W trosce o wychowanie nastolatków  

Po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły spotkania w ramach programu „W rodzinie siła!”. Tym razem debata pod patronatem „Tygodnika Solidarność” odbyła się w Elblągu.  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska  W trosce o wychowanie nastolatków  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska / foto. M.K.

Warto przypomnieć, że „W rodzinie siła!” to program informacyjny na rzecz mądrej edukacji młodzieży i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Jego celem jest wspieranie rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzon programu stanowi „Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica”, będący zbiorem wskazówek dla rodziców i opiekunów, jak dawać wspomniany dobry przykład młodszym. Działania realizowane w ramach programu skierowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin, społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Organizatorzy chcą promować idee również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary. Program jest organizowany przez NSZZ „Solidarność”, a jego partnerem jest Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. Patronatem honorowym objęło inicjatywę Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a patronem medialnym programu jest „Tygodnik Solidarność”.  

Świadomość wzrasta 

– Kiedy w 2018 r. zaczynaliśmy realizować nasz projekt, nie spodziewaliśmy się, że przyniesie on tyle dobrego i będzie cieszył się taką popularnością. Niestety pandemia spowodowała, że nasze spotkania zostały przerwane na niemal dwa lata.  W tym czasie pracowaliśmy, wydawaliśmy podcasty, stworzyliśmy spot telewizyjny, który był emitowany w programie TVP3 i cieszył się doskonałą oglądalnością i zbierał dobre opinie. Co warto podkreślić - nie byłoby tych spotkań, włącznie z dzisiejszym, gdyby nie było Was – rodziców, dziadków, babć, pedagogów. Dzieci i nastolatki są najważniejsze. Cieszę się, że tak wiele zostaje w świadomości po naszych spotkaniach. Dziękuję również za pomoc w organizowaniu tego spotkania Grzegorzowi Adamowiczowi, przewodniczącemu regionu elbląskiego NSZZ „Solidarność”, jego małżonce oraz wszystkim członkom tego regionu – tak gości przywitał Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Co ważne, „W rodzinie siła!” to wspólny program pracodawców i pracowników branży piwowarskiej.

– Jako Związek zrzeszamy największych producentów piwa, również obecną w Elblągu od lat Grupę Żywiec. Wspieramy ten program od początku jego funkcjonowania, czyli 2018 roku. Dekalog, który mogą państwo poznać, to powód do naszej szczególnej dumy. Jako producenci piwa czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób ten produkt jest konsumowany i do kogo dociera. Zależy nam na tym, żeby hasło, które umieściliśmy na bilbordach: „Alkohol tylko dla pełnoletnich”, nie było pustym frazesem a codzienną praktyką wszystkich odpowiedzialnych konsumentów, zwłaszcza rodziców – zaznaczył Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie

Nie łamać zasad  

Po przywitaniu uczestników przez organizatorów spotkania, rozpoczęła się debata pt. „Współczesny nastolatek – wyzwanie dla rodzica” z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”, oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.  

Małoletni często odczuwają presję ze strony rówieśników, by spróbować alkoholu. – To ważne, żeby dziecko otrzymało od nas – rodziców, opiekunów, dziadków pomoc w nauce odmawiania. Popracujcie wspólnie, pouczcie się razem tego, w jaki sposób powiedzieć „nie” na propozycje, na które dziecko nie ma ochoty. To często najlepsza pomoc, którą można zaproponować – wyjaśniła doktor Piotrowska. 

Z kolei Odeta Moro podkreśliła znaczenie stosowania zasad, zapisanych w Dekalogu Odpowiedzialnego Rodzica. – Warto zapoznać się z naszym dekalogiem, ponieważ stosowanie tych prostych zasad może przynieść bardzo dobre efekty. To zmiany, które mogą zmienić rzeczywiście dużo i poprawić nasze życie. Ja stosuję np. zasadę, że nie negocjuję z kimś, kto jest pod wpływem alkoholu. Nieważne, czy to dorosły czy nastolatek. Jeśli nastolatek wrócił do domu pod wpływem alkoholu, to zamykam za nim drzwi i nie interesuję się czy zdejmie buty, czy spadnie z łóżka. Rano porozmawiamy o tym problemie, a wtedy mamy gigantyczną kartę przetargową, rozmawiamy z innej pozycji. Można to wykorzystać w dobrej sprawie – usłyszeliśmy. Również doktor Piotrowska podkreślała, jak ważną rolę odgrywa niełamanie istotnych zasad. – Ważne jest to, by stosować zasadę, że alkohol jest tylko dla dorosłych. Nie można zgodzić się ze słowami „wolę, by to rodzic był tą osobą, przy której pije się pierwszy alkohol”. Niestety, spotykam się z tym stanowiskiem bardzo często i mówię temu stanowcze „nie”. To samo dotyczy spożywania alkoholu na krótko przed osiemnastymi urodzinami. Nie jeździmy przecież samochodem przed osiągnięciem pełnoletności i otrzymaniem prawa jazdy, tak samo nie powinniśmy pozwalać na spożywanie alkoholu przed 18-stymi urodzinami. W postępowaniu wychowawczym ułatwieniem jest stawianie wyraźnie zarysowanych granic. Sprawa jest prosta - poniżej osiemnastki zero alkoholu – zaznaczyła popularna psycholog.  

Ramka:  

Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica:  

1. Wyznaczam wyraźne granice: alkohol jest tylko dla dorosłych 
2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem 
3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci 
4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach 
5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu 
6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych 
7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą 
8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem 
9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży 
10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich.


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

W trosce o wychowanie nastolatków  

Po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły spotkania w ramach programu „W rodzinie siła!”. Tym razem debata pod patronatem „Tygodnika Solidarność” odbyła się w Elblągu.  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska  W trosce o wychowanie nastolatków  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska / foto. M.K.

Warto przypomnieć, że „W rodzinie siła!” to program informacyjny na rzecz mądrej edukacji młodzieży i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Jego celem jest wspieranie rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzon programu stanowi „Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica”, będący zbiorem wskazówek dla rodziców i opiekunów, jak dawać wspomniany dobry przykład młodszym. Działania realizowane w ramach programu skierowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin, społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Organizatorzy chcą promować idee również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary. Program jest organizowany przez NSZZ „Solidarność”, a jego partnerem jest Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. Patronatem honorowym objęło inicjatywę Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a patronem medialnym programu jest „Tygodnik Solidarność”.  

Świadomość wzrasta 

– Kiedy w 2018 r. zaczynaliśmy realizować nasz projekt, nie spodziewaliśmy się, że przyniesie on tyle dobrego i będzie cieszył się taką popularnością. Niestety pandemia spowodowała, że nasze spotkania zostały przerwane na niemal dwa lata.  W tym czasie pracowaliśmy, wydawaliśmy podcasty, stworzyliśmy spot telewizyjny, który był emitowany w programie TVP3 i cieszył się doskonałą oglądalnością i zbierał dobre opinie. Co warto podkreślić - nie byłoby tych spotkań, włącznie z dzisiejszym, gdyby nie było Was – rodziców, dziadków, babć, pedagogów. Dzieci i nastolatki są najważniejsze. Cieszę się, że tak wiele zostaje w świadomości po naszych spotkaniach. Dziękuję również za pomoc w organizowaniu tego spotkania Grzegorzowi Adamowiczowi, przewodniczącemu regionu elbląskiego NSZZ „Solidarność”, jego małżonce oraz wszystkim członkom tego regionu – tak gości przywitał Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Co ważne, „W rodzinie siła!” to wspólny program pracodawców i pracowników branży piwowarskiej.

– Jako Związek zrzeszamy największych producentów piwa, również obecną w Elblągu od lat Grupę Żywiec. Wspieramy ten program od początku jego funkcjonowania, czyli 2018 roku. Dekalog, który mogą państwo poznać, to powód do naszej szczególnej dumy. Jako producenci piwa czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób ten produkt jest konsumowany i do kogo dociera. Zależy nam na tym, żeby hasło, które umieściliśmy na bilbordach: „Alkohol tylko dla pełnoletnich”, nie było pustym frazesem a codzienną praktyką wszystkich odpowiedzialnych konsumentów, zwłaszcza rodziców – zaznaczył Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie

Nie łamać zasad  

Po przywitaniu uczestników przez organizatorów spotkania, rozpoczęła się debata pt. „Współczesny nastolatek – wyzwanie dla rodzica” z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”, oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.  

Małoletni często odczuwają presję ze strony rówieśników, by spróbować alkoholu. – To ważne, żeby dziecko otrzymało od nas – rodziców, opiekunów, dziadków pomoc w nauce odmawiania. Popracujcie wspólnie, pouczcie się razem tego, w jaki sposób powiedzieć „nie” na propozycje, na które dziecko nie ma ochoty. To często najlepsza pomoc, którą można zaproponować – wyjaśniła doktor Piotrowska. 

Z kolei Odeta Moro podkreśliła znaczenie stosowania zasad, zapisanych w Dekalogu Odpowiedzialnego Rodzica. – Warto zapoznać się z naszym dekalogiem, ponieważ stosowanie tych prostych zasad może przynieść bardzo dobre efekty. To zmiany, które mogą zmienić rzeczywiście dużo i poprawić nasze życie. Ja stosuję np. zasadę, że nie negocjuję z kimś, kto jest pod wpływem alkoholu. Nieważne, czy to dorosły czy nastolatek. Jeśli nastolatek wrócił do domu pod wpływem alkoholu, to zamykam za nim drzwi i nie interesuję się czy zdejmie buty, czy spadnie z łóżka. Rano porozmawiamy o tym problemie, a wtedy mamy gigantyczną kartę przetargową, rozmawiamy z innej pozycji. Można to wykorzystać w dobrej sprawie – usłyszeliśmy. Również doktor Piotrowska podkreślała, jak ważną rolę odgrywa niełamanie istotnych zasad. – Ważne jest to, by stosować zasadę, że alkohol jest tylko dla dorosłych. Nie można zgodzić się ze słowami „wolę, by to rodzic był tą osobą, przy której pije się pierwszy alkohol”. Niestety, spotykam się z tym stanowiskiem bardzo często i mówię temu stanowcze „nie”. To samo dotyczy spożywania alkoholu na krótko przed osiemnastymi urodzinami. Nie jeździmy przecież samochodem przed osiągnięciem pełnoletności i otrzymaniem prawa jazdy, tak samo nie powinniśmy pozwalać na spożywanie alkoholu przed 18-stymi urodzinami. W postępowaniu wychowawczym ułatwieniem jest stawianie wyraźnie zarysowanych granic. Sprawa jest prosta - poniżej osiemnastki zero alkoholu – zaznaczyła popularna psycholog.  

Ramka:  

Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica:  

1. Wyznaczam wyraźne granice: alkohol jest tylko dla dorosłych 
2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem 
3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci 
4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach 
5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu 
6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych 
7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą 
8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem 
9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży 
10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe