12 kwietnia 1929 r. – wodowanie ORP „Wilk”, pierwszego polskiego okrętu podwodnego Wiadomości
12 kwietnia 1929 r. – wodowanie ORP „Wilk”, pierwszego polskiego okrętu podwodnego

88 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., we francuskiej stoczni Chantiers Augustin Normand w Hawrze, został zwodowany pierwszy polski okręt podwodny, ORP „Wilk”. Prace wyposażeniowe i próby potrwały jeszcze 2,5 roku i jednostka została wcielona do służby w Polskiej Marynarce Wojennej 31 października 1931 r. Okręt był pierwszą z trzech jednostek z serii (nazywanych typem „Wilk”), nazwy pozostałych to „Ryś” i „Żbik”.

Rafał Górski: Budżet (nie)obywatelski Wiadomości
Rafał Górski: Budżet (nie)obywatelski

Dziś w Łodzi mamy do czynienia z sytuacją, że mieszkańcy decydują w budżecie obywatelskim o wydaniu 40 milionów złotych, a nie decydują o wydaniu 380 milionów na orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

Grzech G: Tusk w Warszawie - tłumy i tryumf opozycji! Wiadomości
Grzech G: Tusk w Warszawie - tłumy i tryumf opozycji!

Nie wszystkich było stać na okazałe dary, niektórym źle się wiedzie. Stefan Niesiołowski przyniósł trzy pęczki szczawiu, Bartłomiej Sienkiewicz wjechał na peron z kupą kamieni na taczce, a Radek Sikorski przywlókł używanego grilla z Chobielina.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Bazy moskiewskie w Armenii Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Bazy moskiewskie w Armenii

Do dziś stacjonuje w Armenii rosyjska armia. Erywań uważa ją za gwaranta swego bezpieczeństwa. Podkreślmy: niekoniecznie suwerenności, bo trudno oddychać swobodnie, mając rosyjskich żołnierzy w swoim kraju, ale właśnie bezpieczeństwa. Ormianie uznają bowiem, że lepsze są bazy postsowieckie niż kolejna rzeź z rąk muzułmańskich sąsiadów, co miało miejsce 100 lat temu. Bazy są więc małą ceną za przetrwanie. Poza tym bazy to jeszcze nie okupacja. A nawet i okupacja jest lepsza od ludobójstwa. Lepiej poddać się brutalowi z Kremla, niż pójść pod nóż Azerów czy innych muzułmanów. Taka logika napędzana straszliwymi doświadczeniami historycznymi.

Jan Pietrzak dla "TS": Ale numer: 80! Wiadomości
Jan Pietrzak dla "TS": Ale numer: 80!

Osiemdziesiąt lat przeżyć na tym polskim padole, to nie przelewki. Nie zmieniając miejsca urodzenia, Warszawy, żyłem w kilku państwach. W II Rzeczpospolitej, w niemieckim obozie koncentracyjnym pod nazwą Generalna Gubernia, w PRL-u, czyli najweselszym baraku obozu komunistycznego, w III Rzeczpospolitej… Wreszcie od 2015 roku w Wolnej Polsce. Jak na jedno życie sporo tych przeskoków.

Zbigniew Kuźmiuk: „Wielki” wjazd przewodniczącego Tuska na peron 3 Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: „Wielki” wjazd przewodniczącego Tuska na peron 3

Na Facebooku w opisie wydarzenia znalazły się takie informacje: Dworzec centralny, peron 3, 19 kwietnia, godz. 10,20 i dotyczą one „spontanicznego” powitania przewodniczącego Donalda Tuska w Warszawie.

Kwiecień Polskich Chemików Wiadomości
Kwiecień Polskich Chemików

♦ Członkowie Rady zwiedzili Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego\n♦ Dni Skupienia\n♦ Warta przy grobie Bł. ks. Jerzego Popiełuszki

GrzechG: Sowiecka mentalność w brukselskich szatach Wiadomości
GrzechG: Sowiecka mentalność w brukselskich szatach

Mając tak podatną społeczną glebę, można stworzyć zupełnie nowy gatunek Polaka: bezwolnego i bezrefleksyjnego biorcy bredni, politycznego idioty, który żyje w absolutnym przekonaniu, że tworzy elitę tego "zaściankowego narodu".

Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny krok w walce z mafią paliwową Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny krok w walce z mafią paliwową

Już dzisiaj wchodzi w życie tzw. pakiet przewozowy, nakładający na przewoźników obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu paliw płynnych, ale także alkoholu skażonego i suszu tytoniowego.

Alexander Degrejt: Epoka węgla w Chorzowie Wiadomości
Alexander Degrejt: Epoka węgla w Chorzowie

Żyli sobie kiedyś ludzie w Chorzowie zgodnie z rytmem natury w ekologicznych domach pokrytych dachami z materiału w stu procentach biodegradowalnego, jedli zdrową żywność i oddychali powietrzem czystszym niż przewidują najsurowsze normy wymyślone przez europejskich urzędników. Niestety w pewnej chwili pojawił się wśród nich pewien ksiądz i wszystko... popsuł.

ZbigWie: Lisowczycy nad oceanem Lodowatym. Opowieść o św.Hiobie Mazowskim - część I Wiadomości
ZbigWie: Lisowczycy nad oceanem Lodowatym. Opowieść o św.Hiobie Mazowskim - część I

Co wiesz o Lisowczykach nad oceanem Lodowatym? Czy słyszałeś o „Złotej Babie” – Zarni An? Wiesz, że zdobywaliśmy kiedyś Wołogdę, Wielki Ustiug, Sołwyczegodzk, oblegaliśmy Chołmogory i Archangielsk? O Mezeni raczej nie słyszałeś. I nic nie wiesz o tym, jak tam polski szlachcic zabił innego Polaka i szlachcica, a który został świętym Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej! Przeczytaj w dwóch częsciach całkowicie zapomniane i w Polsce nieznane historie sprzed prawie 400 lat!

10 kwietnia 1525 r. – hołd pruski. Sekularyzacja Zakonu Krzyżackiego w Prusach Wiadomości
10 kwietnia 1525 r. – hołd pruski. Sekularyzacja Zakonu Krzyżackiego w Prusach

492 lata temu, 10 kwietnia 1525 r., na rynku w Krakowie, po wcześniejszym zawarciu traktatu pomiędzy królem Polski i wielkim księciem Litwy Zygmuntem I Starym, a byłym wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego Albrechtem Hohenzollernem, przywódca Państwa Zakonnego złożył hołd lenny polskiemu królowi. Wydarzenie to przeszło do historii jako hołd pruski. W jego wyniku Państwo Zakonne zostało przekształcone w będące lennem polskim Prusy Książęce, a wielki mistrz Albrecht Hohenzollern zrzucił płaszcz zakonny, przyjął luteranizm i stał się świeckim księciem.

[video] Graf Zero: Śmierć w kulturze Wiadomości
[video] Graf Zero: Śmierć w kulturze

Trzy przejawy śmierci w kulturze

Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "S": ŻYCZENIA WIELKANOCNE Wiadomości
Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "S": ŻYCZENIA WIELKANOCNE

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

[Kliknij aby zobaczyć całość] Andrzej Fajda: Przyjaciół poznaje się w biedzie Wiadomości
[Kliknij aby zobaczyć całość] Andrzej Fajda: Przyjaciół poznaje się w biedzie

...przyjaciele już w drodze...

Rosemann: Komisja czyli Jojo uczy Bartka etyki Wiadomości
Rosemann: Komisja czyli Jojo uczy Bartka etyki

Jeśli zależało Brudzińskiemu, Kamińskiemu i Suskiemu by udawać, że pochylają się nad problemem z powagą, mogli puścić krótki komunikat o konieczności wnikliwej oceny faktów a publiczną orkę zorganizować pod koniec następnego dnia. Wyglądałoby to zdecydowanie poważniej i byłoby mniej upokarzające. Nie tylko dla Bartłomieja Misiewicza.

[video] Graf Zero: Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry Wiadomości
[video] Graf Zero: Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry

Świetna powieść Nikosa Kazantzakisa

Fraszki Ulotki: Wielkanoc Wiadomości
Fraszki Ulotki: Wielkanoc

Już wiosenne porządki błyszczą okien blaskiem,\nz każdego kąta został wymieciony kurz\nNiepotrzebne rupiecie uprzątnięto z trzaskiem.\n\nWiadomo… Święta idą!\nWielkanoc tuż tuż…

Janusz Szewczak: Polska zaczyna wyrastać na oazę stabilności! Wiadomości
Janusz Szewczak: Polska zaczyna wyrastać na oazę stabilności!

Zanim przejdę do spraw gospodarczych chciałbym zwrócić uwagę na to, że dzisiaj jest szczególny dzień, czyli Wielki Piątek i dzień Męki Pańskiej, dlatego chciałbym zacząć od czegoś głębszego. Chcę przytoczyć słowa wybitnego intelektualisty i wielkiego patrioty ks. abpa Marka Jędraszewskiego, który w Niedzielę Palmową powiedział tak: „Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie brakuje tych, którzy odwracają się od Chrystusa. Którzy są nawet gotowi przyjąć zapłatę od możnych tego świata, by Go zdradzić.”

Beata Mateusiak-Pielucha: Ironia czy ignorancja? Wiadomości
Beata Mateusiak-Pielucha: Ironia czy ignorancja?

Dlaczego sobie to robisz kobieto? - Czytasz czasopismo, które niszczy ludzi w imię tolerancji, rozumianej jako zgoda tylko na poglądy przez nie głoszone – usłyszałam od swojej przyjaciółki, kiedy zastała mnie przy czytaniu wstępniaka Tomasza Lisa w niemieckiej edycji Newsweeka, wydawanego w Polsce dla Polaków. Przyznaję, dobre pytanie, ale miałam równie dobrą odpowiedź: bo zawsze staram się zrozumieć innych.

Emerytury
Stażowe