W Monachium Polska odsunięta na boczny tor? "Niemcy i Francja obawiały się silnego głosu Polski?"

W Monachium odbywa się 59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. W opinii ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Justyny Gotkowskiej, głos polski nie był podczas konferencji słyszalny wystarczająco dobitnie.
Mateusz Morawiecki W Monachium Polska odsunięta na boczny tor?
Mateusz Morawiecki / (ad) PAP/Mateusz Marek

59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się pod znakiem wojny na Ukrainie i pomocy Ukrainie wobec brutalnej rosyjskiej agresji. Państwem kluczowym dla tej pomocy, zarówno w sensie hubu logistycznego jak i przywództwa w zakresie organizacji pomocy wojskowej, w powszechnej opinii jest Polska. Zarówno polski prezydent jak i polski premier odbyli szereg istotnych spotkań, w tym w ramach odnowionej koncepcji Trójkąta Weimarskiego. Jednak w opinii ekspert OSW Justyny Gotkowskiej Polska została odsunięta na boczny tor.

 

Opinia ekspert OSW

- Mówiąc o Polsce - jeden z największych europejskich zwolenników 🇺🇦 wydawał się być odsunięty na boczny tor #MSC2023 , przy braku przedstawicieli Polski w dyskusjach na scenie głównej. W tym samym czasie zarówno premier Morawiecki, jak i prezydent Duda przebywali w Monachium.

Premier Morawiecki wziął udział w pobocznej imprezie ratuszowej, prezydent Duda spotkał się z kanclerzem Scholzem i prezydentem Macronem na marginesie #MSC2023 w ramach formatu weimarskiego. Szkoda, że Niemcy i Francja lub MSC nie byli gotowi na panel weimarski na konferencji.

Przy krytycznym stanowisku Polski co do szybkości/ilości wsparcia wojskowego napływającego z największych krajów zachodnich oraz przy europejskiej dyskusji o przesunięciu środka ciężkości na wschód, niektórzy wyraźnie nie chcieli, aby polski głos wybrzmiał głośno z #MSC2023 głównej sceny.

- pisze Justyna Gotkowska na Twitterze

 

Niemcy i Francja się obawiały?

- Czy Niemcy & Francja obawiały się silnego głosu Polski na Monachijskiej Konferencji nt Bezpieczeństwa ⁦@MunSecConf Panie ⁦@MSCheusgen?

- pyta europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe