Ze względu na planowany solidny wzrost gospodarczy i wysoką inflację przyszłoroczny poziom płacy minimalnej powinien wynosić nie mniej ni 3100 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa nie mniej niż 21,75 zł brutto. Dzisiaj przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda spotka się z minister Marleną Maląg, która po ostatnich zmianach w rządzie, znowu będzie zajmowała się resortem pracy.
Szef „Solidarności” Piotr Duda w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego wzywa rząd do dialogu wokół konsolidacji PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG. Podkreśla, że bez dialogu - „ten ambitny i potrzebny Polsce projekt zamiast źródłem rozwoju, będzie źródłem konfliktu społecznego”. Przesyła również uchwałę Rady Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”, która jak do tej pory jest przez rząd ignorowana.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych odniosła się do wystąpienia António Guterresa sekretarza generalnego ONZ na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa, dotyczącego sytuacji w Afganistanie po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów.
Trwa akcja zbierania podpisów w Regionie Ziemia Łódzka popierających projekt "Ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw”. Projekt zakłada wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego emerytury przysługującej wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia, czyli odpowiedniego stażu – 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
W 2021 r. świętujemy 40. urodziny "Tygodnika Solidarność", pierwszego pisma, które przełamało monopol komunistów na słowo. W trakcie niedawnej gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" m.in. o historycznym znaczeniu "Tygodnika Solidarność" z Marianem Krzaklewskim, byłym przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" rozmawiał Mateusz Kosiński.
Za nami gala "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność", podczas której uhonorowano Andrzeja Rozpłochowskiego. Po gali z Tadeuszem Majchrowiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", o roli "Tygodnika Solidarność" rozmawiał Mateusz Kosiński. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
W ścisłym centrum Lublina każdego dnia, w godzinach 11-17 młodzież szkolna zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: Emerytura za Staż. To właśnie pod namiotem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” można zapoznać się z projektem ustawy, wziąć ulotkę informacyjną i poprzeć akcję.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił apelację strony pozwanej - Essity Operations Poland przeciwko Andrzejowi Kozłowskiemu, przewodniczącemu Komisji Zakładowej NSZZ „S” Essity Operations Poland sp. z o.o. w Oławie.
W sobotę w historycznej Sali BHP odbyła się się uroczysta gala "Człowiek Roku 2020 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Andrzej Rozpłochowski - związkowiec, niezłomny opozycjonista PRL, który stanął na czele strajku w Hucie Katowice, apelował o utworzenie jednego, ogólnopolskiego związku zawodowego, co otworzyło drogę do powstania NSZZ Solidarność. Zapraszamy do obejrzenia reportażu przypominającego to wydarzenie.
W ten weekend rozpoczęły się pierwsze uroczystości związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r. W sobotę 14 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczono tytuł Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność"; w niedzielę 15 sierpnia związkowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Prezydenta USA Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu, następnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie pod pomnikiem Anny Walentynowicz. Niedzielne uroczystości kończyły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Brygidy.
- Solidarność powstała z potrzeby wolności i chęci zrzucenia z Polski komunistycznego jarzma. Zaangażowanie i wzajemne wsparcie międzyludzkie zrodziło najwspanialszy w dziejach Polski ruch społeczny, który przekształcił się w najważniejszy związek zawodowy w historii całego świata. Jednak ta transformacja – od solidarnościowego ruchu społecznego do wielkiej organizacji pracowniczej – nie odbyła się sama. To walka i zaangażowanie konkretnych ludzi, którzy musieli wziąć na swoje barki ciężar przebijania murów, zdawałoby się niezniszczalnych. Wystąpili przeciwko komunistycznej władzy, by za nimi mogli podążyć inni. Lawirowali pomiędzy mackami agentury, która chciała opleść rozkwitającą Solidarność. Niezłomni i wierni ideałom niepodległej Polski - mówił podczas gali "Człowiek Roku Tygodnika Solidarność", Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
W sobotę 14 sierpnia w historycznej Sali BHP odbyła się się uroczysta gala "Człowiek Roku 2020 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Andrzej Rozpłochowski - związkowiec, niezłomny opozycjonista PRL, stanął na czele strajku w Hucie Katowice, apelował o utworzenie jednego, ogólnopolskiego związku zawodowego, co otworzyło drogę do powstania NSZZ Solidarność. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego fotoreportera - Marcina Żeglińskiego.
- Serce mi bije bardzo mocno, ponieważ ta nagroda, to wyróżnienie przez ogólnopolski "Tygodnik Solidarność", uhonorowanie mnie nagrodą człowieka roku w 40-lecie narodzin Solidarności to największy zaszczyt, jaki może spotkać człowieka Solidarności. W 40-tą rocznicę narodzin Związku - mówił podczas odbierania nagrody "Człowiek Roku Tygodnika Solidarność" jej laureat - Andrzej Rozpłochowski.
W sobotę 14 sierpnia w historycznej Sali BHP odbyła się się uroczysta gala "Człowiek Roku 2020 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Andrzej Rozpłochowski - związkowiec, niezłomny opozycjonista PRL, stanął na czele strajku w Hucie Katowice, apelował o utworzenie jednego, ogólnopolskiego związku zawodowego, co otworzyło drogę do powstania NSZZ Solidarność. Podczas uroczystość głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Piotr Duda.
W sobotę 14 sierpnia w historycznej Sali BHP od godz. 12 odbędzie się uroczysta gala "Człowiek Roku 2020 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Andrzej Rozpłochowski - związkowiec, niezłomny opozycjonista PRL, stanął na czele strajku w Hucie Katowice, apelował o utworzenie jednego, ogólnopolskiego związku zawodowego, co otworzyło drogę do powstania NSZZ Solidarność. Zapraszamy na transmisję wideo i relację na żywo - tylko na portalu Tysol.pl!
W dniu 10 sierpnia odbyła się pikieta związkowców z regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność" przeciwko dyrektorowi Teatru im. Stefana Jaracza. Tego dnia w sądzie zaczął się proces przeciwko Niemu, o utrudnianie działalności związkowej. Cała sprawa jest pokłosiem kontroli Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie, gdzie po wnioskach pokontrolnych PIP postanowił zgłosić sprawę do organów ścigania. Zarząd Regionu od początku konfliktu wspiera zarząd organizacji, interweniowano w Urzędzie Marszałkowskim, Urzędzie Wojewódzkim, a także Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w mediach. Po przesłuchaniu dyrektora sprawa została odroczona do 30 listopada.
NSZZ "Solidarność", razem z OPZZ i Forum Związków Zawodowych, wystosowały wspólne stanowisko ws. podwyżek dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Jest to powtórzenie stanowiska central o podwyżkach z maja br., jako reakcja na podwyżki dla polityków.
9 sierpnia 2021 r. w siedzibie Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ Solidarność z Orlenu, PGNiG i Lotosu. Obrady dotyczyły realizowanego przez właściciela ( Skarb Państwa) procesu łączenia Orlenu z PGNiG i Lotosem.
O inicjatywie obywatelskiej w sprawie wprowadzenia emerytur stażowych, zbieraniu podpisów i płaceniu za pracę „pod stołem” w „Głosie pracownika” mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ „S”.
W ubiegłym tygodniu zmarł wieloletni lider amerykańskiego ruchu związkowego Richard Trumka. Warto przypomnieć Jego drogę życiową. Richard Trumka był górnikiem w trzecim pokoleniu z Pensylwanii. Kierował AFL-CIO od 2009 roku. Stworzył silne więzi związku z Partią Demokratyczną.