Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Ks. Janusz Chyła: Symfoniczny Papież Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Symfoniczny Papież

31 grudnia o godzinie 9.34 w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat do Domu Ojca odszedł papież senior Benedykt XVI. Ojciec Święty przez ponad osiem lat pontyfikatu odbył cztery podróże zagraniczne, opublikował trzy encykliki: „Deus caritas est”, „Spe salvi” i „Caritas in veritate”, oraz cztery adhortacje apostolskie. 11 lutego 2013 roku ogłosił rezygnację z urzędu papieskiego i zamieszkał w klasztorze Matter Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich. Pogrzeb Benedykta XVI odbył się w czwartek 5 stycznia na placu św. Piotra.

Ryszard Czarnecki: BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY Wiadomości
Ryszard Czarnecki: BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY

BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY

[Tylko u nas] Marcin Bąk: „Poszli w boje chłopce nasze...” Wiadomości
[Tylko u nas] Marcin Bąk: „Poszli w boje chłopce nasze...”

Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, stało się z czasem jednym najważniejszych obszarów na mapie mentalnej nowoczesnego narodu polskiego.

Ryszard Czarnecki: Nie zmienia się koni w trakcie przerwy Wiadomości
Ryszard Czarnecki: Nie zmienia się koni w trakcie przerwy

Z Ryszardem Czarneckim, eurodeputowanym Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Ordo Iuris odpowiada Ministerstwu Klimatu w sprawie strefy czystego transportu w Krakowie Wiadomości
Ordo Iuris odpowiada Ministerstwu Klimatu w sprawie strefy czystego transportu w Krakowie

Wojewoda Małopolski nie zdecydował się na stwierdzenie nieważności niezgodnej z prawem uchwały ws. Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Powołał się przy tym na opinię Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Eksperci Ordo Iuris przygotowali opinię prawną uzupełniającą, w której odpierają argumenty ministerstwa. Z analizy Instytutu wynika m.in., że krakowska uchwała została przyjęta z naruszeniem prawa. Skutki przyjęcia uchwały dotkną zarówno mieszkańców, jak też osoby tylko okazjonalnie przybywające do Krakowa. Uchwała będzie zapewne również stanowić początek rozłożonego w czasie procesu usuwania z miasta wszystkich samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla.

Graf Zero: Rytm Harlemu Colson Whitehead – recenzja Wiadomości
Graf Zero: "Rytm Harlemu" Colson Whitehead – recenzja

Colson Whitehead ma swoim koncie Pulitzera, dwa Bookery i oficjalną polecankę od Baracka Obamy. Jaki jest "Rytm Harlemu"? Czy to rzeczywiście tak genialna powieść, a może jednak pozycja przereklamowana? O tym Grafzero vlog literacki.

Ryszard Czarnecki: Karuzela wyborcza w pierwszej połowie 2023 Wiadomości
Ryszard Czarnecki: Karuzela wyborcza w pierwszej połowie 2023

Mamy jesienią bardzo ważne wybory do Sejmu i Senatu RP w Polsce, ale mamy również już w pierwszej połowie tego roku wybory w paru krajach członkowskich Unii Europejskiej.

POLKI JEDNAK SKACZĄ W ZIMIE! Wiadomości
POLKI JEDNAK SKACZĄ W ZIMIE!

POLKI JEDNAK SKACZĄ W ZIMIE!

Ordo Iuris: Parlament Europejski żąda od Polski wycofania zakazu aborcji eugenicznej Wiadomości
Ordo Iuris: Parlament Europejski żąda od Polski wycofania zakazu aborcji eugenicznej

Parlament Europejski przyjął rezolucję „Sprawozdanie w sprawie praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki Unii Europejskiej w tym zakresie – sprawozdanie roczne za 2022 r.”. Próbując realizować ideologiczną agendę, PE w swoim sprawozdaniu zgłasza wykluczające się wzajemnie postulaty. Obok głosu potępienia dla aborcji selektywnej (m.in. ze względu na płeć czy niepełnosprawność), żąda wycofania się Polski z zakazu aborcji eugenicznej. Mimo dotychczasowego stanowczego głosu PE sprzeciwiającego się wszelkim formom surogacji, w aktualnym sprawozdaniu postulowano potępienie jedynie jej komercyjnego charakteru. Poprawki w tej sprawie zostały odrzucone. Sprawozdanie porusza także temat wolności religijnej, rozumiejąc ją przede wszystkim jako wolność wyrażanie krytycznych opinii na temat religii. Instytut Ordo Iuris przygotował komentarz dotyczący sprawozdania.

Ordo Iuris: Wielka Izba ETPC: Wszystkie państwa Rady Europy mają obowiązek instytucjonalizacji związków jednopłciowych Wiadomości
Ordo Iuris: Wielka Izba ETPC: Wszystkie państwa Rady Europy mają obowiązek instytucjonalizacji związków jednopłciowych

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wydała wyrok, w którym stwierdza, że państwa Rady Europy mają obowiązek „prawnego uznania i ochrony związków jednopłciowych”. Wielka Izba utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie ETPC z 2021 r., w którym wskazano, że odmowa możliwość zawarcia „małżeństwa” lub przynajmniej związku formalnego przez pary jednopłciowe miałaby naruszać art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na brak podstaw prawnych do przymuszania krajów członkowskich do formalizacji związków jednopłciowych wskazał w zdaniu odrębnym polski sędzia Krzysztof Wojtyczek, orzekający w Trybunale już od 10 lat. Orzeczenie przeciera szlak do stopniowego zmuszania innych państw europejskich – niebędących stroną w tym sporze - do wprowadzania jednopłciowych związków formalnych wraz ze wszystkimi przywilejami właściwymi dla małżeństw.

O saperze Johnie z wojny koreańskiej - Janku z Krzeszowa Wiadomości
O saperze Johnie z wojny koreańskiej - Janku z Krzeszowa

O saperze Johnie z wojny koreańskiej - Janku z Krzeszowa

GALA W WARSZAWIE, KONFERENCJA I MECZ W STAMBULE Wiadomości
GALA W WARSZAWIE, KONFERENCJA I MECZ W STAMBULE

GALA W WARSZAWIE, KONFERENCJA I MECZ W STAMBULE

Nowa Unia – rok wyborów... Wiadomości
"Nowa Unia" – rok wyborów...

"Nowa Unia" – rok wyborów...

Jacek Matysiak: Afera w USA wokół “ściśle tajnych” dokumentów… Wiadomości
Jacek Matysiak: Afera w USA wokół “ściśle tajnych” dokumentów…

Jest wiele możliwych interpretacji i scenariuszy właśnie rozgrywanej sytuacji, jedna z nich zakłada, że w atmosferze rozwojowego skandalu ustępuje prezydent Biden, automatycznie prezydentem zostaje dotychczasowy wiceprezydent (śmiszka) Kamala Harris i na wiceprezydenta powołuje silnie powiązanego z poprzednim spikerem Kongresu (Nancy Pelosi) aktualnego gubernatora Kalifornii, którym jest ambitny, zwariowany lewak Gavin Newsom. Co prawda wtedy jego kandydaturę musiałby zatwierdzić Kongres i Senat. Z uwagi na bardzo niskie notowania roztrzepanej Kamali Harris przewiduje się, że nie będzie ona startowała w nadchodzących wyborach i tym samym automatycznie otworzy drogę Newsomowi. W innym scenariuszu wymiennie na scenę wchodzi nie Newsom, ale sama Michelle Obama, żona byłego prezydenta Obamy, bądź nawet “nieśmiertelna” (kłamczucha) w swoich prezydenckich ambicjach Hillary Clinton.

Grzegorz Kuczyński: Szykujmy się na długą wojnę z Rosją. Na śmierć i życie Wiadomości
Grzegorz Kuczyński: Szykujmy się na długą wojnę z Rosją. Na śmierć i życie

Ktoś jeszcze naprawdę wierzy, że Rosji chodzi o zajęcie Donbasu czy zmuszenie Ukrainy do pokoju na moskiewskich warunkach? Od końca września ub.r. kolejne decyzje putinowskiego reżimu pokazują, że Rosja zdecydowała się jednak pójść na wielką wojnę ojczyźnianą. Nie tylko z Ukrainą. Z całym Zachodem. Putin i jego klika wiedzą już, że nie ma odwrotu, więc będą brnąć w konfrontację. Ryzyka militarne dla nich rosną, ale zarazem zmniejsza się ryzyko utraty przez nich władzy w Rosji.

Ordo Iuris: Przeciwko ideologicznym atakom w miejscu pracy – poradnik dla pracowników, przedsiębiorców, lekarzy i wykładowców Wiadomości
Ordo Iuris: Przeciwko ideologicznym atakom w miejscu pracy – poradnik dla pracowników, przedsiębiorców, lekarzy i wykładowców

W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszania wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli czy lekarzy. W wielu tego typu sytuacjach interweniował Instytut Ordo Iuris, pomagając m.in. Januszowi Komendzie, zwolnionemu z IKEA za cytowanie Biblii czy prof. Ewie Budzyńskiej, ukaranej naganą za prowadzenie wykładów o rodzinie. Prawnicy Instytutu przygotowali poradnik, w którym wskazują na prawne gwarancje wolności sumienia oraz przedstawiają środki służące egzekwowaniu swoich uprawnień. Publikacja została zaprezentowana podczas konferencji prasowej.

2023, Europa, wybory Wiadomości
2023, Europa, wybory

2023, Europa, wybory

Jerzy Kwaśniewski:  Produkcja ludzi w laboratoriach właśnie staje się prawem Wiadomości
Jerzy Kwaśniewski: Produkcja ludzi w laboratoriach właśnie staje się prawem

Gdy prof. Wojciech Roszkowski pisał w podręczniku szkolnym do HiT-u, że odrywanie seksu od miłości i płodności prowadzi do traktowania go jako rozrywki a sfery płodności jak „produkcji ludzi”, spotkał się z falą medialnych ataków i pozwami sądowymi. Zarzucano mu, że jego słowa poniżają i dehumanizują dzieci poczęte metodą in-vitro i ich rodziny. Wbrew wszystkim, jako pierwsi wzięliśmy profesora w obronę. Nie minął nawet jeden szkolny semestr, a ta przerażająca wizja rodem z powieści Aldousa Huxleya już puka do naszych drzwi i przyobleka się w prawo za naszą wschodnią granicą.

TRENER ŚWIERK, PIŁKARZ VAVA Wiadomości
TRENER ŚWIERK, PIŁKARZ VAVA

TRENER ŚWIERK, PIŁKARZ VAVA

Ryszard Czarnecki: Czeski czas Wiadomości
Ryszard Czarnecki: Czeski czas

W tym tygodniu na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego omówiony będzie plan prezydencji Szwecji w UE. Nie milkną jednak echa półrocznego przewodnictwa Czech w Unii, które zakończyło się w ostatni dzień grudnia. Koalicyjny rząd z konserwatywnym premierem Petrem Fialą, liderem ODS – sojuszniczej dla PiS partii w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – został bardzo dobrze oceniony. Praga między 1 lipca a 31 grudnia 2022 „dowodziła” UE w sposób bardzo pragmatyczny, popychając do przodu sprawy, w których udało się zawrzeć konsensus, nie wchodząc w ideologiczne spory.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe