W trosce o wychowanie nastolatków  

Po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły spotkania w ramach programu „W rodzinie siła!”. Tym razem debata pod patronatem „Tygodnika Solidarność” odbyła się w Elblągu.  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska  W trosce o wychowanie nastolatków  
Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska / foto. M.K.

Warto przypomnieć, że „W rodzinie siła!” to program informacyjny na rzecz mądrej edukacji młodzieży i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Jego celem jest wspieranie rodziców w ochronie niepełnoletnich przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzon programu stanowi „Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica”, będący zbiorem wskazówek dla rodziców i opiekunów, jak dawać wspomniany dobry przykład młodszym. Działania realizowane w ramach programu skierowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin, społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Organizatorzy chcą promować idee również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary. Program jest organizowany przez NSZZ „Solidarność”, a jego partnerem jest Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. Patronatem honorowym objęło inicjatywę Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a patronem medialnym programu jest „Tygodnik Solidarność”.  

Świadomość wzrasta 

– Kiedy w 2018 r. zaczynaliśmy realizować nasz projekt, nie spodziewaliśmy się, że przyniesie on tyle dobrego i będzie cieszył się taką popularnością. Niestety pandemia spowodowała, że nasze spotkania zostały przerwane na niemal dwa lata.  W tym czasie pracowaliśmy, wydawaliśmy podcasty, stworzyliśmy spot telewizyjny, który był emitowany w programie TVP3 i cieszył się doskonałą oglądalnością i zbierał dobre opinie. Co warto podkreślić - nie byłoby tych spotkań, włącznie z dzisiejszym, gdyby nie było Was – rodziców, dziadków, babć, pedagogów. Dzieci i nastolatki są najważniejsze. Cieszę się, że tak wiele zostaje w świadomości po naszych spotkaniach. Dziękuję również za pomoc w organizowaniu tego spotkania Grzegorzowi Adamowiczowi, przewodniczącemu regionu elbląskiego NSZZ „Solidarność”, jego małżonce oraz wszystkim członkom tego regionu – tak gości przywitał Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Co ważne, „W rodzinie siła!” to wspólny program pracodawców i pracowników branży piwowarskiej.

– Jako Związek zrzeszamy największych producentów piwa, również obecną w Elblągu od lat Grupę Żywiec. Wspieramy ten program od początku jego funkcjonowania, czyli 2018 roku. Dekalog, który mogą państwo poznać, to powód do naszej szczególnej dumy. Jako producenci piwa czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób ten produkt jest konsumowany i do kogo dociera. Zależy nam na tym, żeby hasło, które umieściliśmy na bilbordach: „Alkohol tylko dla pełnoletnich”, nie było pustym frazesem a codzienną praktyką wszystkich odpowiedzialnych konsumentów, zwłaszcza rodziców – zaznaczył Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie

Nie łamać zasad  

Po przywitaniu uczestników przez organizatorów spotkania, rozpoczęła się debata pt. „Współczesny nastolatek – wyzwanie dla rodzica” z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”, oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.  

Małoletni często odczuwają presję ze strony rówieśników, by spróbować alkoholu. – To ważne, żeby dziecko otrzymało od nas – rodziców, opiekunów, dziadków pomoc w nauce odmawiania. Popracujcie wspólnie, pouczcie się razem tego, w jaki sposób powiedzieć „nie” na propozycje, na które dziecko nie ma ochoty. To często najlepsza pomoc, którą można zaproponować – wyjaśniła doktor Piotrowska. 

Z kolei Odeta Moro podkreśliła znaczenie stosowania zasad, zapisanych w Dekalogu Odpowiedzialnego Rodzica. – Warto zapoznać się z naszym dekalogiem, ponieważ stosowanie tych prostych zasad może przynieść bardzo dobre efekty. To zmiany, które mogą zmienić rzeczywiście dużo i poprawić nasze życie. Ja stosuję np. zasadę, że nie negocjuję z kimś, kto jest pod wpływem alkoholu. Nieważne, czy to dorosły czy nastolatek. Jeśli nastolatek wrócił do domu pod wpływem alkoholu, to zamykam za nim drzwi i nie interesuję się czy zdejmie buty, czy spadnie z łóżka. Rano porozmawiamy o tym problemie, a wtedy mamy gigantyczną kartę przetargową, rozmawiamy z innej pozycji. Można to wykorzystać w dobrej sprawie – usłyszeliśmy. Również doktor Piotrowska podkreślała, jak ważną rolę odgrywa niełamanie istotnych zasad. – Ważne jest to, by stosować zasadę, że alkohol jest tylko dla dorosłych. Nie można zgodzić się ze słowami „wolę, by to rodzic był tą osobą, przy której pije się pierwszy alkohol”. Niestety, spotykam się z tym stanowiskiem bardzo często i mówię temu stanowcze „nie”. To samo dotyczy spożywania alkoholu na krótko przed osiemnastymi urodzinami. Nie jeździmy przecież samochodem przed osiągnięciem pełnoletności i otrzymaniem prawa jazdy, tak samo nie powinniśmy pozwalać na spożywanie alkoholu przed 18-stymi urodzinami. W postępowaniu wychowawczym ułatwieniem jest stawianie wyraźnie zarysowanych granic. Sprawa jest prosta - poniżej osiemnastki zero alkoholu – zaznaczyła popularna psycholog.  

Ramka:  

Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica:  

1. Wyznaczam wyraźne granice: alkohol jest tylko dla dorosłych 
2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem 
3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci 
4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach 
5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu 
6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych 
7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą 
8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem 
9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży 
10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew Wiadomości
"Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew"

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe