Ten sondaż dla Tok FM i OKO.Press nie spodoba się Tuskowi

Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM potencjalni wyborcy nie chcą, by Tusk ponownie został premierem. Takie rozwiązanie mogłoby stwarzać problemy dla opozycji.
Donald Tusk Ten sondaż dla Tok FM i OKO.Press nie spodoba się Tuskowi
Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Ankietowanym zadano następujące pytanie:

“Czy chciał(a)by Pan(i), żeby Donald Tusk został premierem, jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne i przejmie władzę od PiS?”

Z sondażu wynika, że tylko 34 proc. badanych chce Tuska jako szefa polskiego rządu. 63 proc. nie życzy sobie tego. 

- Kiedy zbierzemy razem deklaracje wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i PSL, zobaczymy, że elektorat partii opozycyjnych aż w dwóch trzecich chciałby, żeby Donald Tusk został szefem rządu po przejęciu władzy przez opozycję. Ale akceptacja nie oznacza entuzjazmu: zdecydowanie chciałoby premiera Tuska 24 proc. badanych w tej grupie, a 12 proc. zdecydowanie nie chciałoby takiego scenariusza - informuje OKO.press.

Tuska jako premiera nie chce 58 proc. wyborców Polski 2050 i 43 proc. zwolenników Lewicy.

- Wśród niezdecydowanych wyborców aż 75 proc. nie chce Tuska na stanowisku szefa rządu, wśród tych osób, którzy mówią, że nie pójdą głosować, ten odsetek wynosi 66 proc. - napisano.

 

Z kim Platforma pójdzie do wyborów?

Jak przypomina dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz, wspólny start PO z Polską 2050 nie będzie korzystny dla samego Hołowni. 

- Z badań Hołowni wynika, że część wyborców mogłaby odpłynąć. Część wyborców są antypisowscy ale krytyczni wobec Platformy - przekazał dziennikarz.

- Z punktu widzenia Platformy PO ma boost. Z badań Platformy wynika, że współpraca KO z Hołownią daje więcej niż samo proste zsumowanie dwóch bloków poparcia. To będzie premia za to, że powstaje silny blok, który może pokonać PiS - dodał Stankiewicz.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku Lewicy. W przypadku wspólnego startu rozwiązanie to nie opłaci się samej Platformie.

- Nie ma boostu. Jest spadek. Dla części wyborców Lewicy PO jest niestrawna, ale dla części Platformy to Lewica jest niestrawna. To nie jest naturalne małżeństwo - stwierdził dziennikarz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe