Holenderski wywiad: "Rosjanie przygotowują się do sabotażu na Morzu Północnym"

Holenderski wywiad wojskowy twierdzi, że rosyjskie służby specjalne przygotowują się do ataku na cele infrastrukturalne, w tym rurociągi gazowe/naftowe, kable podmorskie i farmy wiatrowe na Morzu Północnym.
Farma wiatrowa na Morzu Północnym Holenderski wywiad:
Farma wiatrowa na Morzu Północnym / Wikipedia - domena publiczna

W związku z powyższym, brytyjska i holenderska marynarka wojenna zintensyfikowały w ostatnim czasie patrole morskie na Morzu Północnym, aby spróbować zapobiec wszelkim próbom sabotażu.

Holenderski wywiad przestrzega

O sprawie informuje m.in Financial Times. W publikacji czytamy, że holenderskie władze wywiadowcze ostrzegły przed rosyjskimi próbami sabotażu infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym i zaleciły operatorom, aby mieli się na baczności.

Alarm podniesiono po raporcie opublikowanym w poniedziałek przez holenderską jednostkę wywiadu wojskowego MIVD. W dokumencie stwierdzono, że Rosja rozpoczęła "działania wskazujące na szpiegostwo, a także przygotowujące operacje zakłócenia i sabotażu" podwodnych kabli, farm wiatrowych i gazociągów na Morzu Północnym.

Szef MIVD gen. Jan Swillens poinformował, że w ostatnich miesiącach na holenderskiej farmie wiatrowej wykryto rosyjski statek, który próbował mapować infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym.  Na szczęście tylko próbował, ponieważ został odeskortowany przez holenderską marynarkę i straż przybrzeżną. 

Rosja odwzorowuje, jak funkcjonują nasze parki wiatrowe na Morzu Północnym. Są bardzo zainteresowane tym, jak mogą sabotować infrastrukturę energetyczną

– podkreślił Swillens.

Wg. autorów raportu, operatorzy infrastruktury morskiej powinni zwiększyć środki bezpieczeństwa.

Podobne ostrzeżenie wydała Norwegia

W ubiegłym tygodniu w ramach corocznej oceny bezpieczeństwa podobne ostrzeżenie wydała Norwegia. Służby wskazały, że choć jest "mało prawdopodobne", by norweska infrastruktura została poddana sabotażowi, to jeśli Moskwa zdecyduje się na eskalację konfliktu na Ukrainie, sektor naftowy będzie "szczególnie wrażliwym celem". 

Pola naftowe na Morzu Północnym byłyby bardzo dużym celem strategicznym rosyjskiej marynarki wojennej w wojnie przeciwko NATO, a ich zniszczenie poważnie zaszkodziłoby brytyjskiej i reszcie Europy zdolności do walki

– komentuje doniesienia holenderskiego wywiadu serwis zajmujący się geopolityką i bezpieczeństwem, OSINTdefender.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Emerytury
Stażowe