Nowe kontrakty na uzbrojenie dla polskiej armii

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia płk Krzysztof Płatek poinformował o planach kontraktów na nowe systemy uzbrojenia dla polskiej armii.
Pilne! Nowe kontrakty na uzbrojenie dla polskiej armii
Pilne! / grafika własna

Nowe Javeliny

Sukcesywnie zwiększamy potencjał 🇵🇱Sił Zbrojnych w obszarze zdolności przeciwpancernych. Dziś zakontraktowanych zostało kolejnych 50 lekkich wyrzutni systemu #JAVELIN i ok. 500 pocisków FGM-148F za ok. 103,5 mln USD.

- pisze płk Krzysztof Płatek

31 stycznia br. został podpisany aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F JAVELIN dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem zawartego aneksu jest dostawa 50 kolejnych wyrzutni systemu JAVELIN Light Weight Command Launch Unit (LWCLU) oraz ok. 500 pocisków rakietowych FGM-148F JAVELIN wraz z dodatkowym pakietami logistycznym i szkoleniowym.

Zawarty aneks zwiększa całkowitą wartość zamówienia do ok. 158 mln USD netto, a dostawy zakontraktowanego na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) sprzętu wojskowego zostaną zrealizowane do 2026 r. Należy podkreślić, że WOT jest użytkownikiem systemu JAVELIN od 2021 r.

 

Pocisk "Pirat"
 

W najbliższych miesiącach, w ramach programu #PUSTELNIK, planowane jest zakontraktowanie pierwszej partii testowej pocisków #PIRAT, a następnie uruchomienie pracy rozwojowej, której celem będzie opracowanie polskiego pocisku przeciwpancernego nowej generacji.

- pisze Płatek

"Pirat" to polski lekki przeciwpancerny pocisk kierowany, opracowany przez zakłady Mesko. Opracowany na bazie konstrukcji ukraińskiego pocisku RK-3 Korsar.

 

Niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza

W 2023 r. do 🇵🇱Sił Zbrojnych trafią także pierwsze prototypowe  niszczyciele czołgów OTTOKAR-BRZOZA, dla których planowanym efektorem są przeciwpancerne pociski kierowane #BRIMSTONE.

- pisze płk Krzysztof Płatek na Twitterze.

Niszczyciele czołgów w programie Ottokar-Brzoza, mają być przeciwpancernymi systemami rakietowymi, osadzonymi na podwoziu samochodu opancerzonego "Autosan" opracowanego wspólnie z czeską "Tatrą".

 

Granatniki jednorazowe "Grot"

- W ramach programu #GROT trwają dostawy zakontraktowanych w 2022 r. lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1. W tym tygodniu do 🇵🇱Sił Zbrojnych trafi pierwsza partia granatników w wersji bojowej obejmująca kilka tys. egzemplarzy.

- pisze Płatek.

W zeszłym roku Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z norweską firmą Nammo Raufoss AS umowy na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Wartość zamówienia to 150 mln zł netto.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych – przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński „walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej”.

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe