Początek peregrynacji ikony „Matki Boskiej Robotników Solidarności” po Śląsku i Zagłębiu

28 października w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Katowicach odprawiona została uroczysta msza św. rozpoczynająca peregrynację obrazu „Matki Boskiej Robotników Solidarności” po Regionie Śląsko-Dąbrowskim. W nabożeństwie uczestniczyli członkowie związku wraz z pocztami sztandarowymi.
 Początek peregrynacji ikony „Matki Boskiej Robotników Solidarności” po Śląsku i Zagłębiu
/ fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

 Modlimy się wspólnie o błogosławione owoce tej peregrynacji. Aby odrodziły się ideały „Solidarności”, byście tak, jak błogosławiony ks. Jerzy zawsze zło zwyciężali dobrem – powiedział rozpoczynając nabożeństwo metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Musimy być ludźmi, którzy wprowadzają pokój w tym niespokojnym świecie – dodał.

Homilię do wiernych zgromadzonych w świątyni wygłosił kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała, który przybliżył historię obrazu „Matki Boskiej Robotników Solidarności”. – Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca robotnicze zrywy, a także dramat stanu wojennego – podkreślił ks. Puchała.

Nawiązał także do początku „Solidarności” i zaznaczył, że obraz Matki Boskiej Częstochowskiej pojawił się w 1980 roku na bramie Stoczni Gdańskiej oraz we wszystkich tych miejscach, w których robotnicy domagali się swoich praw. – Zaufanie i budowanie na wierze to był początek „Solidarności”. To był początek tej wrażliwości, która była w człowieku – dodał.

Przypomniał również walkę o krzyż stoczoną przez mieszkańców Nowej Huty z komunistyczną władzą. – Biskup krakowski Karol Wojtyła, który towarzyszył obrońcom krzyża, powiedział później, że pod krzyżem w Nowej Hucie rozpoczęła się ewangelizacja nowego tysiąclecia – przypomniał ks. Puchała.

W swojej homilii wspomniał także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Podkreślił, że po wprowadzeniu stanu wojennego i stłumieniu wysiłków robotników walczących o swoje prawa ks. Jerzy pozostał wierny ideałom Ewangelii i „Solidarności”. Tej wierności uczył także ludzie „Solidarności”.

Przed mszą św. przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz odczytał Akt Zawierzenia Matce Boskiej Robotników Solidarności. Uczestnicy uroczystości wzięli także udział w nabożeństwie różańcowym.

Peregrynacja ikony „Matki Boskiej Robotników Solidarności” stanowi modlitewne przygotowanie do Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Obraz peregrynuje po tym regionie związku, który w kolejnym roku będzie organizatorem pielgrzymki.

Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Początek tego zwyczaju datuje się na 1982 rok, kiedy to ks. Jerzy Popiełuszko zorganizował pielgrzymkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później na Jasną Górę pielgrzymowali już robotnicy również z innych części Polski i modlili się o godną pracę.

Obraz „Matki Boskiej Robotników Solidarności” został namalowany w 1984 roku przez artystę z Podlasia – malarza Artura Chacieja. W sumie powstały trzy kopie ikony. Najmniejszą otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Druga, nieco większa trafiła do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy obraz związkowcy podlaskiej „Solidarności” przekazali na Jasną Górę podczas pielgrzymki w 1984 roku. Od 2014 roku pełni on rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miniaturą krzyża z Nowej Huty.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Rząd przyjął projekt zamrażający ceny gazu Wiadomości
Rząd przyjął projekt zamrażający ceny gazu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. – podał KPRM w piątkowym komunikacie.

To już pewne. Dramat Neymara na mundialu w Katarze Wiadomości
"To już pewne". Dramat Neymara na mundialu w Katarze

To już pewne: kontuzja kostki, której Neymar doznał w meczu z Serbią wyklucza lidera Brazylijczyków z dwóch pozostałych meczów w fazie grupowej mundialu - informuje sport.tvp.pl.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe