt mało zna historii. Jeśli tu, na to stanowisko wsadzili go koledzy liberałowie z Tuskiem na czele, to niech on powstrzyma się od takich rzeczy. Bo nie wypada komuś, kto przyszedł tu do nas na to stanowisko, na określony czas, uczyć Polaków demokracji i niepodległości – stwierdził Czesław Nowak.

Tablice Solidarności z postulatami z Sierpnia ’80

Tablice są dziedzictwem Solidarności. A teraz nagle okazuje się, że właścicielem tablic jest ECS i nie chce ich zwrócić Solidarności. To spytajmy członków związku, a nie pytajmy Kerskiego i ludzi z nim związanych. Warto też zadać pytanie, dlaczego we władzach ECS pełni funkcję pan Frasyniuk, który obraża funkcjonariuszy Straży Granicznej, nazywając ich psami? Czy ma moralne prawo do tego, aby zasiadać w strukturach Solidarności? Przecież to jest haniebne. Pan Kerski się nie oburza, że ma we władzach ECS takiego człowieka. I to są te niejasności, które nas odpychają. W ECS jest obecnie realizowana dość powierzchowna działalność Solidarności w oparciu o pamiątki, a tymczasem tę dzisiejszą działalność też powinno się pokazywać. Nas w sprawach ECS nikt nie pytał. Byłem radnym i popierałem stworzenie tego budynku. Broniłem pieniędzy, które szły na ten cel. Ale nie przypuszczałem, że statut tej instytucji będzie napisany nie pod Solidarność, lecz pod jedną opcję polityczną. A tak się stało i taki Gwiazda czy Wyszkowski nie podobają się i nie są tam akceptowani. To jest wybiórcze i krzywdzące, bo jest to jednostronne. I tu minister kultury i dziedzictwa narodowego powinien tę jednostronność wyrównać – argumentował Czesław Nowak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe