Cześć ich pamięci! "S" oddaje hołd zmarłym członkom Związku

Andrzej Rozpłochowski, Mieczysław Gil, czy Dariusz Kucharski - to tylko niektórzy ludzie Solidarności, którzy odeszli w tym i pod koniec ubiegłego roku. W ostatnich dniach przedstawiciele NSZZ "S" w poszczególnych Regionach odwiedzali groby przyjaciół i współpracowników, którzy zmarli w ostatnich latach, oraz modlili się w Ich intencji.
 Cześć ich pamięci!
/ fot. pixabay.com

Listopad to czas szczególnej pamięci o zmarłych działaczach i członkach Solidarności. Poszczególne Regiony "S" za pośrednictwem swoich stron internetowych przypominają o ludziach Solidarności, którzy już odeszli. Przedstawiciele Związku w ostatnich dniach odwiedzali również groby osób ważnych dla Solidarności. W wielu miastach w listopadzie odbywają się również Msze Święte w intencji zmarłych członków Związku.

Częstochowa

W Dzień Zaduszny, 2 listopada 2022 r., delegacja Prezydium Regionu zawiozła kwiaty i znicze na groby zmarłych w ostatnich latach związkowców.

W niedzielę 6 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w kościele pw. św. Wojciecha na Tysiącleciu (parafia kapelana Regionu Częstochowskiego ks. Ryszarda Umańskiego) odbędzie się coroczna Msza Św. Zaduszkowa w intencji zmarłych członków "Solidarności", Stowarzyszenia WIR i opozycji lat 1980-tych.

Kraków

Przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, na grobach zmarłych Koleżanek i Kolegów z małopolskiej Solidarności zapalone zostały znicze i złożone kwiaty. Odwiedzono wszystkie krakowskie cmentarze, a Akcją Pamięci zajęli się przede wszystkim pracownicy Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Podbeskidzie

Jak co roku w ostatnich dniach października – przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym – przedstawiciele podbeskidzkiej “Solidarności” odwiedzili groby zmarłych związkowców. "Co roku tych miejsc jest coraz więcej…" - mówią.

Na grobach zmarłych związkowców i działaczy opozycji antykomunistycznej na wielu podbeskidzkich cmentarzach zapłonęły znicze “Solidarności”. – W tym szczególnym czasie chcemy okazać naszą pamięć o tych, którzy już od nas odeszli. Nie wszędzie możemy dotrzeć, ale staramy się pamiętać o wszystkich, którzy swe życie związali z “Solidarnością”, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Jesteśmy im winni naszą pamięć i modlitwę – podkreśla Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej “Solidarności”.

Na wielu grobach zmarłych związkowców, obok zniczy “Solidarności” pojawiły się tabliczki z symbolicznymi słowami pamięci i wdzięczności. To inicjatywa bielskiego Stowarzyszenia “Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, skupiającego wielu dawnych i obecnych działaczy związkowych.

Radom

28 października, z okazji nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych, delegacja ZR - przewodniczący Zdzisław Maszkiewicz i wiceprzewodniczący Krzysztof Kośla - złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod pomnikiem ks. Romana Kotlarza w Radomiu.

Poznań

Tradycyjne 1 Listopada delegacja Wielkopolskiej Solidarności zapaliła znicze i złożyła wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Warszawa

Tradycyjnie w przeddzień Wszystkich Świętych przedstawiciele Zarządu Regionu odwiedzili groby zmarłych członków Związku, przyjaciół, pracowników i współpracowników mazowieckiej „Solidarności”.

Wyrazów pamięci nie zabrakło również na warszawskich Powązkach, gdzie pochowani zostali uczestnicy katastrofy smoleńskiej.

Zapalone zostały również znicze w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych oraz na grobach Ryszarda Kuklińskiego, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Religi, Józefa Szaniawskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew Wiadomości
"Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew"

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe