Radykalni aktywiści finansują brytyjską opozycję? Zaskakujące doniesienia

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy przyjęła w obecnej kadencji parlamentu 360 tys. funtów dotacji od czołowego sponsora grupy Just Stop Oil – ujawniła we wtorek stacja Sky News. Partia oficjalnie odcina się od budzących kontrowersje metod działania aktywistów klimatycznych.
 Radykalni aktywiści finansują brytyjską opozycję? Zaskakujące doniesienia
/ fot. Flickr / Matt Hrkac / CC BY 2.0

Sky News wraz z serwisem Tortoise Media od niedzieli publikują w kolejnych dniach swoje ustalenia na temat finansowych interesów członków Izby Gmin.

We wtorek Sky News poinformowała, że od początku obecnej kadencji, czyli od grudnia 2019 r., Partia Pracy przyjęła 360 tys. funtów od Dale’a Vince’a, założyciela i właściciela firmy Ecotricity, który jest jednocześnie czołowym sponsorem grupy Just Stop Oil, domagającej się natychmiastowego zaprzestania wydobycia paliw kopalnych.

Lider laburzystów Keir Starmer oraz odpowiednik ministra sprawiedliwości w ich gabinecie cieni Steve Reed krytykowali budzące kontrowersje metody działania aktywistów klimatycznych, jak uszkadzanie dzieł sztuki czy przyklejanie się do jezdni. Określali je jako niewłaściwe i aroganckie oraz wyrażali poparcie dla rządowych planów zaostrzenia kar za blokowanie dróg.

– Uważam, że aroganckie jest przekonanie tych przyklejających się do dróg, iż są oni jedynymi ludźmi, którzy mają odpowiedź na to [kryzys klimatyczny – przyp. red.]. Oni nie mają odpowiedzi – mówił Starmer w październiku ubiegłego roku w radiu LBC.

Radykalni „aktywiści” finansują brytyjską opozycję?

Vince w rozmowie ze Sky News potwierdził, że przekazał dotacje Partii Pracy, w tym dla Starmera, mimo że rozmawiał z nim tylko dwa razy. Przyznał też, że przekazuje pieniądze Just Stop Oil, choć nie zawsze popiera taktykę aktywistów.

– Rozumiem, dlaczego robią to, co robią. (…) Wielki biznes ma inne możliwości, aby realizować swoją agendę, a my nie mamy na to prawdziwej odpowiedzi, poza tym, że czasami wychodzimy na ulice. Od czasu do czasu mam z nimi nieporozumienia. Kiedy wybijali szyby w bankach, powiedziałem publicznie, że nie uważam tego za słuszne – powiedział.

Organizacja Just Stop Oil znana jest ze swoich radykalnych działań. W ubiegłym roku zasłynęli m.in. z przyklejenia się do obrazu „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Giampietrino, ucznia Leonarda da Vinci.

Aktywiści z Just Stop Oil mieli stać także za atakiem na szkocką galerię sztuki, wtargnięciem na tor Grand Prix Wielkiej Brytanii czy zablokowaniem autostrady M25 – obwodnicy Londynu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe