W Radiu Gdańsk odbyła się debata poświęcona Annie Walentynowicz i innym bohaterom sierpniowych strajków. O roli Anny Walentynowicz i wydarzeniach, w których uczestniczyła, rozmawiali w studiu koncertowym imienia Janusza Hajduna: Janusz Walentynowicz - syn Anny Walentynowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz - biograf "Anny Solidarność" oraz dr Adam Chmielecki - prezes Radia Gdańsk. Wydarzenie uświetnił koncert Lecha Makowieckiego z zespołem Zayazd.
W poniedziałek, przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające 41. rocznicę podpisania pierwszego z Porozumień Sierpniowych - Porozumienia Szczecińskiego. Podczas uroczystości zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Biś odczytał list od szefa "S" Piotra Dudy.
Dziś w Regionie Konińskim doszło do Walnego Zebrania Delegatów podczas którego na funkcję przewodniczącego regionu wybrano Artura Skieresza. Z nowym przewodniczącym o sytuacji w regionie rozmawiał Mateusz Kosiński
W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z przedstawicielami strony społecznej. Rozmowa dotyczyła procesu tworzenia koncernu multienergetycznego.
Przy zmiennej pogodzie, choć w przeważającej części w deszczu, odbyły się 26 sierpnia obchody 41. rocznicy strajków w MPK Łódź zorganizowane przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” łódzkiego MPK.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas swoich obrad gościła Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, który odpowiadał na pytania członków Rady dotyczące braku realizacji Porozumienia z 2019 r., podwyżek wynagrodzeń nauczycieli, przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela, projektu „Edukacji dla wszystkich”, odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Minister zapowiedział przedstawienie nowych propozycji związanych z pragmatyką pracy nauczyciela w połowie września.
W trakcie dzisiejszego Walnego Zebrania Delegatów Regionu Małopolskiego przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Trwa Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolskiego. Delegaci podjęli decyzję o tym, że nowym przewodniczącym Regionu został Adam Lach. W trakcie głosowania oddano 154 głosy, 2 głosy były nieważne,118 głosów poparło Adama Lacha.
Niemiecki Federalny Sąd Pracy (BAG) w Erfurcie postanowił, że co do zasady osobie sprawującej opiekę przysługuje wynagrodzenie zgodne z niemiecką ustawową płacą minimalną za cały czas pracy, tj. zarówno za czas pozostawania w gotowości, jak i za aktywny czas pracy. Czas gotowości wynika tu z faktu wspólnego mieszkania, w ramach którego opiekunka musi być dostępna dzień i noc. Wyrok zapadł w dniu 24 czerwca (5 AZR 505/20).
Rozpoczęła się I Sesja XI Walnego Zebrania Delegatów Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, podczas której delegaci wybiorą nowego przewodniczącego Regionu. Sesja odbywa się w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w związku z obchodami 41. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, 33. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r., informuje, że planowane są następujące uroczystości.
W ścisłym centrum Lublina każdego dnia, w godzinach 11-17 młodzież szkolna zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: emerytura za staż. To właśnie pod namiotem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” można zapoznać się z projektem ustawy, wziąć ulotkę informacyjną i poprzeć akcję.
W piątek 27 sierpnia po godzinie 18:00 na antenie Radia Gdańsk odbędzie się debata poświęcona Annie Walentynowicz i innym bohaterom sierpniowych strajków. Po rozmowie dla słuchaczy wystąpi Lech Makowiecki.
Przedstawiamy zdjęcia z akcji zbierania podpisów połączonej z obchodami 41. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność” w Świętej Wodzie koło Wasilkowa.
6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu rozegrana zostanie 11 września br. w Parku Ludowym w Lublinie, na dystansie 1609 metrów, w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Każdy uczestnik otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Corocznie na starcie staje ok. 500 zawodników. Na zwycięzców czekają nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli, a także najliczniejszej reprezentacji szkoły.
W sobotę, 21 sierpnia 2021 r. w Tarnowskich Górach odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy pierwszego strajku na Górnym Śląsku, który miał miejsce w tarnogórskim „Fazosie” oraz powstania NSZZ „Solidarność”.
W całym kraju na dobre ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem „Emerytura za staż”. Zakłada ona przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn.
Znajdujemy się w okresie rocznicy strajków sierpnia 1980 r. 20 sierpnia 1980 r. do strajków przyłączyły się Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka. MKS reprezentował 304 zakłady. O narodzinach "Solidarności, po gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" z przewodniczącym Piotrem Dudą rozmawiał Mateusz Kosiński
Podczas dzisiejszego spotkania przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg, dokonano inwentaryzacji najważniejszych problemów, które należy rozwiązać. W rozmowie brał udział również Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK odpowiedzialny za dialog społeczny.
Przedstawiciele Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność", po uzyskaniu zgody od Prezesa PKP rozpoczęli zbiórkę podpisów, na dworcu w Olsztynie. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy zadawali wiele pytań i z chęcią składali podpisy pod inicjatywą ustawodawczą zainicjowaną przez NSZZ "Solidarność".