Poznań: Nieznane substancje chemiczne w piwnicy. Ewakuacja mieszkańców bloku

10 mieszkańców jednego z bloków na os. Rzeczypospolitej w Poznaniu ewakuowano we wtorkowe przedpołudnie w związku z wykryciem w piwnicy budynku nieznanych substancji chemicznych. Dwa dni temu w piwnicy doszło do niegroźnego pożaru.
Straż pożarna Poznań: Nieznane substancje chemiczne w piwnicy. Ewakuacja mieszkańców bloku
Straż pożarna / pixabay.com

Sierż. sztab. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu powiedział PAP, że na w bloku na os. Rzeczypospolitej 60 w jednej z piwnic zostały znalezione substancje chemiczne niewiadomego pochodzenia.

"Ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców na czas naszych działań" - podkreślił.

Dodał, że lokatorzy mają zapewnione schronienie w autobusie podstawionym przez urząd miasta.

"Do wyjaśnienia została zatrzymana jedna osoba. Jest to właściciel tej piwnicy" - wskazał.

Przekazał, że znalezione substancje znaleziono w czasie oględzin związanych z wyjaśnianiem przyczyn pożaru, do którego doszło w piwnicy bloku przed dwoma dniami.

Ewakuacja mieszkańców

Oficer prasowy PSP w Poznaniu st. kpt. Kamil Witoszko powiedział PAP, że w związku z wykryciem nieznanych substancji po godz. 10 ewakuowano mieszkańców jednej klatki bloku - 10 osób. "Działania prowadzi nasza grupa chemiczno-ekologiczna, która stara się zidentyfikować te substancje" - wskazał.

Witoszko ocenił, że działania strażaków mogą potrwać nawet do wieczora. Zaznaczył, że jest to związane z procedurą pobierania próbek znalezionych substancji.

"Nie było żadnego rozszczelnienia pojemników, nie było żadnego uwalniania się substancji. Po prostu badamy pojemniki, które są zamknięte, szczelne, nie doszło tam do np. jakiegoś skażenia" - zaznaczył.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych - podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat

W styczniu i w lutym we Francji były i będą organizowane przez centrale związkowe protesty związane z proponowaną przez rząd ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, czyli o 2 lata. Jak będzie w Polsce, kiedy PO chce wiek emerytalny podnieść o 7 lat?

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów” Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów”

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe