- Wychodzimy od konstytucji, dlatego że społeczną kontrolę nad sądami, za pośrednictwem ławników, daje nam konstytucja. Funkcjonujemy w społeczeństwie, które oparte jest na pracy. Ławnicy są elementem kontroli i cennym komponentem, który pozwala dużo sprawiedliwiej orzekać w tych sprawach. Łącząc to wszystko w całość – ławnicy powinny zostać przywróceni do udziału w rozprawach – powiedział Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Drogie Koleżanki i Koledzy z AFL-CIO, z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Waszego wieloletniego Przewodniczącego i Sekretarza - Skarbnika Richard Trumka.
3 sierpnia 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” i Sekretariatu Rolnictwa NSZZ „Solidarność” z wiceministrem Andrzejem Śliwką w sprawie powołania Krajowej Grupy Spożywczej.
O byłych pracownikach Stoczni Gdynia, którym nie przysługują emerytury pomostowe z powodu niedopatrzeń syndyka masy upadłościowej i zarządcy kompensacji, w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił Aleksander Kozicki, kierownik biura Oddziału Gdynia Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
Rozporządzenie podpisane przez Prezydenta RP o podwyżkach dla wiceministrów (sekretarzy i podsekretarzy stanu) w kontekście planowanego zamrożenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, budzą poważne wątpliwości natury moralnej i staną się przyczyną poważnych napięć społecznych.
Wnuczka członka Solidarności Pawła Michalaka, potrzebuje wsparcia. Już teraz musi walczyć o życie. Pomóżmy angażując się w akcję zbiórki niezbędnych pieniędzy aby Jagódka mogła żyć!
Podczas spotkania 29 lipca 2021 r. w siedzibie Zarządu Regionu Rzeszowskiego przedstawicieli Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” działających w administracji publicznej na terenie województwa podkarpackiego poruszone zostały narastające problemy płacowo-kadrowe pracowników sfery budżetowej.
W tej trudnej dla mnie i dla mojej rodziny chwili, śmierci i pożegnania mojej Mamy, serdecznie dziękuję za niezliczone kondolencje, słowa wsparcia i modlitwy.
Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . "Stop zamrażaniu płac; nie zamrażajcie nam pensji" – apelują urzędnicy.
Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, składa kondolencje Piotrowi Dudzie, z powodu śmierci mamy.
- Niedziela handlowa nie jest aż takim wpływem do budżetu przedsiębiorców, to prawo pracowników, to rzecz zapewniająca komfort; zgadzam się z uszczelnieniem prawa w tym zakresie – powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP niezwłocznego podjęcia działań w celu przywrócenia na dotychczasowych zasadach udziału ławników sądowych w rozpoznawaniu spraw z zakresu prawa pracy. Jednocześnie wyraża oburzenie, że nowelizacja ustawy z 28 maja 2021 r. wprowadzająca zmiany ograniczające udział ławników ze specustawy COVID-owej na stałe do Kodeksu postępowania cywilnego, została wprowadzona bez trybu konsultacji przewidzianego w ustawie o związkach zawodowych.
- W ciągu minionego roku uczestniczyliśmy w wielu istotnych dla naszej branży spotkaniach, między innymi z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Komendantem Głównym Policji, Przewodniczącym KK NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą – podsumowuje, przy okazji branżowego święta, związkowe działania Krzysztof Potaczek, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Opolskiego z siedzibą w Kluczborku.
Uprzejmie informujemy, że pogrzeb śp. Leokadii Dudy – Mamy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy – odbędzie się w czwartek 29 lipca w Gliwicach.
O ochronie praw pracowniczych marynarzy w przypadku uwięzienia w wyniku piractwa i zbrojnej napaści mówił w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk Andrzej Kościk, przewodniczący Krajowej Sekcji Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.
Kongregacja Przemysłowo-Handlowa opowiada się za likwidacją „furtek”, z których korzysta coraz większa ilość sieci zachodnich otwierających sklepy w niedziele pod przykrywką punktu pocztowego.
Regionalne uroczystości 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 odbyły się w niedzielę, 25 lipca br. w Lublinie. Były one kontynuacją obchodów rozpoczętych 9 lipca br. pod Pomnikiem Wdzięczności.
Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", najszczersze kondolencje z powodu śmierci Mamy składa Prezydium KK
Po pięciu latach intensywnych inwestycji w infrastrukturę i modernizację zakładu, symbolicznym przecięciem wstęgi przy głównej bramie fabryki na ulicy Solidarności – dawniej Smołdzinowskiej – zakończono proces rozbudowy fabryki Volkswagena w Poznaniu. Wstęgę wspólnie przecięli przedstawiciele zarządu spółki Dietmar Mnich i Jolanta Musielak, przedstawiciele pracowników – Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Piotr Olbryś wraz z Jarosławem Lange Przewodniczącym wielkopolskich struktur NSZZ Solidarność oraz członkowie Rady Osiedla Antoninek -Zieliniec – Kobylepole.
W Lublinie odbyły się obchody 41. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy. Protest przeciwko władzy komunistycznej trwał od 16 do 19 lipca 1980 roku i był pierwszym tak dużym protestem kolejarskim w historii PRL. Pierwszego dnia protestu strajkowało blisko 800 osób. Następnie zastrajkował cały węzeł – w sumie ponad 3,5 tysiąca kolejarzy.