Blisko 350 osób, uchodźców z Ukrainy przebywa w ośrodkach Solidarności w Spale i Jarnołtówku. W ogromnej większości to kobiety z dziećmi. To znacznie więcej niż nominalne przeznaczenie tych obiektów, ale jak relacjonuje Karol Wagner ze spółki Doms, zarządzającej ośrodkami – dajemy sobie radę. Pomogliśmy już ponad 500 osobom!
Wiele korporacji międzynarodowych zdecydowało się przerwać dostawy swoich produktów do Rosji lub wręcz zamknąć działające tam zakłady i wycofać się z rynku rosyjskiego. Wiele firm waha się jeszcze i nie podjęto w nich ostatecznych rozstrzygnięć. Są też niestety takie, które obecną sytuację postrzegają jako szansę na uzyskanie większego zysku.
W zeszłym tygodniu w Sali BHP w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowująca rezultaty projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” współfinansowanego z grantów norweskich 2014–2021 w ramach programu „Dialog Społeczny – Godna Praca”.
Dzisiaj ruszył w gdańskim budynku Solidarności punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. Uruchomiona wspólnie z urzędem wojewódzkim placówka to trzeci taki punkt mogący obsłużyć jednocześnie nawet do 100 osób. Pomieszczenia przekazał Region Gdański i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.
„Rozmawiałem z Michałem Wołyńcem [liderem Wolnych Ukraińskich Związków Zawodowych (KVPU) – przyp. red.] i czuję się zdradzony przez Ciebie i światowy ruch związkowy” – napisał Piotr Duda w liście do Sharan Burrow, sekretarz generalnej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ). To reakcja na skandaliczny przebieg posiedzenia Rady MKZZ, podczas którego nie dopuszczono do głosu przedstawiciela ukraińskich związków zawodowych, a dopuszczono Michała Szmakowa, lidera proputinowskiej centrali związkowej FNZZR. Solidarność żąda natychmiastowego wszczęcia procedury wyrzucenia Rosjan z MKZZ-u.
– Ciężko mi będzie cokolwiek powiedzieć, bo zaraz pewnie zaleję się łzami – słyszę od dwudziestokilkuletniej Katji z Żytomierza. Ledwo skończyła zdanie, a jej drobne policzki stały się mokre. Za chwilkę utonęła w objęciach pocieszającej ją Izy, pracownicy należącego do spółki Doms hotelu Savoy. Hotelu, który z dnia na dzień stał się ośrodkiem dla uchodźców.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wesprze inicjatywę Komitetu Ufundowania Repliki Krzyża Wolności i Solidarności jako współorganizator. Jest to kolejny wkład Solidarności w budowę Bursztynowego Ołtarza, który jest wotum wdzięczności Bogu za jego żywą obecność na drogach naszej historii.
– W najbliższą niedzielę, 13 marca, odbędzie się w Lublinie manifestacja solidarności z narodem ukraińskim – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. O godz. 12:30 odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Piotr Apostoła, po której z placu Łokietka wyruszy marsz, który zakończy się manifestacją na placu Litewskim. Podczas tego wydarzenia będzie można udzielić bezpośredniego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.
W czwartek, 9 marca 2022 r., w warszawskim biurze Komisji Krajowej odbyło się zebranie wyborcze Sekcji Młodych przy Sekretariacie Spożywców.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci Iwony Pawlaczyk wieloletniego pracownika Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"
Część budynku NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, w której znajduje się Sala Akwen razem z Salą Balkonową oraz hol przed Salą Akwen, będzie wydzielona na potrzeby punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy.
Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Generalnej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych kwestia Ukrainy została potraktowana powierzchownie lub wręcz lekceważąco. Przedstawiciel ukraińskiej centrali KVPU nie otrzymał prawa głosu, głos otrzymał natomiast popierający agresję Rosji Michaił Shmakov, lider proputinowskiej centrali związkowej. - To co najmniej bardzo rozczarowujące – podsumował Mateusz Szymański, kierownik działu zagraniczengo Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który reprezentował „Solidarność” na posiedzeniu Rady Generalnej.
NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej napisał pismo ponaglające do Zarządu Poczty Polskiej w związku z brakiem odpowiedzi na pismo z dnia 18 stycznia, w którym żąda podniesienia stawek kilometrówki. Sprawa jest na tyle poważna, że pracownicy ostrzegają przed możliwością odmowy świadczenia pracy.
Wczorajsze Prezydium Rady Dialogu Społecznego omawiało specustawę dot. zasad przyjmowania i pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Wszyscy członkowie zgodzili się, że ustawa musi być przyjęta jak najszybciej.
Michał Wołyniec, szef ukraińskiego KVPU, poprosił Piotra Dudę, aby ten na forum międzynarodowym reprezentował stanowisko ukraińskich związków zawodowych. Podczas dzisiejszej telekonferencji liderzy wymienili się bieżącymi informacjami i uzgodnili wspólną strategię wobec rosyjskich central związkowych popierających rosyjską agresję.
Dziś w Pałacu Prezydenckim odbył się lunch prasowy z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W spotkaniu brał udział Mateusz Kosiński, dziennikarz „Tygodnika Solidarność”.
Brakiem porozumienia zakończyły się dotychczasowe rozmowy płacowe w PKP Cargo. Strona związkowa podtrzymuje swój postulat dotyczący podwyższenia stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 600 zł brutto. W spółce najprawdopodobniej rozpocznie się spór zbiorowy.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” apeluje do ministra edukacji i nauki o pilne podjęcie rozmów w sprawie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy nauczyciele i placówki oświatowe. Potrzebne jest podjęcie działań legislacyjno-prawnych, aby zapewnić dzieciom uciekającym z Ukrainy możliwość kontynuowania nauki w polskich szkołach.
– Dzień 22 lutego 2022 roku to najbardziej ponury dzień polskiego więziennictwa od 1979 roku, gdy życie straciło dwóch strażników wadowickiego zakładu karnego podczas próby ucieczki. Całe nasze środowisko przeżyło wstrząs, dlatego należy zrobić wszystko, aby do kolejnej podobnej tragedii nie doszło – mówi Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” w rozmowie z portalem Tysol.pl.
– Mamy już ponad 200 osób. 144 osoby są w Spale, 55 w Jarnołtówku. Najwięcej matek z dziećmi – poinformowała Marta Kiereś, prezes spółki „DomS”, zarządzającej ośrodkami wypoczynkowymi Solidarności. Brakuje nam dosłownie wszystkiego.