Beata Szydło: Ekonomista opozycji wyjawia, co czeka Polaków, jeśli opozycja przejmie władzę [WIDEO]

Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej, był gościem Radia ZET. Podzielił się z widzami przemyśleniami dotyczącymi gospodarki. W swoich wypowiedziach zachęcał m.in. do wprowadzenia euro.
Bogusław Grabowski Beata Szydło: Ekonomista opozycji wyjawia, co czeka Polaków, jeśli opozycja przejmie władzę [WIDEO]
Bogusław Grabowski / Screen z Radio ZET

Prowadzący zadawał swojemu gościowi krótkie pytania, na które oczekiwał odpowiedzi Tak/Nie.

– Jak władzę przejmie opozycja, benzyna będzie po 5 złotych? – zapytał Rymanowski.

– Nie wiem, trudno powiedzieć… nie – odpowiedział na pierwsze pytanie Grabowski.

– Polski nie stać na tak rozbudowane programy socjalne, trzeba je ograniczyć? – padło kolejne pytanie.

– Tak – przyznał gość programu.

Kolejna kwestia dotyczyła wieku emerytalnego. Prowadzący zapytał, czy jest prawdą, że zostanie on wydłużony, na co Grabowski odpowiedział „tak”. Takiej samej odpowiedzi udzielił w przypadku pytania, „czy jak PiS zdobędzie trzecią kadencję, czeka nas druga Grecja”.

Zdaniem ekonomisty błędem było dopuszczenie do fuzji z Lotosem, ponieważ doprowadziło to do tego, że udział Orlenu w rynku hurtowym wynosi 90 proc. Dziennikarz zapytał wówczas, co powinna zrobić w tej sprawie opozycja po przejęciu władzy.

– Przywrócić zręby konkurencyjności na rynku paliw, jeżeli będzie to skutkowało rozbiciem albo wpuszczeniem zagranicznej konkurencji. Gospodarka musi być oparta na prywatnych podmiotach, a nie państwowych, upolitycznionych, działających w warunkach monopolu – powiedział Grabowski.

Grabowski o walucie euro

W czasie wywiadu gość skomentował również sondaż IBRiS dla Radia ZET, dotyczący wprowadzenia euro w Polsce. 64 proc. Polaków nie popiera takiego rozwiązania.

– To podział polityczny. Przeciwko będzie więcej zwolenników PiS, którym się wmawia, jaka to jest katastrofa – powiedział Gość Radia ZET.

Dodał, że partie opozycyjne nie podejmują na razie tego tematu, ponieważ mają świadomość, że jest to „gorący kartofel”.

– Polacy mają swój rozum, ale się nie znają. Ja mam swój rozum, ale nie mam zielonego pojęcia o uprawach w rolnictwie albo hodowli trzody chlewnej. I wcale to źle o mnie nie świadczy – skwitował ekonomista.

Wypowiedzi byłego członka Rady Polityki Pieniężnej skomentowała na Twitterze Beata Szydło.

„Podwyższenie wieku emerytalnego, ograniczenie wsparcia dla polskich rodzin – ekonomista opozycji Bogusław Grabowski wyjawia, co czeka Polaków, jeśli opozycja przejmie władzę” – napisała.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe