Podczas spotkania Ministra Edukacji i Nauki z przedstawicielami trzech central związkowych 7 grudnia 2021 r. naszą Sekcję reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, wiceprzewodniczący Zbigniew Świerczek, Jerzy Ewertowski i Monika Ćwiklińska. Przewodniczący R. Proksa podkreślił, że KSOiW stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek wynagrodzeń nauczycieli kosztem utraty ponad czterdziestu tysięcy miejsc pracy i zwiększania pensum.
14 grudnia w godz. 17:30-19:30 (44. posiedzenie Sejmu) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy – „Emerytura za staż” (druk sejmowy 1692).
Publikujemy stanowisko w związku z trwającą akcją protestacyjną prowadzoną przez NSZZ „Solidarność” w szkołach wyższych i w instytutach naukowych. - Naszym podstawowym żądaniem jest realizacja zobowiązań Rządu RP stanowiących integralną część reformy szkolnictwa wyższego i nauki z 2018 roku. Równocześnie informujemy, że NSZZ „Solidarność” nie otrzymała zaproszenia do udziału w zespole powołanym przez Ministra Edukacji i Nauki „w celu omówienia kwestii związanych z wynagrodzeniami dla pracowników uczelni” - mówi dla portalu Tysol.pl dr hab. inż. Marek Kisilowski, rzecznik prasowy Sztabu Protestacyjnego KSN NSZZ „Solidarność”.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job – firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy, opowiadała o upominkach, które zatrudnieni najczęściej otrzymują od przełożonych.
13 grudnia koncertem w Stalowej Woli uczczona zostanie 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia znani artyści polskiej sceny muzycznej o godzinie 18:00 w bazylice konkatedralnej wyśpiewają pieśni, które były inspiracją do walki z totalitarnym systemem.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” informuje, że w wyniku dotychczasowych działań i formalnych ustaleń w sprawie przygotowań do obchodów 51. rocznicy Grudnia’70 oraz złożenia hołdu ofiarom wprowadzonego przed 40-u laty stanu wojennego, ramowy porządek uroczystości w Trójmieście przedstawia się następująco:
Sieć Selgros odcięła się od odpowiedzi Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji na postulaty handlowej Solidarności zgłoszone w trakcie listopadowej demonstracji przed siedzibą tej organizacji. – Dobrze, że chociaż jedna sieć zdystansowała się od tego skandalicznego dokumentu – mówi Alfred Bujara, szef handlowej „S”.
Regionalna Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego przekazała dzieciom z Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu upominki z okazji Mikołajek. – Cieszę się ogromie, że mamy możliwość choć na chwilę wywołać u dzieci uśmiech, a u rodziców poczucie, że nie są sami – mówi Rafał Mróz, przewodniczący RSM.
26 listopada w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia medali i dyplomów „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Uroczystość związana była z przesuniętymi, z powodu pandemii, obchodami 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Pamiątkowymi medalami odznaczono zasłużonych i aktywnych działaczy, sponsorów, przedstawicieli Policji i Archidiecezji oraz samorządowców.
Przewodniczący organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” reprezentujący funkcjonariuszy i pracowników Policji z Regionu: Śląska Opolskiego, Śląska Dąbrowskiego i Małopolski podpisali w czwartek, 2 grudnia, w Wiśle list intencyjny ws. powołania Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji. Do osiągnięcia zamierzonego celu wyznaczyli sobie cztery miesiące.
„Tygodnik Solidarność” i portal Tysol.pl pragną zaprosić Państwa na „Grudzień '81” – koncert na 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie odbędzie się dokładnie w wigilię 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – 12 grudnia 2021 r. w Natolińskim Ośrodku Kultury w Warszawie, początek o godz. 18:00.
Z okazji górniczego święta - Dnia Świętej Barbary – składam w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego.
Ryszard Proksa i Jerzy Ewartowski z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawili aktualny stan rozmów z rządem.
CBOS opublikował komunikat na temat naruszenia praw pracowniczych. W sondażu zrealizowanym w październiku pracownia pytała zarówno o naruszenia praw pracowniczych, jak i pracę w tzw. szarej strefie.
W Belwederze odbyło się kolejne robocze spotkanie strony rządowej z oświatową Solidarnością w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli.
Jak podaje dziennik "Super Express", legendarny związkowiec Solidarności i Człowiek Roku 2020 "Tygodnika Solidarność" Andrzej Rozpłochowski po zakażeniu koronawirusem znajduje się w stanie ciężkim w szpitalu MSWiA w Katowicach. Jest podłączony pod respirator - jego płuca w 80 proc. zostały zniszczone przez COVID-19.
27 listopada br. w zabytkowym Dworku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu upamiętniono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W czwartek, 25 listopada 2021 r., w Szkole Głównej Służby Pożarniczej zorganizowano obchody na okoliczność 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP). W ramach obchodów rocznicy w kościele św. Stanisława Kostki odprawiona została uroczysta msza, której przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Udział w nabożeństwie wzięli: komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem, rektor – komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, profesorowie uczelni wraz z kadrą kierowniczą uczelni, przedstawiciele senatu uczelni, przedstawiciele związków zawodowych PSP, a przede wszystkim sami uczestnicy ówczesnego strajku.
Grupa „Gorilla Job”, zajmująca się wspieraniem kandydatów na rynku pracy, rozpoczęła akcję „Doceniaj rekrutera”. W ramach tych działań wskazywane są cechy rekruterów, które są najważniejsze dla osób ubiegających się o pracę. O tym pomyśle w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk opowiedziała Agnieszka Śladkowska, twórczyni „Gorilla Job”.
Po wielu konsultacjach i spotkaniach w Ministerstwie Aktywów Państwowych przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, przewodniczącego Zbigniewa Sikorskiego i Stanisława Lubasia – przewodniczącego Krajowej Sekcji Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność” – oraz przedstawicieli Sekretariatu Rolnictwa NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Dariuszem Łąckim na czele otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczące ostatniego etapu działania w sprawie powołania Narodowego Holdingu Spożywczego. Jednocześnie dalsze spotkania w sprawie Holdingu Spożywczego dotyczące szczegółów będą kontynuowane z przedstawicielami obu sekretariatów branżowych.