Kukiz: "Mam deklarację ze strony PSL..."

Jestem po rozmowach z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i mam z jego strony deklarację, że pomogą nam w uchwaleniu ustawy o sędziach pokoju. Blokadę Solidarnej Polski można ominąć - oświadczył w czwartek w Studiu PAP poseł Paweł Kukiz.
Paweł Kukiz i Władysław Kosiniak - Kamysz Kukiz:
Paweł Kukiz i Władysław Kosiniak - Kamysz / zrzut ekranu z serwisu YouTube / nowePSL

Paweł Kukiz pytany w Studiu PAP o jego postulat odnośnie uchwalenia ustawy o sędziach pokoju i o to, czy wierzy w jego realizację jeszcze w tej kadencji Sejmu, wskazał, że PiS będzie musiało to zrobić, bo "bez tego nie będzie rozmów o wspólnym starcie".

Dopytywany o blokowanie postulatu wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju przez Solidarną Polskę wskazał, że jest możliwość, by ją ominąć.

Rozmowy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

"Jestem po rozmowach z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i mam z jego strony deklarację, że pomogą nam w uchwaleniu ustawy o sędziach pokoju" - poinformował.

Zaznaczył także, że prace dotyczące dwóch kluczowych postulatów Kukiz'15 ruszyły i w przyszłym tygodniu w ich sprawie po raz kolejny zbierze się sejmowa podkomisja. Poza sędziami pokoju chodzi o projekt ustawy, dotyczący obniżenia progów frekwencyjnych referendów lokalnych oraz tych, dotyczących odwołania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Najprawdopodobniej 20 lutego zostanie zwołana podkomisja ds. sędziów pokoju" - powiedział Kukiz.

"Im szybciej dojdzie do uchwalenia ustawy o sędziach pokoju, tym szybciej będą rozmowy o wspólnym starcie z PiS" - dodał.

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, w poniedziałek o godz. 10 zbierze się 10:00 podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ws. sądów pokoju.

W listopadzie 2021 roku prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zakładający wprowadzenie w Polsce instytucji sędziów pokoju. Propozycja zakłada utworzenie sądów pokoju jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

W maju 2021 r. Kukiz'15 podpisało z PiS umowę współpracy programowej. Oba ugrupowania zobowiązały się do wzajemnego popierania swoich projektów ustaw oraz zapewniania stabilnej większości dla rządu. Na początku października ub.r. Paweł Kukiz poinformował, że zawiesza wspólne głosowanie z PiS w Sejmie, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o sądach pokoju. Prace nad projektami w tej sprawie wciąż toczą się w sejmowej podkomisji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe