Kolejny europejski kraj rozważa akcesję do NATO

Wojna na Ukrainie destabilizuje sytuację w Europie i przyczynia się do narastającego niepokoju. Maia Sandu, prezydent Mołdawii w wywiadzie z serwisem Politico przyznała, że jej kraj zastanawia się nad dołączeniem do NATO, by w obliczu rosyjskiej agresji zamknąć się w "większym sojuszu".
Ważne Kolejny europejski kraj rozważa akcesję do NATO
Ważne / tysol.pl / grafika własna

- Teraz toczy się poważna dyskusja… na temat naszej zdolności do samoobrony, czy możemy to zrobić sami, czy też powinniśmy być częścią większego sojuszu. A jeśli w pewnym momencie dojdziemy jako naród do wniosku, że musimy zmienić neutralność, powinno to nastąpić w drodze procesu demokratycznego - powiedziała Sandu.

Dodała, że prezydent Rosji już pracuje nad tym, by zdestabilizować rząd Mołdawii. Podkreśliła, że chociaż jej kraj nie jest jeszcze członkiem NATO, to aktywnie współpracuje z tą organizacją. Mołdawia znalazła się ostatnio niebezpiecznie blisko konfliktu na Ukrainie. Chociażby ataki na infrastrukturę energetyczną na okupowanym terenie doprowadziły do wyłączenia prądu w Mołdawii.

Kraj, któremu przewodzi Sandu, musi teraz działać rozważnie, nadal wspierając wartości unijne i nie drażniąc przy tym Rosji, która mogłaby posunąć się do ataku militarnego. 

Władimir Putin nie raz ostrzegał Mołdawię przed współpracą wojskową z Zachodem.

Mołdawia gotowa przystąpić do UE

- Mołdawia to spokojny kraj. To nie Mołdawia rozpoczęła wojnę ze swoimi sąsiadami. Rosyjska propaganda zdołała przekonać część społeczeństwa, że ​​neutralność oznacza, że ​​nie trzeba inwestować w swój sektor obronny, że neutralność oznacza, że ​​nic się nie robi i nie ma się możliwości obrony, co jest błędne - powiedziała prezydent Mołdawii.

Mołdawia pod rządami prozachodniego rządu Sandu gotowa jest przystąpić do UE. Wciąż trwają burzliwe dyskusje w tym temacie. Niestety jest to perspektywa wciąż odległa i wymagająca cierpliwości.

Unia Europejska od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wsparła Mołdawię przekazując jej setki milionów euro w formie pożyczek oraz dotacji. Wszystko po to, by ułatwić temu państwu odejście od rosyjskiego gazu.

Polityk dodała, że cena jaką płacą teraz Ukraińcy, jest ogromna i nie może się z niczym równać.

- Dzięki odwadze i oporowi Ukraińców na razie nie grozi nam zagrożenie militarne - przyznała Maia Sandu.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź . W niektórych miejscach alerty będą obowiązywać do godz. 14 w niedzielę.

Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe