Niemcy: Nauczyciele apelują o pilne wprowadzanie wiedzy o Holokauście do szkół. Powodem antysemityzm

Literatura o Holokauście powinna być obowiązkowa na lekcjach niemieckiego. Obecny antysemityzm wskazuje na niebezpieczeństwo represji i zapomnienia z niebezpieczną jasnością - stwierdzili przedstawiciele Związku Nauczycieli Niemieckich w odezwie skierowanej do ministerstwa edukacji.
 Niemcy: Nauczyciele apelują o pilne wprowadzanie wiedzy o Holokauście do szkół. Powodem antysemityzm
/ pixabay.com

Zdaniem nauczycieli, ze zjawiskiem antysemityzmu należy walczyć już w szkołach - poprzez działania upamiętniające – za pomocą literatury o Holokauście. Ich zdaniem, działania takie są „pilne i koniecznie” – opisuje portal dziennika „Spiegel”.

Wg autorów deklaracji, szkoły powinny wykorzystywać w tym celu zarówno literaturę dokumentalną, jak i literaturę piękną, poświęconą Holokaustowi – szczególnie na lekcjach języka niemieckiego. Mogą to być zatem nie tylko wspomnienia naocznych świadków, ale także filmy, nośniki cyfrowe, także treści w formie komiksów czy albumów książkowych.

„Liczne przerażające wydarzenia i zjawiska”

Inicjatorzy deklaracji, ze stojącym na czele Saschą Feuchertem, profesorem specjalizującym się w literaturze Holokaustu na Uniwersytecie w Giessen, jako główny powód swojej inicjatywy podali śmierć ostatnich ocalałych, pamiętających czasy narodowego socjalizmu, a także „liczne przerażające wydarzenia i zjawiska” zachodzące w ostatnim czasie.

Jak zauważył „Spiegel”, w mijającym roku związek zawodowy pracowników edukacji i nauki skarżył się, że wielu nauczycieli ma poczucie pozostawienia samym sobie w walce i przeciwdziałaniu antysemityzmowi. „Ten problem narasta, konflikty etniczne i religijne ogarniają szkoły” - podkreślili. Trudno dokładnie określić, jak duży jest problem antysemityzmu w szkołach w Niemczech. Badanie przeprowadzone w 2020 roku pokazało, że zjawisko to narasta.

„W swojej deklaracji Związek Nauczycieli Niemieckich ostrzegł, że szkoły powinny być wykorzystywane do nowoczesnego tworzenia kultury pamięci, ponieważ jest to jedyna przestrzeń społeczna, przez którą wszyscy przechodzą” – podkreślił „Spiegel”. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe